Pretraga tekstova
Pet vinskih regija je najugroženije zbog rasta temperatura koje sa sobom donose toplinske valove, suše i oluje. Postoje rješenja, a i pozitivna strana globalnog zagrijavanja
Najnovija znanstvena studija je pokazala da bi poznate vinske regije u Kaliforniji, Španjolskoj, Italiji, Francuskoj i Grčkoj mogle postati potpuno neprikladne za uzgoj vinove loze ako globalno zatopljenje prijeđe prag od +2 °C.
Do ovog su zaključka istraživači došli nakon pregleda više od 200 studija o utjecaju klimatskih promjena na proizvodnju grožđa, a studija je objavljena u časopisu Nature.
Preciziraju da bi 29% regija moglo zadesiti ekstremni klimatski uvjeti, što će izravno ugroziti proizvodnju vrhunskog vina, dok preostalih 41% ovisi o izvedivosti učinkovitih mjera prilagodbe.
Prema podacima EU-a, prosječne globalne temperature u 12 mjeseci do siječnja 2024. godine (gotovo čitavu 2023., op.ur.), bile su 1,52°C iznad razine zabilježene u razdoblju prije industrijske revolucije.
To je dovelo do velikih toplinskih valova, iznimne suše i razornih oluja. Ove pojave su imale značajan utjecaj na proizvodnju vina, jer su prinosi pali na najnižu razinu od 1961. godine.
I Međunarodna organizacija za vinovu lozu i vino (OIV) niske razine proizvodnje pripisala je lošem vremenu, uključujući mraz, obilne kiše i sušu.
Šest istraživača sa Sveučilišta u Bordeauxu i jedan sa Sveučilišta u Burgundiji analizirali su potencijalne učinke porasta temperatura.
Smatraju da proizvođači mogu odgovoriti uzgojem različitih sorti grožđa i eksperimentiranjem s novim podlogama. Međutim, upozorili su da te prilagodbe možda neće biti dovoljne za ekonomsku održivost proizvodnje vina u određenim područjima.
Čupaju milijune trsova vinove loze - cilj je spasiti vinogradare i vinare?
S druge strane, izvješće je pokazalo da bi visoke temperature mogle olakšati uzgoj vinove loze u regijama kao što je Ujedinjeno Kraljevstvo, sjeverna Francuska, država Washington, Oregon i Tasmanija.
Na globalnoj razini, otprilike 25% sadašnjih vinskih regija moglo bi imati koristi od povećanja temperature za 2°C, a oko 26% će vjerojatno i dalje biti prikladno za uzgoj. Istraživači zaključuju da to implicira da se razine globalnog zagrijavanja ispod 2°C mogu smatrati sigurnim pragom za više od polovice tradicionalnih vinorodnih područja.
Tagovi
Klimatske promjene Globalno zagrijavanje Ugroženo vinogradarstvo Vinske regije Ugroženo vinarstvo Rast temperatura
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !