Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Vrijedno štivo
  • 15.07.2025. 12:00
  • Grad Zagreb, Zagreb

Žele li biti konkurentni, stočari bi trebali pročitati knjigu "Siliranje voluminozne krme"

Kako optimizirati kvalitetu silaže, postići bolje rezultate u hranidbi, povećati samodostatnost, boriti se protiv bolesti, neka su od važnih pitanja sadržanih u nedavno objavljenoj knjizi "Siliranje voluminozne krme“ autora s Agronomskog i Veterinarskog fakulteta.

Žele li biti konkurentni, stočari bi trebali pročitati knjigu "Siliranje voluminozne krme"
Foto: Maja Prištof Ničota
121
0
0

Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu nedavno je izdao knjigu “Siliranje voluminozne krme” koja kroz osam poglavlja detaljno obrađuje čimbenike koji utječu na kvalitetu fermentirane krme do trenutka košnje usjeva, tehnologiju siliranja od košnje usjeva do izuzimanja fermentirane krme iz silosa, korištenje aditiva u siliranju, specifičnosti najčešće siliranih biljnih vrsta te zdravstvene aspekte hranidbe životinja siliranom voluminoznom krmom.

Ista daje značajan doprinos razumijevanju i unaprjeđenju prakse siliranja voluminozne krme, smatraju autori prof.dr.sc. Marina Vranić, dr.sc. Tomislav Mašek i prof.dr.sc. Krešimir Bošnjak, jer na strukturiran i jasan način sažima postojeća znanja iz toga područja. Namijenjena je studentima Agronomskog i Veterinarskog fakulteta te drugih viših i visokih učilišta na kojima je proizvodnja, konzerviranje i korištenje voluminozne krme sastavni dio obrazovnih programa.

No pomoći će u svakodnevnom radu i široj znanstvenoj i stručnoj javnosti, savjetodavnoj službi te poljoprivrednim proizvođačima.

Marina Vranić
U Hrvatskoj ova tematika dosad nije bila tako sveobuhvatno istražena, kaže profesorica Vranić

“Knjiga je rezultat više od dvadeset godina istraživanja u području siliranja voluminozne krme. U njoj su, osim rezultata istraživanja stranih autora, predstavljeni odabrani rezultati iz tridesetak naših objavljenih znanstvenih radova. Suradnjom s profesorom Mašekom s Veterinarskog fakulteta, tema je dodatno obogaćena i zaokružena prikazom zdravstvenih aspekata silirane krme. U Hrvatskoj ova tematika dosad nije bila tako sveobuhvatno istražena ni sustavno obrađena na jednom mjestu”, istaknula je autorica Marina Vranić dodajući kako uz detaljne opise knjiga sadrži i brojne korisne tablice i grafikone za lakše razumijevanje obrađenih tema.

Domaći proizvođači postižu visoku kvalitetu kukuruzne silaže

Brojni čimbenici koji utječu na kvalitetu fermentirane voluminozne krme u knjizi su pažljivo i detaljno obrađeni, s naglaskom na postizanje visoke hranidbene vrijednosti i higijenske ispravnosti krajnjeg proizvoda.

“Višegodišnjim monitoringom kvalitete voluminozne krme proizvedene na hrvatskim OPG-ima, čije smo rezultate objavili u 10-ak znanstvenih radova, utvrđeno je da domaći proizvođači u pravilu postižu visoku kvalitetu kukuruzne silaže, optimalnog ili nešto većeg sadržaja suhe tvari od preporučenog”, navela je profesorica Vranić pozivajući se na istraživanja koja su djelomično i predstavljena u knjizi.

Krešimir Bošnjak
Obuhvaćene su sve specifičnosti siliranja različitih vrsta, napominje profesor Bošnjak

Istim je istraživanjima utvrđeno da su travne silaže/sjenaže i sijena proizvedena na OPG-ima u Hrvatskoj osrednje do niže kvalitete što se uglavnom pripisuje odgođenoj košnji tratine. U knjizi se obrađuju i preporuke vezane uz optimalne rokove košnje pojedinih kultura, kao i doba dana najpovoljnije za košnju s obzirom na sadržaj vodotopivih šećera i suhe tvari, čime se dodatno doprinosi praktičnoj vrijednosti ove publikacije.

