Pretraga tekstova
Državni proračun: Poljoprivrednici opet zakinuti
Nedavna vijest kako će se proračun za poljoprivredu za 2013. godinu ponovno smanjivati, među poljoprivrednicima, koji su već ionako dobrano osiromašeni, izazvala je neodobravanje. Prema najavama stručnjaka, takva će situacija samo dodatno pospješiti propast poljoprivrednih gospodarstva, koja se već ionako na očigled zatvaraju jer ne mogu poslovati s minusom. Ipak, da nije sve tako crno i da u najkriznijim vremenima na nekim stočarskim farmama vlada i optimizam, potvrđuje nam Marin Marinković iz Sasovca, koji je prije gotovo godinu i pol dana otvorio farmu vrijednu čak više od tri milijuna kuna. Naporan mu je rad, kaže, sastavni dio svakodnevnice, no uvijek ostaje nadanje u bolju budućnost.
- Očekujem neke promjene kada uđemo u Europsku uniju, boljitak, nadam se. Farmu sam sagradio prema svim standardima koji se traže od EU, pa mogu reći da je moje obiteljsko gospodarstvo spremno za učlanjenje, i tek ćemo onda vidjeti da li će nam to donijeti opstanak ili propast - kaže Marinković. Prije nekog vremena, nastavlja razgovor, bio je u Nizozemskoj i farme koje je tamo vidio nisu ništa bolje od naših u Hrvatskoj, no tamo značajnim financijskim dijelom i sama država sudjeluje u poljoprivredi, te potiče farmere na proizvodnju i razvitak.
Farma za koju Marinković mjesečno još 12 godina mora izdvajati oko 16 tisuća kuna ima 122 mjesta, a trenutno u njoj ima 112 grla stoke, od kojih je 60-ak muznih krava. Sav rad i trud i ne bi bio toliko težak da jedna litra mlijeka nije potlaćena, te da uz pritisak politike i mljekarskih industrija i suša nije uzela svoj danak.
- Hrane ću imati do otprilike ožujka iduće godine, onda ću na žalost biti prisiljen kupovati, jer drugog rješenja nema. Ipak, dobra je vijest da je zadnja isplata mlijeka povećana za 30 lipa po litri, to za nas puno znači - kaže Marin Marinković. Još bi bilo bolje, slažu se mljekari i kada bi se vratilo onih spornih 50 lipa premije od države. Taj bi novac mnoge izvukao iz krize, što bi omogućilo normalniji nastavak stočarske proizvodnje.
No, još je jedno neriješeno pitanje koje muči mljekare, a ono glasi zašto velike kooperacije i veliki uvoznici teladi iz primjerice Rumunjske i drugih stranih zemalja, na tu istu uvezenu telad imaju pravo ostvariti poticaj od 1.850 kuna, dok mljekari za žensku telad pravo na takvu vrstu poticaja nemaju. Čini se da će se to pitanje još dugo potezati ili bar dok ne uđemo u Europu, koja kako bi smatraju mnogi poljoprivrednici napokon mogla uvesti reda među nekim hrvatskim institucijama.
Autor: ik
Foto: RGBStock.com
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/