Pretraga tekstova
Smatra se da je trešnjin cvijet preslika japanske životne filozofije
Naša je mala zemlja poznata po velikom bogatstvu prirodnih šuma, ali znate li koja je zemlja najbogatija trešnjama? Japan je zemlja s najvećim brojem trešnjinih kultivara na svijetu. Zanimljivo je da uzgajaju trešnje najrazličitijih nijansi cvjetova - bijele, ružičaste pa čak i žute, ali nitko ne zna točan broj uzgojenih kultivara. Najbrojnije su trešnje koje imaju cvjetove od pet latica, ali i one punih cvjetova nisu rijetkost.
U zemlji izlazećeg sunca trešnjin cvijet se štuje iznad sveg drugog cvijeća, pod nazivom sakura, zauzimajući posebno mjesto u povijesti i kulturi.
Promatranje trešnjinog cvijeta ili hana-mi, običaj je star preko tisuću godina, a počeo je u doba Heian (794-1185) kada su japanski plemići priređivali zabave u čast trešnjina cvijeta slaveći njegovu ljepotu. U Edo razdoblju (1603-1867) običaj hana-mi prihvatio je običan puk. Prilika da se za hana-mi okupi cijela obitelj uz obilje hrane, saké piće i vesele pjesme, u vrijeme od ožujka do svibnja (ovisno o geografskom položaju) pod rascvjetalim krošnjama, zadržala se do danas. Trešnjine krošnje su posebno lijepe u kombinaciji s dvorcem ili hramom.
Neki promatraju cvjetove noću što izgleda gotovo bajkovito s rasvjetom ispod krošanja stabala. Smatra se da je upravo trešnjin cvijet preslika japanske životne filozofije, kulture i identiteta.
Japanci smatraju da ljepotu treba tražiti u prirodi, a ne stvarima i posjedovanju istih. U nježnom cvijetu koji tako kratko cvate, pronalaze sličnost sa prolaznošću života kao i smjene rođenja, života i smrti. Nakon što trešnje ocvatu, tlo prekrije mnoštvo latica podsjećajući na ružičasti snijeg. Pojavu stvaranja tepiha od latica, Japanci zovu sakura fabuki ili cvjetna mećava.
Hana-mi se slavi i u brojnim drugim zemljama: SAD-u, Brazilu, Australiji, Kanadi, Kini, Njemačkoj i brojnim drugim, podsjećajući na prijateljske odnose s Japanom. Nadam se da će ovaj običaj potaknuti još nekoga da uzme dekicu, dobru hranu i društvo i provede dan pod krošnjama trešnje pjevajući "Još i danas zamiriše trešnja". Tko zna, možda je uskoro čujemo i u japanskoj verziji.
Tekst: Mateja Budja, časopis Hrvatske šume
Izvori
Tagovi
Sakura Japanska trešnja Japan Šumarstvo Hana-mi Edo razdoblje Trešnjin cvijet Heian
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 5 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)