Prezentacija VitiBotovog autonomnog robota za vinograde Bakus, koju je organizirala tvrtka Poljonova d.o.o., održana je na tri lokacije diljem Hrvatske – od Iloka, preko Lukovca, pa sve do Višnjana.
Cjelotjedna prezentacija VitiBotovog autonomnog robota za vinograde Bakus, koju je organizirala tvrtka Poljonova d.o.o. započela je na istoku Hrvatske u Iloku, u vinariji Ćorić, a završila u Poreču na sajmu vina Vinistra.
Na imanju obitelji Ćorić u Radošu pokraj Iloka, gdje imaju 20 od ukupno 80 hektara vinograda, održana je prva demonstracija.
"Naš cilj je da u budućnosti što više smanjimo upotrebu herbicida i pratimo suvremene trendove u vinogradarstvu. Nadamo se da će nam se ovaj stroj kvalitetno predstaviti i da ćemo možda u budućnosti razmotriti njegovu nabavku“, rekao je Mijo Ćorić.
Robotika predstavlja novitet i odgovor na izazove suvremene poljoprivrede. Tehnologija i tehnička rješenja napreduju u svim granama, a robotika se nameće kao odgovor na tri ključna zahtjeva modernog vinogradarstva.
"Ona nudi rješenja za tri glavna izazova. Prvo, precizna poljoprivreda smanjuje broj prohoda i ciljano primjenjuje pesticide, štiteći okoliš. Drugi izazov je usklađenost s ekološkim standardima – roboti koriste elektromotore koji smanjuju emisije CO₂. Treće, robotika pomaže u rješavanju problema nedostatka radne snage, osobito tijekom intenzivnih kampanja“, istaknuo je Vedran Tometić, direktor Poljo-nova d.o.o.
Tvrtka VitiBot, francuski proizvođač iz Reimsa, središta regije Champagne poznate po vinogradarskoj tradiciji, već deset godina specijalizirana je za razvoj robotike u poljoprivredi.
U Iloku je predstavljen model L, prilagođen vinogradima kakvi su u istočnom dijelu Hrvatske, ali i drugim regijama.
"Model S je specifičan jer je znatno niži i koristi se u vinogradima karakterističnim za regiju Champagne. Ako netko zapne – robot se automatski zaustavlja“, rekla je Andrea Puškarić, iz razvoja novih programa u tvrtki Poljo-nova.
Na prednjem dijelu nalaze se kamere koje prepoznaju ljude – čim ih detektira, robot staje. Životinje i ostale prepreke, zasad, ne prepoznaje.
"Za rad je potrebna internetska veza, RTK korekcija i minimalno četiri metra širine na uvratinama. Bakus ima četiri bočno postavljene baterije, raspoređene tako da ravnomjerno raspoređuju težinu, čime se smanjuje zbijanje tla“, dodaje Puškarić.
Ukupni kapacitet je 74 kWh, što roboti omogućuje približno deset sati autonomnog rada – ovisno o vrsti tla, nagibu i vrsti posla koji obavlja.
"Većina servisnih intervencija rješava se na daljinu. Dovoljno je kontaktirati službu, a oko 90 % problema može se riješiti bez dolaska na teren“, napominje.
Robot je u potpunosti električan – ne koristi ni gorivo ni ulja, čime se eliminira rizik od curenja i emisija CO₂. Priključci se montiraju na donji i gornji dio stroja.
"Danas ćemo testirati električnu kopačicu i set kultivatora, ali dostupni su i drugi alati – pačje noge, tanjurasti disk, kosilice, malčeri, nosači za zelenu rezidbu i predrezidbu“, rekao je Pierre Claron, Expert Sales Manager u VitiBotu
U pripremi je i nova prskalica kapaciteta 400 litara (dva spremnika po 200 litara). Robot ima četiri punjača. Standardno punjenje traje oko šest sati, a na superbrzom punjaču oko dva i pol sata.
Sigurnost je od početka bila jedan od prioriteta. Robot ima deset sigurnosnih gumba za zaustavljanje, a jedan od njih operater uvijek nosi sa sobom.
