Pretraga tekstova
Kooperanatima će se plaćati oko 3,50 kuna za kilogram grožđa.
U vinogradima srijemskog vinogorja grozdovi su ove jeseni zdravi i kvalitetni iako je urod 30-ak posto manji, a poboljšaju li se vremenske prilike, Iločani bi berbu mogla dovršiti za 15 ili 20 dana.
- Obrana je dosad polovica vinograda i zadovoljni smo. Grožđa ima manje, ali je zato kvaliteta dobra - govori direktor Iločkih podruma, Mladen Papak.
Na oko 350 vlastitih hektara pod vinogradima u berbi je ovih rujanskih dana 80-ak zaposlenika, a Iločki podrumi otkupit će i grožđe ubrano na 600-700 hektara svojih kooperanata i to po cijeni koja bi se ove godine mogla kretati oko 3,50 kuna za kilogram grožđa.
- Vjerujem da će vinogradari biti zadovoljni tom cijenom, ona je čak nešto viša nego prošle godine - dodaje direktor Papak.
Kolike su stvarne štete u vinogradima - prvo od smrzavanja, a potom i od suše - još se uvijek procjenjuje, no sadašnji pokazatelji govore da su između 30 i 40 posto.
- Više su stradali vinogradi naših kooperanata jer su na nižim terenima, gdje su zimus temperature bile izrazito niske, zbog čega je i urod dodatno smanjen - kaže direktor.
Napravljene su procjene i proizvodnje vina, koja se ove godine očekuje u količini između 3 i 4 milijuna litara. Za usporedbu, prošle godine su Iločki podrumi proizveli 5,5 milijuna litara vina koja su, s etiketom iz Iloka, poznata po svojoj neospornoj kvaliteti.
Direktor Mladen Papak najavio je i daljnje širenje maloprodajne trgovačke mreže vina Iločkih podruma, kojih će do kraja godine na cijelom području Hrvatske biti 40. Nova prodajna mjesta nedavno su otvarana duž Jadranske obale, kao i u Slavoniji.
Autor: Sanja Butigan
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim uvjetima.
Uskoro više!