Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Chromos Agro
  • 28.04.2025. 16:30

Ne čekajte simptome - obavite zaštitu vinove loze od bolesti i štetnika

Kako su ostvareni dobri uvjeti za rast vinove loze, dobri su uvjeti i za razvoj patogena. Tretmane je potrebno odraditi prije infekcije jer ju je kasnije teže obuzdati i zaustaviti.

Ne čekajte simptome - obavite zaštitu vinove loze od bolesti i štetnika
Foto: Vedran Stapić
  • 544
  • 84
  • 0

S obzirom na to da je vinova loza zbog faze razvoja u kojoj se tada nalazila (vunasti pup), bez značajnih oštećenja prevladala period ekstremno niskih temperatura koje su nastupile početkom travnja, razvoj vegetativne mase uzeo je maha uslijed povoljnih vremenskih uvjeta.

Ovisno o sorti i lokalitetu loza je sada u fazi razvoja dva, tri lista, ali i mladica do 5 centimetara. Prema navedenom, a i zbog dobrih vremenskih uvjeta kako za razvoj vinove loze tako i za razvoj patogena potrebno je odraditi tretmane zaštite u nasadima.

Prije svega moramo biti svjesni da je infektivni materijal uzročnika plamenjače, tj. zoospore prisutan u nasadima vinove loze te da čeka povoljne uvjete za infekciju tek razvijenih, mladih listova.

Uvjeti za pojavu infekcije ostvareni - reagirajte na vrijeme

Uvjeti za pojavu infekcije su već naveliko ostvareni obzirom da se primarne događaju kada temperature zraka dosegnu min. 10 ˚C, količina oborina 10 mm i mladice duljine 10 cm. Što se tiče vremenskih uvjeta, oni su zadovoljeni, a shodno tome i vegetacija će vrlo brzo napredovati i dosegnuti spomenutih 10 cm dužine izboja. Kod zaštite nasada je uvijek naglasak na preventivu, tj. potrebno je odraditi tretman prije nego što dođe do infekcije jer kad jednom dođe do nje i pojave simptoma u vidu uljnih mrlja na listu bolest se dalje širi poput požara i jako ju je teško obuzdati i zaustaviti.

vinova loza, vinograd
Zbog vremenskih uvjeta vegetacija brzo napreduje pa sa zaštitom ne treba čekati (Foto: Damir Rukovanjski)

Stoga je sada idealno vrijeme za odraditi prve tretmane kontaktnim preparatom Daramun, iz ponude tvrtke Chromos Agro, aktivne tvari ciazofamid u dozi od 1 l/ha (0,1 l/400 čokota).

Ukoliko je pritisak bolesti prethodne vegetacijske sezone bio jak, znači da je prisutnost infektivnog materijala iznimno visoka te je osim spomenutog fungicida preporuka primijeniti lokalno sistemični fungicid Ortofin aktivne tvari azoksistrobin u dozi od 1 l/ha (0,1 l/400 čokota) koji osim na uzročnika plamenjače ima djelovanje i na pepelnicu i idealni je preventivaca osobito za ove faze rasta i razvoja. Također da bi se pojačalo djelovanje na pepelnicu preporuka je primjeniti kontaktni preparat Chromosul 80 aktivne tvari sumpor u dozi od 2 kg/ha (0,2 kg/400 čokota). U spomenutoj fazi rasta i razvoja česta je pojava grinja uzročnika erinoza i akarinoza koje ako se ne odreagira na vrijeme u značajnoj mjeri mogu oštetiti ili uništiti velik broj pupova, tj. mladih izdanaka stoga je preporuka pratiti stanje u nasadu i shodno tome na prvu pojavu prisutnosti grinja primjeniti akaricid.

Razmak između tretmana unutar 10 dana

Kao što je već spomenuto, u travnju i svibnju su povoljni uvjeti za intenzivan vegetativni porast obzirom da su povoljni vremenski uvjeti treba voditi računa i o pravovremenim aplikacijama prema tome razmak između dva tretmana nikako ne smije biti duži od 10 dana prije svega zbog intenzivnog vegetativnog rasta, ali i zbog snažnog pritiska bolesti.

