Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Prosvjed u Bukureštu
  • 28.03.2025. 18:00

Zbog zabrane izvoza janjadi, 80 posto rumunjskih uzgajivača moglo bi bankrotirati?

Prosvjed uzgajivača ovca i koza organiziran je ispred sjedišta Vlade u Bukureštu.

Zbog zabrane izvoza janjadi, 80 posto rumunjskih uzgajivača moglo bi bankrotirati?
Foto: Depositphotos/costasd68 (ilustracija)
  • 754
  • 111
  • 0

Rumunjski uzgajivači ovaca i koza organizirali su u ponedjeljak prosvjed ispred sjedišta Vlade u Bukureštu, nezadovoljni novim ograničenjima u prodaji žive janjadi koja su uvedena zbog novog izbijanja kuge malih preživača.

Prema riječima sudionika na prosvjedu, zabrana izvoza tijekom najvažnijeg prodajnog razdoblja, samo nekoliko tjedana prije Uskrsa, mogla bi dovesti do bankrota čak 80% uzgajivača.

Izvoz moguć na tržišta trećih zemalja

Prošle godine, uzgajivači su mogli prodati živu janjad po cijeni od oko 5,02 eura po kilogramu, dok je sada pala na 3,42 eura, a očekuje se daljnji pad nakon uskršnjeg razdoblja.

Inače, na temelju odluke Europske komisije od 14. ožujka, Rumunjska uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane (ANSVSA) zabranila je izvoz živih malih preživača, uključujući ovce i koze, u druge zemlje Europske unije.

Ova mjera obuhvatila je cijelo područje okruga Arad i Bihar, gdje je 5. ožujka zabilježeno novo izbijanje kuge malih preživača u regiji Gepiu. Također, zabranjen je prijevoz živih životinja unutar tih okruga.

U priopćenju Vlade navedeno je da su stručnjaci iz Ministarstva poljoprivrede i ANSVSA obećali prosvjednicima da će tražiti koncesiju od Europske komisije za prijevoz stoke sa farmi na kojima nema epidemije kuge do najbliže klaonice, kako bi se smanjili gubici uzgajivača.

Također, ANSVSA je izvijestio da Rumunjska i dalje može izvoziti žive male preživače na tržišta trećih zemalja izvan Europske unije, a zabrana izvoza u EU odnosi se samo na žive životinje, ne i na meso ovaca i koza zaklanih u klaonicama koje zadovoljavaju europske standarde.

Prema podacima, rumunjska populacija ovaca procijenjena je na oko 2.325.000 u prosincu 2024. godine, što predstavlja smanjenje od 200.000 u odnosu na prethodnu godinu.

Kuga malih preživača prvi put je zabilježena u Rumunjskoj u srpnju prošle godine, a do sada je identificirano ukupno 64 žarišta u četiri županije.

Srbija zabranila uvoz ili transport životinja iz EU

Sličan problem imaju i hrvatski stočari, na što je upozorio David Vlajčić, ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva na nedavnom Agrifishu u Bruxellesu.

Naime, Republika Srbija sredinom ožujka uvela je dodatne restriktivne mjere vezane uz uvoz ili transport životinja koje potječu iz država članica EU, bez obzira što imaju status zemlje slobodne od slinavke i šapa.

"Ove mjere imaju negativan utjecaj na hrvatske uzgajivače i uzrokuju značajan porast troškova u njihovom poslovanju. Stoga pozivam Europsku komisiju da poduzme potrebne aktivnosti kojima bi se osigurao nesmetan promet i trgovina“, izjavio je Vlajčić.


Tagovi

Prosvjed Bukurešt Uzgajivači ovaca Republika Srbija David Vlajčić


Autor

Ivica Korman

Više [+]

Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)