Pretraga tekstova
Srijemsko vinogorje
Snijegom pokrivene vinograde na brdu Principovac nedaleko Iloka u srijemskom vinogorju, pohodili su berači grožđa kako bi obavili ledenu berbu. Snijeg visok i do pola metra škripao je pod čizmama pedesetak iločkih vinogradara dok su škarama, u debelim rukavicama, kapama, šalovima i jaknama, "boj bojovali" s smrznutim grozdovima traminca.
A nije bilo nimalo ugodno s obzirom na -15 stupnjeva Celzijevih, izmjernih toga jutra na Principovcu. A pazilo se na svaku bobicu jer je svaka dragocjena. Naime, ledena berba vrhunac je za svakoga vinogradara i vinara i ne događa se baš svake godine. Puno se toga mora poklopiti kako bi ledena berba bila obavljena i polučila očekivani rezultat.
"Osnovni uvjet za obavljanje ledene berbe je da grožđe u trenutku berbe bude u smrznutom stanju i to se jutros i dogodilo jer je temperatura bila do -15 stupnejva Celzijevih. Berbu ćemo obaviti na oko 3 hektara vinograda i stoga količinski ne očekujemo dakako neke velike prinose, ali u kvaliteti se sigurno nadamo vrhunskim rezultatima poglavito imajući u vidu uvjete u kojima je grožđe ljetos i jesenas sazrijevalo uz visoke temperature i sušu, te je već u toj fazi steklo visoku razinu šečera. Sada je koncentracija šečera još viša", pojašanjavao je predsjednik Uprave Iločkih podruma Mladen Papak dodajući kako osnovna svrha vina nastalih iz ledene berbe, a riječ je o predikatnim vinima, nije toliko komercijalna, koliko marketinška.
"S ovim vinima postižemo zanačajne rezultate na hrvatskim i svjetskim ocjenjivanjima vina. Ovakva vina osvajaju zlatne medalje gdje god se pojave. Konkretno, ledena berba traminca iz Iločkih podruma, prošle godine je u konkurenciji 555.000 vina iz cijeloga svijeta, ocjenjivanima na raznim sajmovima, osvojila sveukupno 19. mjesto. To je snažan promotivni iskorak za nas. Ono što je možda važnije i od marketinga je da ovakva vina govore o referencama područja iz kojih ovakva vina dolaze. Malo regija i vinarija u Hrvatskoj ima ovakve uvjete i malo gdje se uopće stječu uvjeti za realizaciju ledene berbe", navodi Papak.
Prema njegovim riječima, vina iz ledene berbe u restoranima se prodaje uglavnom u bocama 0,375 litara i koštaju oko sto eura dok je Ih Iločki podrumi, u maloprodaji, prodaju za 435 kuna, također u pakiranju od 0,375 litara. Papak podsječa kako predikatna vina inače imaju duži vijek trajanja te se mogu dugo čuvati. Samo vino iz ledene berbe može se opisati kao vino bogatog i aromatičnog okusa i prepoznatljive jantarne boje. Idealno za sve one vinoljupce koji od vina ipak traže nešto više, a kakvih ne manjka ni u ovim našim krajevima.
Autor: Alen Kuns
Tagovi
Vino Ledena berba Traminac Iločki podrumi Principovac Srijemsko vinogorje Mladen Papak Predikatna vina
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar sa više od dvadeset godina staža na temama vezanim uz poljoprivredu, selo i ruralni razvoj. Dugogodišnji suradnik glasila Hrvatske gospodarske komore (HGK) Hrvatsko gospodarstvo, Gospodarskog lista te niz novina poput Glasa Slavonije i Vjesnika.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Vegetacija kreće
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Vegetacija je krenula ali naglo stala. Nije to to ko prijasnjih godina kad je več sve bilo u zelenom i bagrem mirisao u ovo vrijeme. Evo tek jučer sa Više [+] zakašnjenjem začuo se prvi zvuk regetanja žaba.
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Vegetacija je na nekim voćnim vrstama zaustavljena , orasi u nekim dijelovima koji su krenuli UBIJENI su , sadnice kestena koje imam u rasadniku mraz Više [+] uništio dio lista , srećom za sada nisu krenula i većoj mjeri božićna drvca kojima izbojke UNIŠTI mraz ( jele su posebno osjetljive ) ! Preći na TRAVU , i stoku . Kod SUŠE trave bude manje , ali nikada 100 % šteta ! Sutra nakon INSPEKCIJE ( kontrola svih parcela i dio papirologije ) idem PRSKATI voće , i bacati rad i novce !