Preporuka je u sljedećoj aplikaciji primjeniti kombinaciju dva preparata, dvije različite aktivne tvari i dva različita mehanizma djelovanja na patogena kako bi se na adekvatan način suzbila plamenjača, ali i spriječila pojava rezistentnosti patogena na fungicid. Sistemični preparat Phyto sarcan aktivne tvari kalijevi fosfonati u dozi od 2,5 l/ha (0,25 l/400 čokota) koji štiti novi porast i kontaktni preparat Daramun aktivne tvari ciazofamid u dozi od 1 l/ha (0,1 l/400 čokota) uz dodatak preparata protiv pepelnice Sercadis aktivne tvari fluksapiroksad u dozi od 0,15 l/ha (15 ml/400 čokota) i kontaktnog preparata Chromosul 80 aktivne tvari sumpor u dozi od 2 kg/ha (0,2 kg/400 čokota).

vinova loza, vinograd, grozd
Pritisak bolesti najjači je pred cvatnju, treba voditi brigu o zaštiti zametnutih grozdića

Kako je pritisak bolesti najintenzivniji pred cvatnju, gdje osim zaštite lisne mase treba voditi računa i o zaštiti uskoro zametnutih grozdića, nikako se ne smiju produživati razmaci između tretmana te je u toj fazi preporuka primijeniti sistemični preparat Golbex WG aktivne tvari fosetil u dozi od 2,5 kg/ha (0,25 kg/400 čokota) i kontaktni preparat Daramun aktivne tvari ciazofamid u dozi od 1 l/ha (0,1 l/400 čokota).

U toj fazi također je preporuka odraditi prve tretmane protiv sive truleži. Za tu namjenu preporučamo primijeniti kombinaciju preparata Sugoby aktivne tvari krezoksim metil u dozi od 0,3 kg/ha (30 g/400 čokota), preparat Cantus aktivne tvari boskalid u dozi od 1 kg/ha (0,1 kg/400 čokota) i preparat Chromosul 80 aktivne tvari sumpor u dozi od 2 kg/ha (0,2 kg/400 čokota). Navedena kombinacija osim što ima jako dobro djelovanje na sivu trulež također jako dobro suzbija i pepelnicu.

Ojačajte biljke biostimulatorom

Treba skrenuti pažnju i na pojavu pepeljastog i žutog grožđanog moljca te u zaštitu dodati preparat Rotor Super aktivne tvari deltametrin u dozi od 0,5 l/ha (50 ml/400 čokota).

Prilikom njege nasada osim primjene sredstva za zaštitu bilja treba obratiti pažnju na vitalnost same biljke te joj u maksimalnoj mjeri smanjiti negativni utjecaj biotskih i abiotskih čimbenika u vidu niskih temperatura, obilnih oborina intenzivnih napada bolesti i štetnika.

Kako bi se biljkama olakšalo osim primjene spomenutih preparata Golbex WG i Phyto sarcan koji potiču aktivaciju prirodnih obrambenih mehanizama biljke, preporuka je primjeniti biostimulator Bombardier aminokiseline koje nastaju biološkom fermentacijom biljnih ostataka u dozi od 2 l/ha (0,2 l/400 čokota) nekoliko puta u toku vegetacije, a osobito prije zahtjevnih faza razvoja kao što je cvatnja gdje veliki broj vanjskih čimbenika može utjecati na konačni ishod.

Važno je napomenuti da se svi spomenuti preparati mogu nabaviti u malim pakiranjima koja su dostatna za površinu od 1.000 m² cca 400 trsova.

Za više informacija obratite se stručnjacima tvrtke Chromos Agro na jedan od niže navedenih kontakata.


Povezana biljna vrsta

Vinova loza

Vinova loza

Sinonim: - | Engleski naziv: Wine grape | Latinski naziv: Vitis vinifera

Vinske sorte vinove loze bijeloga grožđa uzgajaju se na pjeskovitim tlima, a tamnija tla su povoljnija za crne (obojene) sorte, prije svega zbog svog povoljnijeg toplinskog... Više [+]

Tagovi

Chromos Agro Vinova loza Zaštita Plamenjača


Autorica

Nikolina Hasanović

Više [+]

Magistra inženjerka voćarstva, vinogradarstva i vinarstva. Od kraja 2019. godine započinje radni odnos u Chromos Agro d.o.o. kao viša stručna suradnica prodaje i primjene.


Partner

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Moj mali raj i melem za oči 🌸🌷🩷