Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Mimo embarga
  • 18.04.2025. 18:00

Kako rusko drvo mimo sankcija stiže do našeg tanjura?

U najnovijem WWF-ovom istraživanju u čak 14 slučajeva pronađeno je drvo ruskog porijekla. Primjeri uključuju jednokratni pribor i štapiće za miješanje iz poznatih lanaca

Kako rusko drvo mimo sankcija stiže do našeg tanjura?
Foto: Shutterstock/Bjorn H Stuedal (ilustracija)
  • 237
  • 15
  • 0

Iako je uvoz drvnih proizvoda iz Rusije u Europsku uniju zabranjen još u lipnju 2022. godine, novi podaci pokazuju da se embargo u praksi često zaobilazi, piše Agrarheute.

Njemačka Organizacija za zaštitu prirode i životinjskih vrsta (WWF) objavila je šokantne rezultate istraživanja koji otkrivaju kako se rusko drvo i dalje u velikim količinama nalazi na policama diljem EU, uključujući i tu zemlju i to u proizvodima koje svakodnevno koristimo.

Od štapića za miješanje do jednokratnog pribora

U najnovijem njihovu istraživanju analizirani su proizvodi 21 velikog trgovačkog i ugostiteljskog brenda. U čak 14 slučajeva, što čini dvije trećine uzoraka, pronađeno je drvo ruskog porijekla.

Primjeri uključuju jednokratni pribor i štapiće za miješanje iz lanaca poput McDonald’sa, Burger Kinga, Rewea, dm-a, Subwaysa, Starbucksa i Kampsa.

"Čak tri godine nakon što je EU uvela embargo, ruski drvni proizvodi i dalje u velikom broju završavaju na našem tržištu”, izjavio je Johannes Zahnen, stručnjak za drvo iz WWF Njemačka.

Prema WWF-u, radi se o ozbiljnom i višeslojnom problemu: procjenjuje se da samo u Njemačku godišnje dospije ilegalno drvo u vrijednosti od najmanje 120 milijuna eura. Od početka ruske invazije na Ukrajinu, u Europu je ilegalno uvezeno oko 500.000 kubika drva, ukupne vrijednosti oko 1,5 milijardi eura.

Zaobišli sankcije: Rusija preko Turske izvozi drvo breze u zemlje EU

No, to nije samo politički i ekonomski problem jer su posljedice po rusku prirodu također drastične. Procjenjuju da je u nekim dijelovima Rusije čak 50 % drvne mase ilegalno posječeno, osobito na istoku zemlje.

Velik dio švercanog drva dolazi u EU preko trećih zemalja, poput Kine, Turske ili Kazahstana. Prema WWF-u i organizaciji Earthsight, dnevno u Europu stigne oko 20 kamionskih pošiljki ruskog brezovog drva, najčešće u obliku šperploče i građevinskog materijala.

WWF traži oštrije kontrole i odgovornost kompanija

Zabrinjavajuće je i što mnogi ti proizvodi nose međunarodno priznate certifikate, poput FSC ili PEFC, koji bi trebali jamčiti održivo i legalno podrijetlo. Međutim, istraživanja su pokazala da su mnogi certifikati falsificirani, a dokumentacija o podrijetlu lažna.

Tako su, primjerice, Rewe i McDonald's tvrdili da njihovi proizvodi dolaze iz baltičkih zemalja ili istočne Europe, no laboratorijske analize pokazale su suprotno: riječ je o ruskom drvu.

Njemačka Organizacija za zaštitu prirode i vrsta pozvala je Europsku uniju i države članice na strože nadzore i dosljednu provedbu embarga.

"Tvrtke moraju preuzeti odgovornost i provjeravati podrijetlo svojih proizvoda”, poručuje Zahnen. Ako to ne učine, potrošači nesvjesno sudjeluju u financiranju ruskog rata protiv Ukrajine.


Tagovi

Rusija Drvo Embargo Europska unija Johannes Zahnen


Autor

Ivica Korman

Više [+]

Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Što jest, jest.