Pretraga tekstova
Prema istraživanju provedenom tijekom rujna na nacionalno reprezentativnom uzorku građana Hrvatske starijih od 16 godina, vino pije 85 posto građana.
Povremeno ili učestalo, vino pije 85 posto hrvatskih građana, najradije biraju vina domaćih proizvođača, dok gotovo podjednak broj konzumenata preferira crno ili bijelo, pokazalo je istraživanje magazina Ja Trgovac i agencije Hendal.
Prema istraživanju provedenom tijekom rujna na nacionalno reprezentativnom uzorku građana Hrvatske starijih od 16 godina, vino pije 85 posto građana.
Zanimljivi su stavovi građana kada je riječ o porijeklu vina. Naime, upitani vole li više strana ili hrvatska vina sudionici ankete nedvojbeno su stali na stranu domaćih. Tako njih 78 posto ističe kako više voli hrvatska vina, a svega je 7,6 posto glas je dalo stranim etiketama. Da ne znaju odgovor na to pitanje navelo je 14,5 posto anketiranih.
Vino je dio hrvatske tradicije i povijesne baštine koje svjedoči o bogatstvu naših regija i njihovih podneblja. Svako podneblje i klimatski uvjeti pogoduju pojedinim vrstama vina pa su anketari željeli doznati kako tu raznolikost doživljavaju hrvatski potrošači.
Istraživanje je tako pokazalo da vino svakodnevno pije ukupno osam posto Hrvata, a jednom tjedno 21 posto. Onih koji ga piju barem jednom mjesečno ima 20,4 posto, a gotovo isti postotak ispitanika, njih 20,7 posto, ističe kako vino pije samo u posebnim prilikama. Da vino piju rijetko navelo je 14,8 posto sudionika ankete, a da ga ne pije 15,2 posto.
Kada je riječ o preferencijama vrsta vina (podjela prema boji) rezultati su pokazali da gotovo podjednak broj konzumenata preferira crno (48,4 posto) te bijelo (44,3 posto) vino, dok ih samo 7,3 posto više voli ružičasto (rose).
Dalmacija je najpopularnija vinska regija među hrvatskim konzumentima, koju preferira trećina ispitanih (32,7 posto), a na čvrstom drugom mjestu je Slavonija kao regija iz koje 20,8 posto građana najviše vole piti vina. Jednako tako čvrsto treće mjesto drži Istra s 13,9 posto, Hrvatsko zagorje je četvrto sa 6,4 posto, a potom slijede vinske regije Baranja s četiri posto, Moslavina s 2,4 posto i Međimurje s 1,8 posto. Za 10,8 posto ispitanika nije važna regija porijekla.
Glavno mjesto kupovine vina su trgovine mješovitom robom (male, srednje i velike trgovine te supermarketi i hipermarketi) u kojima kupuje 62,1 posto anketiranih građana. Od prijatelja ili poznanika domaće vino kupuje 19,8 posto građana, devet posto kupuje izravno kod vinara, a 5,4 posto u vinotekama.
Izvori
Hrvatska izvještajna novinska agencija - HINA
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/