Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Obavijest vinogradarima
  • 25.07.2014. 12:00
  • Primorsko-goranska

Obavijest vinogradarima

Obavijest Savjetodavne službe za vinogradare.

Obavijest vinogradarima
37
1
0

Od protekle preporučene zaštite proteklo je 9 dana. U tom razdoblju na praćenim lokalitetima bilježimo od 20-26 mm oborina. U danima 21.07. i 22.07. bilježimo uvjete za nove infekcije plamenjače vinove loze (Plasmopara viticola) kao i vrlo visoki rizik za razvoj pepelnice vinove loze (Uncinula nacator). Vinogradare upućujemo da i dalje redovno pregledavaju nasade na prisustvo simptoma bolesti i vode računa o razmacima između tretiranja.

Ovisno o zadnje izvršenoj zaštiti ponoviti usmjerenu zaštitu protiv plamenjače i pepelnice vinove loze. Iako su bobe dosegle veličinu kada se na njima ne može ostvariti zaraza plamenjačom vinove loze još uvijek postoji opasnost od zaraze izloženije peteljkovine grozda posebice u nasadima s većim infekcijskim potencijalom (veći broj fruktificiralih pjega po vrhovima izboja i zaperaka).

Za zaštitu od plamenjače u ovoj fenofazi moguće je koristiti pripravke na osnovi benalaksila i bakra (Galben C, Baldo C), metalaksila-M i bakra (Ridomil gold plus 42,5 WP), ciazofamida (Mildicut 25 SC), dimetomorfa i mankozeba (Acrobat MZ, Acrobat MZ WG) ili dimetomorfa i folpeta (Forum star).

Protiv pepelnice moguće je primijeniti pripravke na osnovi krezoksim metila i boskalida (Collis SC), kinoksifena i miklobutanila (Postalon 90 SC), tebukonazola i trifloskistobina (Nativo WG) ili spiroksamina, tebukonazola i triadimenola (Falcon EC 460).

U vinogradima bez izraženih simptoma bolesti moguće je primijeniti pripravke na osnovi bakra u kombinaciji s pripravcima na osnovi sumpora.

Voditi računa o ograničenjima broja primjena pojedinih pripravaka u nasadima. Vinogradari upisani u Upisnik integriranih proizvođača primjenjuju sredstva za zaštitu bilja sukladno Tehnološkim uputama za integriranu proizvodnju grožđa za 2014. godinu.

Podaci o registriranim SZB u RH vode se u Fitosanitarnom informacijskom sustavu (FIS) dostupnom na web adresi: http://fis.mps.hr/trazilicaszb/.

Korisnik ne smije posjedovati, skladištiti ili primijeniti sredstva koja nisu registrirana u RH. Sredstava za zaštitu bilja primjenjivati u skladu s rješenjem ili dozvolom poštujući upute, ograničenja, obavijesti i upozorenja navedenim na etiketi i uputstvu za uporabu. Korisnici SZB su dužni voditi i čuvati evidenciju o primjeni SZB najmanje pet godina. Evidencija korištenja SZB može se voditi u elektroničkom ili pisanom obliku a najmanje treba sadržavati slijedeće podatke: trgovački naziv SZB, datum i vrijeme početka i završetka tretiranja, količinu primijenjenog sredstva (doza, koncentracija), veličinu tretirane površine i kulturu.

Ambalažu SZB potrebno je zbrinuti na propisan način.

Karmen Karlić, dipl.inž.agr.
E-mail: Karmen.Karlic@savjetodavna.hr


Tagovi

Savjetodavna služba Preporuke Savjeti


Partner

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Što je sada gore od ovih zadnja tri dana Tuča ili Jaki vjetar. Kod mene vjetar napravio veču štetu nego da bila tuča. Malo prije obišao polja ali suncokret je dobio naj jače i to bar 70% ode u ništa.