Pretraga tekstova
Iza vatrogasaca je teška noć. Uz velike požare na području Skradin - Ićevo i Tučepi, jučer su izbili i novi, javlja Hrvatska vatrogasna zajednica.
Još je jedna teška noć iza vatrogasaca. Uz velike požare na području Skradin - Ićevo i Tučepi, jučer su izbili i novi, javlja Hrvatska vatrogasna zajednica.
Samo na skradinskom području zahvaćena je makija, nisko raslinje i borova šuma na površini većoj od 1.000 hektara!
Uz ovaj požar u Šibensko-kninskoj županiji izbila su bila i još 2 veća požara - na području Danilo Kraljice koji je zahvatio površinu od 6 ha i kod Radonića gdje je zahvaćena trava i nisko raslinje na površini od 20 ha. Prvi je ugašen jučer u 18:51 sati, a drugi lokaliziran u 20:19 sati.
Teško je i na makarskom području. Požar kod Tučepa je aktivan i širi se na sjevernom dijelu požarišta koji je ušao u Park prirode Biokovo, a zahvaćena je trava, nisko raslinje i borova šuma na površini oko 400 ha.
Vatra je na Biokovu zahvatila gustu borovu šumu dalmatinskog crnog bora, našeg autohtonog crnogoričnog drveta. "To je šuma stara gotovo stotinu godina. Svi posjetitelji koji dolaze u park naglašavaju da im je to jedan od ljepših dijelova", rekao je jučer Stipe Srzić, glavni rendžer ovog parka za dnevnik.hr.
Istaknuo je i da je požar već došao do dijela gdje je gorjelo 2017. i ide prema vršnom dijelu. "Možemo se samo nadati da neće izgorjeti cijela ta šuma", rekao im je.
Na području Županijskog vatrogasnog centra Split izbio je i požar na otvorenom prostoru na području Vrsine, a kojim je zahvaćena trava, nisko raslinje, makija i crnogorica na trenutnoj površini oko 500 ha.
Još jučer tijekom dana vatrogasci su zaustavili širenje požara prema naselju Radašinovci u Zadaskoj županiji. Ondje je opožareno 240 ha trave, niskog raslinja i borove šume.
Vatrena stihija protutnjala i vinogradima Ante Sladića: Jedan problem se mora odmah riješiti!
Ipak, glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković ističe da je stanje na terenu trenutno na svim požarištima puno bolje.
"Vatrogasci su radili cijelu noć kako bi obranili objekte. U prilog nam ide smirivanje vjetra, ali i dalje je prisutna velika količina dima. Izvršit ćemo zamjenu snaga na požarištima i nastavljamo sa sanacijom", rekao je.
Na oprez apeliraju i iz Hrvatskih šuma:
U slučaju opasnosti, naglašavaju, nazovi 112 ili 193!
Fotoprilog
Tagovi
Požar HVZ Biokova Borova šuma Autohtono Požarišta
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Muž u našem preko 3,5 m visokom kukuruzu kod Drave 🫣🌽🌻 i suncokret je na jednoj njivi jako, jako dobar. Iako nam prijeti nevrijeme danas i suša već uzima svoje, ali nadamo se da će nešto i biti na kraju na vagi
Karolina Rastija
prije 3 dana
Danijela, i dalje je u dobrom stanju, dobili smo od tad dva puta kišu pa se nekako opire suši, da Danijela, i dalje je u dobrom stanju, dobili smo od tad dva puta kišu pa se nekako opire suši, da
Danijela Plavšić
prije 4 dana
Koji je to hibrid, obećava? Kakvo je sad stanje opire li se suši? Vidim PR9975 :) Koji je to hibrid, obećava? Kakvo je sad stanje opire li se suši? Vidim PR9975 :)
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Karolina Rastija Hahaha ovakav sam ja velik u ovo vrijeme imao prošle godine ali ja sam ti uvjek na OSSK da nepišem koje sorte. Tad sam stajao i Više [+] gledao, pa nisam znao dali sam lud ili slijep. 2 do 3 metra kokuruz po tri klipa, to je bilo da nevjeruješ. Pa sin me pitao a tata koju si to glopus napravio da je koruza tak velika, trebaju ljestve da bi došao do klipa. Ove je godine dobar ali nije toliko visok. To ćemo vidjeti u jesen što nam vrijeme dalo. A suncokret mi povaljan ubi bože, previsok 190 cm i još bi nekuda u zrak, ogromni listovi i ako tek jedna trečina procvjetala a avo što na zemlji pokoj mu dušu oprosti. Ako se pokriju troškovi bit će dobro i ako ubslijedečem valu ne udari tuča. Karolina a ti sa mužem umjestu na more u tu Amazonu malo kao kamperi na odmor, pa uživancija. Možda ima nešto lijepo da se desi, pa da roda za 9 mjeseci nešto novo i da donese 🙊🙊🤫🤫🤫
Karolina Rastija
prije 2 tjedna
Haha, to je Pioneerov 9975, ali zemlja je kod Drave ova jako dobra Haha, to je Pioneerov 9975, ali zemlja je kod Drave ova jako dobra
Damir Senjan
prije 3 tjedna
Pa gledam slike, ovo je da nevjeruješ. Pa gdje ti muž nabavio sjeme kukuruza, ovo je kao u Amazonskim šumama ili neko Amazonsko sjeme kukuruza. Pa gledam slike, ovo je da nevjeruješ. Pa gdje ti muž nabavio sjeme kukuruza, ovo je kao u Amazonskim šumama ili neko Amazonsko sjeme kukuruza.
Damir Senjan
prije 3 tjedna
Moj si suncokret legao poslije sada ovoga jakoga vjetra, kukuruz izdržao vjetar ali suncokret nije. Moj si suncokret legao poslije sada ovoga jakoga vjetra, kukuruz izdržao vjetar ali suncokret nije.