Sabatina želi donijeti vino i tamo gdje ga nema. Zato smo se odlučili za Lošinj i Cres gdje je nekada bilo 200 hektara vinove loze, a danas postoji samo jedan vinograd, kaže Lordan Ljubenkov, predsjednik Zadružnog saveza Dalmacije koji zajedno sa PZ Cres i europarlamentarkom Marijanom Petir podižu na Cresu prvi pokazni vinograd s autohtonim sortama Draganela i Sansigot.
U sklopu skorašnjeg 28. Međunarodnog susreta vinogradara i vinara Sabatina 2018, koji će se prvi put održati na području Primorsko-goranske županije, neće biti posađena samo jedna spomen loza na Malom Lošinju nego i cijeli vinograd na Cresu. Ovu novost otkrio nam je Lordan Ljubenkov, predsjednik Zadružnog saveza Dalmacije koji je zajedno s Hrvatskom udrugom vinarskih gradova organizator ove, sve prestižnije manifestacije.
"Sabatina želi donijeti vino i tamo gdje ga nema. Zato smo se odlučili za Lošinj i Cres gdje još postoji samo jedan vinograd i to u zabiti, zapravo na vrhu Punta križa do kojega nije moguće doći autobusima i automobilima“, kaže Ljubenkov. Znači, ne mogu tamo stići sudionici Sabatine pa će ovaj put izostati prezentacija strojeva i priključaka za obradu vinograda.
Ljubenkov podsjeća kako je na Cresu i Lošinju nekada bilo više od 200 hektara vinograda koji su, kao i na većini drugih otoka u međuvremenu napuštani i nestali. “Misija i ovogodišnje Sabatine je ostaviti što više tragova novog vinogradarstva i vinarstva, kako u srcima ljudi tako i na samoj zemlji”, govori Ljubenkov. S tim ciljem je Zadružni savez Dalmacije i došao na ideju da se na Cresu posadi pokazni vinograd sa autohtonim sortama. Inicijativu su objeručke prihvatili u Poljoprivrednoj zadruzi Cres, a odmah se priključila i europarlamentarka Marijana Petir. “To je super. Želim sudjelovati u ponovnom pokretanju vinogradarstva na Cresu i Lošinju”, prepričava Ljubenkov kako je reagirala Marijana Petir.
Ona će pomoći pri nabavi sadnica, ali i u promižbi oživljavanja vinogradarstva na otocima. Važnu ulogu u cijeloj priči ima i Vinarija Šipun sa Krka koja ima rasadnik s autohtonim sortama među kojima su Draganela i Sansigot, koje su nekada prevladavale na Cresu i Lošinju.
Zanimljivo je da će plemke novog pokaznog vinograda biti zasađene na ulazu ispred pokaznog maslinika u vlasništvu Poljoprivredne zadruge Cres. Maslinik se prostire na 10 hektara, zadruga ima i svoju uljaru, a sve zajedno je i mamac za turiste koji su toliko oduševljeni ambijentom i proizvodima PZ Cres pa svake godine dragovoljno sudjeluju i u brebi maslina.
Prema riječima Lordana Ljubenkova podizanjem pokaznog vinograda oduševljen je upravitelj creske zadruge Mateo Feranić. “Uz masline i maslinovo ulje sada će imati i vinograd pa će turisti dolaziti i u berbu grožđa”, govori Ljubenkov, zadovoljan, što će uz sve ostale ciljeve, ovogodišnja Sabatina praktično, rječju i djelom, potaknuti i posve novu priču o revitalizaciji vinogradarstva i vinarstva na otocima. Dodajmo još da će o pokaznom vinogradu na Cresu skribiti tamošnji stručnjaci iz Hrvatske poljoprivredno-šumarske savjetodavne službe, tako da su zastupljeni svi elementi za uspjeh ovog zanimljivog projekta.
Inače, na ovogodišnju Sabatinu, koja će se od 15 do 18. studenog u Hotelu Aurora u Malom Lošinju, pristiglo je i privodi se kraju ocijenjivanje ukupno 415 uzoraka vina i jakih alkoholnih pića iz cijele Hrvatske, kao i Slovenije, Italije, BiH i drugih susjednih zemalja.
Od ukupnog broja, 137 je uzoraka buteljiranih vina, 68 uzoraka jakih alkoholnih pića, 110 uzoraka otvorenih vina, te 100 uzoraka mladih vina. "Kušanje pristiglih uzoraka mladih vina potvrdilo je informacije s terena o ovogodišnjoj dobroj berbi. Naime, kvaliteta ocijenjenih mladih vina je izuzetno dobra, uglavnom sva vina su prošla burno vrenje, te se čak i u ovoj fazi mogu konzumirati. Iduće godine možemo očekivati dobra vina iz ovogodišnje berbe, možda i najbolja u posljednjih desetak godina, što ovisi o daljnjem odležavanju i čuvanju vina u skladu s pravilima struke“, poručuje Želimir Bašić, tajnik Povjerenstava za ocjenjivanje otvorenih i mladih vina.
Uz brojne domaće i inozemne vinogradare i vinare, somelijere, vinoljupce, poduzetnike, stručnjake i znanstvenike svoj dolazak potvrdio je ministar poljoprivrede i dopresjednik Vlade RH Tomislav Tolušić, koji će i otvoriti ovogodišnji 28. Međunarodni susret vinogradara i vinara Sabatina 2018. Trodnevni program Sabatine možete vidjeti ovdje.
Tagovi
Autor
Partner
Kamila Tončića 4,
21000 Split,
Hrvatska
tel: +385 21 348 365,
e-mail: info@zsd.hr
web: http://www.zsd.hr/
Nedjeljko Jusup
prije 6 godina
Na Cresu imaju ovce, masline, turizam...Tamo i na Lošinj dolaze mnogi. Turisti besplatno beru masline...
Đuro Japaric
prije 6 godina
Nekada su u Dalmaciji živjeli Iliri , a onda je Bizantski car Heraklije u 7 stoljeću pozvao Hrvate da zajedno sa ostalim dolazećim Slavenima protjeraju dolazeće Avare i da se nasele u Dalmaciji , zemlji kamena , sunca , mora i zmija ! I tako su doseljeni Hrvati do pojave bolesti zvana filoksera podizali vinograde u Dalmaciji ! U ovoj karikaturi od države koju su napravili komunističko - udbaški besposličari pod vodstvom Tuđmana i Račana odvija se egzodus zvan iseljavanje , pa ne vidim tko će vinograd ( e ) i voćnjake održavati !