Pretraga tekstova
Elektroničko označavanje životinja
Elektroničko označavanje je pojam koji se već dulje koristi za označavanje i identifikaciju životinja, a sastoji se od postavljanja naprava s mogućnošću odašiljanja radijskih valova (RFID, radio frequency identifiying devices) na životinju i/ili u životinju.
Jednom postavljene naprave potom se po potrebi mogu očitavati pomoću specijalnih čitača. U stvari, čitač odašilje signal a elektronička oznaka ga prima i vraća prema čitaču. Informacija koja dolazi na čitač unikatna je, tj. svaka elektronička oznaka ima jedinstvenu kombinaciju znamenki koja se sastoji od troznamenkastog koda zemlje i dvanaestoznamenkastoga nacionalnoga identifikacijskog koda. Taj jedinstveni kod mora biti istovjetan broju koji će se nalaziti na ušnim markicama, dakle dolaze u paru.
Na životinju se mogu staviti elektroničke oznake u obliku elektroničke ušne markice. U životinju se pak mogu staviti u obliku injekcijskih transpondera (pod kožu) i u obliku keramičkog bolusa koji ostaje u predželucima preživača. Tako postavljena elektronička oznaka očitava se pomoću ručnog ili stacionarnog čitača.
Kod ovaca i koza najčešće se koriste ruminalni keramički bolusi, jer trajno ostaju u životinji i nemoguće ih je ukloniti bez operativnog zahvata pa su "otporni na prijevarne postupke", a s druge strane vrlo ih je lako očitati. Uz boluse, obvezno je i označavanje običnom dosadašnjom ušnom markicom. Brojevi u bolusu i na ušnoj markici moraju se podudarati.
Zašto ne elektroničke ušne markice? Razlog je vrlo jednostavan - većina ovaca i koza kod nas drži se ekstenzivno pa vrlo često ušne markice ostaju vrlo kratko na životinji. Postoje naznake iz Europske komisije da će se u skoroj budućnosti uvesti i elektroničko označavanje goveda.
Osim obveznog označavanja, životinje moraju biti upisane u jedinstveni registar ovaca i koza koji već postoji i u potpunosti je funkcionalan. U JROK-u se evidentiraju i sva premještanja životinja te se na temelju upisanih podataka izdaje i putni list za životinje. Osim JROK-a, postoji i Registar ovaca i koza na gospodarstvu (ROKG) koji ažurno vode vlasnici životinja, a u njega bilježe sve promjene koje se dogode sa životinjama.
Izvori
Tagovi
Stočarstvo Elektroničko označavanje Registar Zakon Označavanje
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Što jest, jest.
Karolina Rastija
prije 5 dana
Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄 Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄
Damir Senjan
prije 5 dana
Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔 Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