Pretraga tekstova
U većini hrvatskih vinogorja berbe ranih sorti već traju. No, od grožđa do dobroga vina dug je put. Evo na što morate posebno paziti.
Ovisno o sorti i području na kojem se vinograd nalazi, berbe grožđa su polako počele. No, ukoliko niste podrum pripremili za prihvat i preradu grožđa te vinifikaciju, sve može, kaže dipl.ing. Ferdinand Puljić iz Savjetodavne službe, biti uzalud, budući da berba i prerada grožđa čine lančani sustav, u kojemu obje radnje moraju biti odrađene u točno određeno vrijeme i na točno određenom mjestu.
Iako je danas znanje o preradi grožđa došlo do zadovoljavajuće razine, jer mnogi stručnjaci i savjetnici redovito upozoravaju na moguće probleme u preradi, neki podrumari ipak greše.
Najčešće greške u proizvodnji vina su octikavost mošta, pojava sumporovodika, zastoj fermentacije, oksidacija, nizak ili visok alkohol te strani mirisi.
“Octikavost mošta se javlja ukoliko je grožđe na preradu došlo, oštećeno ili je napravljen preveliki razmak od berbe do prerade, ali i ako se grožđe odlaže u PVC vreće, koje se zavežu i ostave na suncu. Do pojave octikavosti mošta može doći i zbog nedovoljnog sumporenja ili ako se mošt uopće ne sumpori. Pri temperaturi vrenja iznad 35 °C, kvasci odumiru, a bakterije preostali šećer u moštu pretvaraju u octenu kiselinu.
Sumporovodik se, pak, najčešće pojavljuje kod proizvodnje bijelih vina, a razlog su nekorištenje selekcioniranih kvasaca, nedodavanje hrane za kvasac i neprozračivanje mošta tijekom vrenja. Ako se zadovolje ta tri uvjeta, pojava sumporovodika se svodi na minimum“ ističe dipl.ing. Puljić.
Zastoj fermentacije je, pak, pojava do koje dolazi zbog izostanka uporabe selekcioniranih kvasaca ili loše pripreme kvasaca, zbog niske ili visoke temperature vrenja odnosno nekontrolirane fermentacije kao i zbog nepoštivanja karence sredstava za zaštitu bilja.
“Oksidacija je proces koji nastaje pri visokoj temperaturi vrenja, nedostatnom sumporenju mošta te u slučaju dužeg vremenskog razdoblja držanja mošta u dodiru sa zrakom. Niski ili visok alkohol mošta, najčešće se javljuju u slučajevima nereprezentativnog uzimanja uzorka mošta, budući da se mošt mora dobro promiješati ili ukoliko se nestručno odredi količina mošta smuljane mase, pri čemu je 1.000 kg masulja odnosno mošta i zgnječenih jagoda grožđa, jednako kao 600 litara mošta“ kaže agronom Ferdinand Poljić.
Nadamo se da će vam ovi savjeti pomoći kako ćete se i ove jeseni moći pohvaliti odličnim vinima!
Tagovi
Berba grožđa Ferdinand Puljić Savjetodavna služba Prerada grožđa Vinifikacija Mošt Podrumari Octikavost mošta Sumporovodik Octena kiselina Bijela vina Zastoj fermentacije Vrenje Oksidacija Alkohol Masulj Odlična vina
Autorica
Više [+]
Autorica i upravna pravnica Sandra Špoljar dolazi iz Koprivnice, gdje je na razne načine, tradicijom i obiteljski, vezana uz poljoprivredu. Godinama je radila kao novinarka u informativnom programu HTV-a te za Plodove zemlje i Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom