Pretraga tekstova
Bjelorusija, Mjanmar, Sjeverna Koreja i Rusija, označene su kao "visokorizične", dok su države poput Brazila i Indonezije, iako poznate po visokim stopama deforestacije, klasificirane kao "zemlje standardnog rizika"
Europska komisija objavila je nove kriterije za primjenu zakona protiv krčenja šuma, kojim se želi spriječiti uvoz roba povezanih s uništavanjem šumskih površina.
No, samo četiri zemlje: Bjelorusija, Mjanmar, Sjeverna Koreja i Rusija, označene su kao "visokorizične", dok su države poput Brazila i Indonezije, iako poznate po visokim stopama deforestacije, klasificirane kao "zemlje standardnog rizika".
U pravnom aktu objavljenom u četvrtak, Komisija navodi kako će nova pravila najstrože nadzirati uvoz iz zemalja koje su kategorizirane kao visokorizične, dok će uvoz iz zemalja sa standardnim ili niskim rizikom biti podvrgnut blažim provjerama.
Brazil i Indonezija, koje su u prošlosti bile među glavnim svjetskim žarištima krčenja šuma, svrstane su u kategoriju "standardnog rizika". To znači da će se na robu iz tih zemalja primjenjivati manje rigorozne kontrole prilikom izvoza u Europsku uniju. Sjedinjene Američke Države, primjerice, ocijenjene su kao "niskorizične", čime će im biti omogućene još lakše provjere.
Nova pravila za proizvode koji dolaze iz zemalja gdje su šume iskrčene i degradirane
Zakon obuhvaća uvoz soje, govedine, palminog ulja, drva, kakaa i kave, kao i prerađenih proizvoda poput čokolade, kože i namještaja. Tvrtke koje žele plasirati te proizvode na europsko tržište morat će pružiti točne informacije o tome kada i gdje je roba proizvedena, uz obaveznu dokazivu potvrdu da proizvod nije nastao na zemljištu koje je iskrčeno nakon 2020. godine.
Ovisno o kategoriji rizika, razlikuju se i obveze država članica EU u pogledu provjere usklađenosti. Tako će se 9% uvoznika iz visokorizičnih zemalja morati podvrgnuti kontrolama, u odnosu na 3% iz zemalja sa standardnim rizikom i samo 1% iz niskorizičnih zemalja.
Odluka Europske komisije već je izazvala određene kritike, posebno zbog izostanka nekih velikih izvoznika s popisa visokog rizika. Iako zakon ima za cilj jačanje održive trgovine i zaštite okoliša, selektivni pristup kategorizaciji zemalja mogao bi otvoriti prostor za političke ili ekonomske interpretacije, upozoravaju analitičari.
Tekst realiziran u sklopu serijala Krtica - sufinanciranog iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tagovi
Krčenje šuma Novi kriteriji Europska unija Brazil Indonezija
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
#RuralFoto #Životinje
Šišanje ovaca za nas dok smo bili djeca izgledalo je bolno ,dok nismo shvatili da je to potreba i da treba da im nije prevruće ispod tog runa preko ljeta.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Đuro Japaric Nemoj ti meni ošišani 😂😂😂😂😂😂 ja upravo čekam flizerku da skine smene ovu kosetinu. Nemoj da se predomislim oko šišanja 🤔😂. Nisam se Više [+] štrigao od 2016 god kad sam morao u Krapinske toplice na rehabilitaciju.
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
To su ošišani hrvatski seljaci , zadovoljni pa se ne bune , osim nekih ratara ! To su ošišani hrvatski seljaci , zadovoljni pa se ne bune , osim nekih ratara !