Pretraga tekstova
Smrčak pripada grupi proljetnih gljiva koje se ubrajaju u najcjenjenije kulinarske vrste u svijetu, međutim postoje i otrovni "dvojnici".
S prvim toplijim danima i proljetnim kišama, priroda se budi u svom punom sjaju, a iskusni berači već su krenuli u potragu za jednom od najcjenjenijih divljih gljiva - smrčkom.
Smrčak (lat. Morchella spp.) pripada grupi proljetnih gljiva koje se ubrajaju u najcjenjenije kulinarske vrste u svijetu. Zbog svog specifičnog izgleda i izrazitog, orašastog okusa, posebno se cijeni u gastronomiji, naročito u europskoj kuhinji.
Ono što ga izdvaja je njegova rešetkasta, šupljikava šeširasta struktura koja podsjeća na saće. Najčešće se može pronaći u listopadnim šumama, u blizini rijeka, potoka i na opožarenim ili poremećenim staništima. Raste uglavnom od sredine ožujka do kraja svibnja, ovisno od nadmorske visine i klimatskih uvjeta.
Najpoznatije vrste kod nas:
S obzirom na to da postoje i otrovni "dvojnici", poput Gyromitra esculenta (lažni smrčak), preporučuje se maksimalan oprez pri branju ili konzultacija sa stručnjacima.
Inače, za sušeni smrčak, cijene na međunarodnom tržištu dostižu i do 200 eura po kilogramu, čime se ova gljiva svrstava među najskuplje na svijetu, rame uz rame s tartufima.
Kako, kada i koje gljive brati - otkriva iskusni poznavatelj
Prilikom sušenja, smrčak izgubi veliki dio svoje mase zbog visokog udjela vode. Da bi se dobio 1 kilogram suhog, potrebno je prosječno 8 do 10 kilograma svježe gljive, mada to može varirati ovisno od vrste i veličine plodova.
Berite samo potpuno razvijene i zdrave gljive.
Tagovi
Smrčak Gljive Berba gljiva Kako
Autor
Više [+]
Diplomirani agronom s višegodišnjim iskustvom u proizvodnji voća i povrća, plastenička i organska proizvodnja.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Velika subota u Osijeku. Tržnica i Uskrsni sajam.
Više na:
https://www.agroklub.com/agrogalerija/velika-subota-u-osijeku-20387/