Pretraga tekstova
Izmijenjen je i Pravilnik o uređivanju šuma kako bi se izvanrednim revizijama programa gospodarenja omogućilo pašarenje i na onim površinama na kojima je to bilo zabranjeno, kažu iz Ministarstva poljoprivrede.
Objavljen je novi Javni poziv za prikupljanje ponuda za davanje u dugoročni zakup šumskog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske do 10 godina te će trajati do 17. listopada 2021. godine, priopćili su iz Ministarstva poljoprivrede.
Kako navode, od prvog je poziva u listopadu 2019. do danas na raspolaganje stavljeno preko 70.000 ha i potpisani su ugovori za 40.000 ha, pri čemu se novim, devetim natječajem u posljednje dvije godine, na raspolaganje za dugoročni zakup stavlja dodatnih 12.000 ha.
Resorno ministarstvo izmijenilo je Pravilnik o uređivanju šuma kako bi se izvanrednim revizijama programa gospodarenja šumama i šumskim zemljištem u vlasništvu RH omogućilo pašarenje i na onim površinama šumskog zemljišta na kojima je to prije njegova donošenja bilo zabranjeno, pri čemu Hrvatske šume d.o.o. koje gospodare navedenim zemljištem izrađuju predmetne revizije, uz suglasnost Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja.
Dodatno, s Hrvatskim šumama dogovoreno je ubrzanje postupaka odobravanja s predviđenim natječajima za zakup u svrhu pašarenja za više desetaka tisuća hektara zemljišta.
Detalje javnog poziva pronađite ovdje.
Također, u izradi je, podsjećaju, sveobuhvatna analiza potencijala pašnjačkih površina te program i posebne mjere za razvoj pašnjačkog stočarstva na krškom području koje će se prezentirati do kraja 2021., a s čijom primjenom će se započeti u 2022. godini.
Tagovi
Javni poziv Šumsko zemljište Pravilnik o uređivanju šuma Hrvatske šume d.o.o. Pašnjačko stočarstvo
Autorica
Što jest, jest.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄 Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄
Damir Senjan
prije 5 dana
Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔 Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔
Đuro Japaric
prije 3 godine
ZAKON O ŠUMAMA , šumom i šumskim zemljištem , smatra se ŠUMA NAJMANJE POVRŠINE 0, 1 HA ,a zemljištem površina na kojem je šuma ! Zakon o šumama je u NESPOSOBNOM Ministarstvu poljoprivrede , kao i Zakon o poljoprivrednom zemljištu i Zakon o vodama ili 3 najvrednija resursa Hrvatske ! U krškim predjelima TREBA ostaviti dio sa raslinjem i stablima radi krajolika , skloništa za stoku ! NISMO RAVNA NIZOZEMSKA da imamo pašnjake kao nogometna igrališta ili sjever Njemačke gdje su na tresetu koji pluta na vodi iskopali kanale i NAPRAVILI pašnjake ! Gradio sam preko tog zemljišta dalekovod za elektroprivredu Njemačke ! Kada desetak krava ili junadi krene zemlja- treset se ljulja kao brod ! Gradio sam i dalekovod do Splita i prešao veliki dio krškog zemljišta kojeg Ivan OPRAVDANO propagira u svrhu stavljanja u POLJOPRIVREDNU proizvodnju ! OVO znači i očuvanje puno biljnih vrsta , kukaca , pčela itd ! HRVATSKA IMA PUNO ŠUME , a sve manje poljoprivrednog zemljišta i LJUDI NA NJEMU !
Đuro Japaric
prije 3 godine
Postoji Zakon o šumama , a ne Zakon o šumskom zemljištu ! Šumom se smatra određena površina šume ! Kada se šuma posječe dočista vrši se obnova šume od samoniklih ili pošumljenih biljka ! Davanjem POLJOPRIVREDNOG neobrađenog državnog zemljišta Hrvatskim šumama , one to zemljište stavljaju u ŠUMSKU gospodarsku osnovu , NA ŠTETU OPG i lokalnih vlasti ! HŠ NE vrše pošumljavanje da bi bila šuma ! 1. vratiti SVE poljoprivredno zemljište iz ŠUMSKE osnove u POLJOPRIVREDNO i ići NA PRODAJU OPG SA ROKOM OTPLATE DO 20 G , u svrhu poljoprivrede , ili uzgoja divljači u ograđenom prostoru ! 2 . ISTO RADE I U BRDSKOJ SLAVONIJI , stavili su zašikareno zemljište u šumsku osnovu ! Jedna udruga tražiti će da se 2 parcele SKINU iz šumske osnove , a od općine da onda programom planira za nešto drugo ! Ivane , temeljem sadašnjeg SMEĆA - Zakona o poljoprivrednom zemljištu , pojedinci ili loklane vlasti MOGU tražiti skidanje iz ŠUMSKE OSNOVE i VRAĆANJE u poljoprivredno !
Ivan Tešija
prije 3 godine
1.promjeniti kriterije za dobivanje drzavnog šumskog zemljišta(ukinuti uvjetovanje drzanja stoke godinu dana unatrag, ukinuti dobnu granicu do 41g,ukinuti mjesto prebivališta jer pretezno mjesto proizvodnog pogona i mjesto prebivalista nije isto). 2.uskladiti pravilnike sa Zakonom o šumskom zemljištu koji izrijekom kaže da je obrastao krški pašnjak poljoprivredno zemljište, a za ministarstvo i hrvatske šume je to nepoljoprivredno zemljiste. 3.pretežno se najgore površine daju u pašarenje udaljene čak po 30 km od farmi 4.ne dozvoljava se na tim površinama napraviti ni pristupni put ni nadstresnica ni pojilište.Ne dozvoljavaju čak postaviti elek.pastir. 5.uskladiti cijenu zakupa po koeficientu prihvatljivosti 6.treba dati ljudima površine koje stvarno koriste 7.donijeti HITNO novu Uredbu o zakupu šumskog zemljišta koja je zapela na USKOKU zbog pokušaja pogodovanja ministričina kabineta određenoj interesnoj skupini 8.promjeniti kod APPRRR kriterij prihvatljivosti krskog pašnjaka na nacin da nisko raslinje, garig,makija,šibljak, brst, koja je sastavni dio krškog pašnjaka i neizostavan energetski kapacitet u prehrani stoke(brst je krmna smjesa), bude prihvatljiva površina. 2015g je bilo preko 90 000 ha krskog pasnjaka upisanog i Arkod sustav a danas, 6g poslije imamo 80 000 ha.O kakvom napretku i razvoju priča draga ministrica.Sankcioniraju i unistavaju ljude perverznim smicalima, oduzimaju im pašnjake i brisu iz Arkoda.Jedne kaznjavaju, druge upisuju i tako se vrte u krug.Nema tu kvalitetne strategije za razvoj stocarstva na krškim podrucjima.Ovo je samo bacanje prasine u oči i obmanjivanje javnosti.
Đuro Japaric
prije 3 godine
Tko koga laže ? Hrvatskim šumama dali su DRŽAVNE zašikarene poljoprivredne parcele na štetu OPG , koje su onda HŠ stavile u šumskogospodarsku osnovu ! Sa takvim zemljištem ne mogu raspolagati lokalne vlasti bez da se zemlja vrati kao poljoprivredno !NESPOSOBNO ministarstvo poljoprivrede radi na ŠTETU OPG I LOKALNIH VLASTI !