Profesor Bošnjak istaknuo je kako su obuhvaćene sve specifičnosti siliranja različitih vrsta najčešće siliranih krmiva, poput kukuruza, sirka i sudanske trave, trava, mahunarki i djetelinsko-travnih smjesa.

“Krenuli smo od važnosti izbora biljne vrste i utjecaja biljne vrste na kvalitetu silirane krme, te detaljno prikazali kako tlo, klima i agrotehnički zahvati na travnjacima utječu na kvalitetu silirane krme. Dotaknuta su i pitanja botaničkog sastava i zakorovljenosti travnjaka i njihovog utjecaja na silažu. Dakle, potpuni sveobuhvatni pristup svim važnim elementima u procesu spravljanja silaže“, rekao je Bošnjak.

Kako prepoznati i sanirati štetne tvari u siliranim krmivima

Knjiga dalje prati i postupak košnje, ustinjavanja te sve agrotehničke zahvate u siliranju.

Tomislav Mašek
Daje i odgovor kako spriječiti pojavu štetnih tvari u siliranim krmivima, dodaje profesor Mašek

Zdravlje životinje odraz je njezine hranidbe, stoga će, vjeruju autori, čitatelje posebno privući poglavlje posvećeno zdravstvenoj pozadini silirane krme. Zbog klimatskih promjena u Hrvatsku dolazi sve više štetnika i bolesti koje se mogu spriječiti samo znanjem.

“Neki mikotoksini koji su bili značajni za Afriku i tropska područja danas su standardni u Hrvatskoj. I uz njihovu pojavu razvila se i cijela industrija koja se bori protiv njih i to je ono što smo istaknuli u knjizi. Kako spriječiti pojavu štetnih tvari u siliranim krmivima, prepoznati je i sanirati”, istaknuo je profesor Mašek s Veterinarskog fakulteta podsjećajući na veliku aferu oko aflatoksina u mlijeku za koji nitko nije ni znao da postoji.

“Lako mi je bilo recenzirati knjigu jer je vrlo jasno napisana, a s druge strane pruža uvid u sve dijelove procesa proizvodnje silaže i idealna je za početnike, ali i one koji žele znati više”, spomenula je profesorica Kristina Starčević s Veterinarskog fakulteta.

Bogato ispisanih 300 stranica

Kako je riječ o važnom štivu za sve željne znanja iz ovog područja, očekujemo da će knjiga "Siliranje voluminozne krme“ sa svojih bogato ispisanih 300 stranica, naći mjesto na mnogim policama, ali i doživjeti koje reizdanje u budućnosti.

Njezino izdavanje, ističu, ne bi bilo moguće bez financijske potpore i povjerenja koje su im pružile sljedeće tvrtke: Corteva Agriscience Croatia d.o.o., Cipro d.o.o.; Agrochem-MAKS d.o.o., Entrada d.o.o., Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH), Agroproteinka d.d., Alltech Hrvatska d.o.o., Interexport d.o.o., Kokot Agro d.o.o., RWA Hrvatska d.o.o., Schaumann Agri d.o.o. i Labena d.o.o.

Kristina Starčević
Idealna je za početnike, ali i one koji žele znati više, poručuje profesorica Starčević

Više o udžbeniku kao i kako ga naručiti možete pročitati ovdje.


Fotoprilog


Tagovi

Silirana krma Agronomski fakultet Veterinarski fakultet Mikotoksini Aflatoksin Marina Vranić Tomislav Mašek Krešimir Bošnjak


Autorica

Maja Prištof Ničota

Više [+]

Diplomirana novinarka sa završenim osposobljavanjem za dizajnera vrtova i 72-satnim tečajem permakulturnog dizajna. Kad ne dizajnira okućnice i nije u svom vrtu, rado piše za Agroklub.


Partner

Agronomski fakultet

Svetošimunska cesta 25, 10000 Zagreb, Hrvatska
tel: +385 1 239 3779, e-mail: dekanat@agr.hr web: https://www.agr.unizg.hr/

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Skinula se i pšenica 🌾