Pretraga tekstova
Ekološka vina su još prije 20-tak godina vrijedila kao loša i nekvalitetna. Njih su kupovali samo oni ekološki najsvjesniji, no to se u međuvremenu promijenilo. Ona postaju sve kvalitetnija i sve popularnija
Ekološki uzgoj vinove loze u posljednje četiri godine se u Njemačkoj gotovo udvostručio. U međuvremenu ove površine iznose oko 5.000 hektara, što je oko pet posto sveukupne površine vinograda u Njemačkoj. „Potrošači izuzetno cijene eko vina i s njima povezuju visoku kvalitetu. Osim toga, mnogima je sve više stalo i do toga da se vina proizvode na jedan ekološki način“, kaže Ernst Büscher iz Njemačkog vinarskog instituta DWI u Mainzu. Ova povećana potražnja s druge strane utječe i na to da se sve više vinara i vinogradara okreće ovom načinu uzgoja i proizvodnje. To se jasno moglo vidjeti i na posljednjem sajmu vina „Prowein“ u Düsseldorfu. Predstavnika eko vinogradara i vinara ovoga je puta bilo više no ikada.
Zajedno s Italijom i Grčkom, Njemačka se nalazi na samom vrhu svjetske ljestvice po pitanju ekološke proizvodnje vina. Ispred njih je još samo Austrija u kojoj se u međuvremenu osam posto ukupne površine vinograda nalazi u rukama ekoloških vinogradara. Što se Španjolske tiče, ovdje se također primjećuju velike promjene. Ekološki uzgoj vinove loze se u ovoj zemlji u posljednje dvije godine utrostručio. Time i ova zemlja vrlo uspješno i brzo reagira na rast potražnje. „Osim toga, Španjolci su u prednosti u odnosu na nas budući da se njihovi vinogradi ne nalaze kao naši na strminama ili brdima. Time oni štede na vremenu. Primjerice, dok ja za moj jedan hektar vinograda godišnje utrošim oko 1.200 - 1.500 radnih sati, Španjolci za to vrijeme mogu obraditi 100 hektara“, priča Matthias Baumann iz Radolfsella u blizini Würzburga.
Još u 80-tim godinama su eko vina slovila kao loša, no to se u međuvremenu u potpunosti promijenilo, što dokazuje i činjenica da na popisu 200 vrhunskih njemačkih vina čak jedna četvrtina potječe iz ekoloških vinograda i načina proizvodnje. Je li doista riječ o eko vinima potrošači mogu prepoznati na osnovu raznih oznaka ili pečata; primjerice, Ecovin, Bioland, Naturland ili Demeter. Ove oznake, odnosno, ime proizvođača jamče da se prilikom uzgoja vinove loze vodi računa o održavanju prirodnog ekološkog sustava vinograda, što znači da se ne koriste nikakva kemijska ili sintetička sredstva za zaštitu loze kao ni umjetna gnojiva. Neki od spomenutih vinograda u uzgoju i proizvodnji odlaze još korak dalje. Oni koriste neku od metoda takozvanog biološko-dinamičnog uzgoja vinove loze prema učenju antropozofa Rudolpha Steinera. Jedan od njih je i Peter Jacob Kühn, vinogradar certificiran kod firme Demeter. „Da sam ranije znao kako dobro ova prirodna sredstva i prirodni način uzgoja vinove loze djeluju, već bih odavno prešao na ove metode“, kaže Kühn.
Autor: Günther Birkenstock / Željka Telišman
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/