Pretraga tekstova
Kiša, koja je padala posljednjih dana, dobro je došla baranjskim vinogradima. Nakon poprilično dugog, gotovo nezapamćenog sušnog razdoblja, kada su temperature usred vinograda prelazile 40 Celzijevih stupnjeva, kiša je došla poput zgoditka na lotu.
- Pojedine sorte na zapadnim dijelovima vinograda dobile su toplinski udar pa se dio bobica počeo sušiti, što se posebice odnosi na rajnski rizling - kaže Lajoš Kolar iz Suze, jedan od poznatijih baranjskih vinogradara koji obrađuje približno 12 hektara vinograda. No, nastavlja, štete, ukupno gledajući, neće biti velike čemu je, dakako, pomogla i kiša. Njegove procjene kažu da je nastradalo samo 5 posto vinograda, što se smatra relativno dobrim rezultatom.
Premda su preduvjeti postojali, za razliku od protekle godine, nisu se pojavile bolesti, što ne znači da vinogradari trebaju sjediti prekriženih ruku. Kišno razdoblje, nakon duge suše, naime, također predstavlja potencijalnu opasnost koja se može prevenirati zaštitom. Kolar naglašava kako je još rano pričati o omjerima šećera i kiselina, ali sa sigurnošću može tvrditi kako će ovogodišnja berba donijeti visoke šećere, pa će baranjska vina opet imati uspjeha na raznim domaćim i međunarodnim ocjenjivanjima. Vinogradarsku godinu, unatoč dugom sušnom razdoblju, ne naziva ekstremnom. “Ekstremna je bila prošla godina, kada je kiše padalo više nego ikad”, podvlači Kolar.
S njim se slaže i Mihaly Gerštmajer ml., čija obitelj također obrađuje oko 12 hektara vinograda. Ističe kako je ova godina neusporedivo bolja nego prošla. Vinogradi, objašnjava, izgledaju lijepo, čemu je pridonijela kiša nakon dugog “tropskog” razdoblja. I on kaže kako je rano pričati o omjerima kiselina i šećera, ali pretpostavlja da će urod i kvaliteta vina biti zadovoljavajući. “Ako se ništa neplanirano ne dogodi, berba bi mogla krenuti 15-ak dana ranije nego što je uobičajeno”, predviđa Gerštmajer.
Najveći baranjski proizvođač vina, Belje, već oglašava potrebu za beračima grožđa, koji se mogu prijaviti do 1. rujna. Sukladno ranijim najavama, beljci bi kompletan urod trebali obraditi u novoj, 15 milijuna eura vrijednoj vinariji, kapaciteta 8 milijuna litara vina, smještenoj u srcu baranjskog vinogorja. Potvrdu da se sve odvija prema planu, dobili smo od Ljiljane Vajde-Mlinaček, direktorice beljskog sektora marketinga i turizma.
Autor: Ivica GETTO
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.