"Upravljanje? Puno jednostavnije nego što biste mislili. Sve funkcije kontroliraju se putem mobilnog telefona, što omogućuje vrlo precizno podešavanje parametara bez dodatne opreme“, dodaje Claron.
Bakus pokriva između tri i pet hektara, ovisno o terenu i vrsti posla. Najčešće se puni tijekom noći i spreman je za rad sljedeći dan. Robot je osmišljen kao modularna platforma.
"Možete istovremeno obavljati više poslova – na primjer, obrađivati tlo i kositi travu u jednom prolazu. To vinogradarima daje novu razinu fleksibilnosti. Bakus prikuplja podatke – može točno prepoznati broj trsova, lokaciju stupova i druge elemente u vinogradu", ističe.
Prvi korak u njegovu radu je mapiranje. Pomoću sondi određuju se ključne točke na parceli, na temelju kojih se izrađuje karta.
"Karta se unosi u sustav robota, koji zatim samostalno obavlja posao, prilagođavajući parametre prema priključenom alatu", kaže.
Jedna od najzanimljivijih mogućnosti ipak je – flota.
"Jedan operater može nadzirati više Bakus robota koji istovremeno rade na različitim parcelama", zaključuje Claron.
U vinogradu obitelji Ćorić, u već spomenutom Radošu, okupili su se brojni zainteresirani posjetitelji. Unatoč lošem vremenu, imali smo priliku vidjeti sve prednosti i mogućnosti koje Bakus može donijeti vinogradarstvu.
"Potpuno je autonomno obavio sve zadane operacije na tri vinogradska reda, uključujući i okopavanje. Demonstracija je bila vrlo uspješna i ostavila dobar dojam. Tehnologija djeluje iznimno korisno, ali ostaje za vidjeti kolika će biti njezina stvarna dostupnost u praksi. Razmatramo mogućnost udruživanja više proizvođača kako bi se omogućila bolja iskoristivost i amortizacija stroja. S obzirom na kapacitete i efikasnost, ovakva rješenja mogla bi imati važnu ulogu u modernizaciji vinogradarstva“, rekao je Mijo Ćorić.
Dan kasnije, prezentacija se preselila u Lukovec, nedaleko Koprivnice, u vinariju Kostanjevec.
"Robot pratimo još otkad je predstavljen kao prototip na sajmu u Francuskoj, gdje smo imali priliku upoznati sve njegove funkcije. Posebno nas je dojmio pozadinski servis i razina automatizacije. Još nismo sigurni koliko bi se brzo isplatio u našim uvjetima, ali vjerujemo da bi mogao biti vrlo koristan – osobito jer nam nedostaje radne snage. U našim vinogradima obavio je košnju i okopvanje, a rezultati su bili vrlo dobri. Pratimo njegov razvoj i nadamo se da će u budućnosti postati dostupniji za širu primjenu“, istaknula je Kristina Kostanjevac.
Posljednjeg dana prezentacije, ekipa Poljo-nove i VitiBota posjetila je vinariju Saint Hills u Radovanima kraj Višnjana.
"Ovakve tehnologije imaju velik potencijal kod nas, posebno zbog manjka radne snage i potrebe za većom efikasnošću. Stroj koji može raditi neprekidno više sati dnevno sigurno bi našao svoju primjenu u našim vinogradima. Priključci koje smo danas vidjeli nude širok raspon mogućnosti i vjerujem da bi većina njih bila primjenjiva u našem sustavu, ovisno o sezoni i potrebama. Današnja prezentacija potvrdila je da ovakva rješenja imaju realnu budućnost u modernom vinogradarstvu“, rekao je Roberto Štokovac, voditelj vinograda i enolog zadužen za proizvodnju bijelih vina.
Na sajmu Vinistra u Poreču ekipu iz Poljo-nove i VitiBota možete sresti do nedjelje te saznati više informacija o Bakusu.
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Partner
Industrijska cesta 34,
10360 Sesvete,
Hrvatska
tel: +385 1 2040 280,
e-mail: info@poljonova.hr
web: http://poljonova.hr/