Pretraga tekstova
Stočari bez poticaja i odšteta za sušu
Hrvatsko stočarstvo gotovo je pred kolapsom, drastično pada proizvodnja mlijeka i broj svinja, a govedarska, ovčarska i kozarska proizvodnja stagniraju. Kratki bi to mogao biti sažetak jučerašnjeg sastanka koji je zbog teškog stanja stočarske proizvodnje organizirala Strukovna skupina stočarske proizvodnje i industrije stočne hrane i Grupacija klaoničke industrije i prerade mesa, u HGK-Županijskoj komori Osijek.
Sastanak je organiziran s ciljem da proizvođači stoke dobiju odgovore na neka od krucijalnih pitanja, poput isplate poticaja, odšteta za sušu i slično, a o čemu ovisi premošćivanje poteškoća, opstojnost i budućnost proizvodnje kojom se bave. Međutim, jučer su ostali bez odgovora na ta pitanja te je, kako je naveo Ernest Nad, voditelj Odjela za poljoprivredu pri Županijskoj komori Osijek, očito da je stanje stočarske proizvodnje postala vrlo nezgodna tema, posebice sada pred izbore. Naime, unatoč čvrstim obećanjima na sastanku se iz resornog ministarstva i mljekarske industrije nije pojavio nitko.
Možda stanje stočarske proizvodnje najbolje oslikava broj proizvođača stoke koji jučer na sastanku nije bio impozantan, kako je to znalo biti ranije na ovim već tradicionalnim skupovima koje organizira Županijska komora.
- Stanje u stočarskoj proizvodnji vrlo je nepovoljno i to u zadnjih pet godina. Ove godine poslovanje dodatno otežava neisplata poticaja, štete od suše, bolesti stoke (leukoza), uvoz mesa i prerađevina... Svinjogojci još uvijek nisu dobili jedine poticaje na koje imaju pravo - 330 kuna po krmači, dok proizvođači mlijeka strepe od najave ukidanja poticaja i tvorničkih premija od 2012. godine. Bojimo se da u ovakvoj, pomalo konfuznoj situaciji, Hrvatska do ulaska u EU neće uspjeti doći na proizvodnju mlijeka veću od milijardu litara godišnje, kakvu je imala prije Domovinskog rata, ni na više od milijun komada svinja, rekao je Nad, iznoseći i poražavajuće podatke o stočnom fondu i proizvodnji.
Kad je riječ o proizvodnji mlijeka u 2009. godini proizvedeno je 675 milijuna litara, u 2010. godini proizvedno je 623 milijuna litara, a u prvih devet mjeseci ove godine 470 milijuna litara.
- U padu je i broj rasplodnih grla, što nije dobro, posebice zbog toga što je država uložila mnogo novca u razvoj i povećanje te proizvodnje. Govedarska proizvodnja stagnira, a stanje svinjogojske proizvodnje više je nego alarmantno. Trenutačno je u Hrvatskoj samo 752.118 komada svinja, a 2010. imali smo 925.118 komada, a 2009. 1,4 milijarde svinja, rekao je Nad, te naveo da je brojno stanje svinja odraz nestabilnosti tržišta, nekontroliranog uvoza svinjskog mesa.
Autor: Zdenka RUPČIĆ
Povezana stočna vrsta
Svinjogojstvo predstavlja granu stočarstva kojoj je cilj proizvodnja i snabdijevanje tržišta svinjskim mesom i prerađevinama. Posebna se pozornost posvećuje kvaliteti mesa, a pod... Više [+]
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.