Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Jela car
  • 22.07.2025. 09:00
  • Ličko-senjska, Perušić

Tihi čuvar velebitskih šuma: Najveća jela Europe spašena od propadanja

Ovo nije samo stablo, to je živi svjedok stoljeća, tihi čuvar velebitskih šuma i važan dio našeg identiteta. Njegovo očuvanje odgovornost je prema prirodi, ali i prema budućim generacijama, poručuju iz Parka prirode Velebit.

Tihi čuvar velebitskih šuma: Najveća jela Europe spašena od propadanja
Foto: Rewilding Velebit
139
0
0

U planinskom predjelu Bovan kod Bakovca Kosinjskog, na području Općine Perušić, proveden je važan zahvat na zaštiti najvećeg stabla obične jele (Abies alba) u Europi, impozantne "Jele car".

Stablo visoko 42,5 metara i opsega 5,42 metra, procijenjene starosti preko 500 godina, suočilo se s ozbiljnim prijetnjama zdravlju, no pravovremenom intervencijom omogućeno joj je da i dalje ponosno prkosi vremenu.

Sanaciju je provela stručna ekipa Rewilding Velebit zaklada u partnerstvu s Parkom prirode Velebit, uz suglasnost Hrvatskih šuma i u suradnji s tvrtkom Jana Nature Company.

Suhe grane i paraziti prijetili opstanku

Jela je bila u narušenom zdravstvenom stanju: suhe, trule i oštećene grane ne samo da su ju slabile već su predstavljale i sigurnosnu prijetnju za posjetitelje. Uklanjanjem tih grana smanjen je rizik od propadanja stabla, ali i omogućena sigurnost u njegovoj blizini.

Dodatno, bilo je zaraženo imelom (Viscum album), parazitskom biljkom koja crpi resurse domaćina i dugoročno umanjuje njegovu otpornost. Parazit je također uklonjen tijekom ovog zahvata.

jela Velebit
Sanaciju je provela stručna ekipa Rewilding Velebit zaklada (Foto: Rewilding Velebit)

Kako ističu stručnjaci, pravovremeni sanitarni radovi sprječavaju potrebu za invazivnijim mjerama u budućnosti te omogućuju prirodan razvoj stabla. Zbog svoje biološke, kulturne i simboličke vrijednosti, "Jela car" ima značajnu ulogu u edukaciji i očuvanju prirodne baštine Hrvatske.

Povijest u sjeni krošnje

"Ovo nije samo stablo, to je živi svjedok stoljeća, tihi čuvar velebitskih šuma i važan dio našeg identiteta. Njegovo očuvanje odgovornost je prema prirodi, ali i prema budućim generacijama", poručuju iz Parka prirode Velebit.

Kako su invazivne vrste poput hrastove mrežaste stjenice stigle u Hrvatsku?

Zanimljivo je da se u neposrednoj blizini "Jele car" nalazi i Pisani kamen, epigrafski spomenik iz 1. stoljeća. Ovaj arheološki dragulj čuva zapis jedne od prvih poznatih međunarodnih arbitraža, ugovora između dvaju japodskih plemena, zaključenog uz posredovanje Rimljana, tadašnjih gospodara ovog prostora.

Tako na istom mjestu, u sjeni višestoljetne jele, priroda i povijest pričaju zajedničku priču o trajanju, opstanku i ravnoteži, priču koju danas, zahvaljujući uspješno provedenim radovima, možemo i ubuduće slušati.


Tagovi

Jela car Sanacija Najveće stablo Park prirode Velebit Jana Nature Company


Autor

Ivica Korman

Više [+]

Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Nije za #RuralFoto jer bi to bio sukob interesa. Sve su fotografije slikane mobitelom.