Pretraga tekstova
Uskoro na snagu stupa novi uzgojni program crne slavonske svinje.
Posljednjih godina svinjogojstvo u Hrvatskoj doživljava promjenu. Konvencionalni svinjogojci našli su se u velikim problemima, dok je rast doživio uzgoj crne slavonske svinje. U 10 godina uzgojni potencijal povećao se 5 puta, a sada se ide u i ozbiljniji pristup proizvodnji kroz novi Uzgojni program crne slavonske svinje, koji je u predstavljen i u Osijeku.
"Novi uzgojni program je osnovni dokument za uzgoj kojeg donosi i usvaja Udruga uzgajivača temeljem Zakona o stočarstvu, a potvrđuje Ministarstvo. Dokument kojim se utvrđuje što mi želimo, gdje želimo pasminu usmjeravati, gdje ju vidimo u budućnosti i njena proizvodna svojstva kao takva, želimo li ih zadržati, poboljšati, da li u izvornom kao sad, da li je modernizirati", kaže Dominik Knežević, predsjednk Udruženja UCSS Fajferica.
Trenutni program je napravljen prije nekih 6 godina kada je osnovana udruga - dosta na brzinu. Zatim su se unutar godinu, godinu i pol odlučili za izradu novoga, boljeg, poboljšanog koji će, dodaje, biti malo opterećenje za uzgajivača.
"Uvodi se testiranje nazimica - ne može više uzgajivač prodavati žensko rasplodno grlo pod prase. Mora doći do određene dobi, određena komisija mora izaći van, dati ocjenu, uzeti uzorak tkiva za banku gena... Malo će biti opterećenja za uzgajivače, ali će doći do unapređenja pasmine i poboljšanja uvjeta za proizvodnju suhomednatih proizvoda i svježeg mesa", objašnjava Knežević.
Gotovo 20 godina Adam Zvonarević iz Starih Mikanovaca bavi se uzgojem fajferica. "Izazovi su veliki. crna slavonska svinja nije zahtjevna, ali zahtijeva da bude na otvorenom, u prirodi i da se hrani prirodnom hranom", kaže dodajući da se u 20 godina dosta toga promijenilo. Udruga je bila u Otoku, sad je to na nivou Hrvatske i pri Poljoprivrednom fakultetu u Osijeku.
Meso je, dodaje, iznimno kvalitetno - što znači da nema problema s plasmanom. "Mi imamo preradu već 15 godina, mala je, ali sve što imamo to prodamo na kućnom pragu. Kupci su prepoznali kvalitetu. Treba nam veći pogon za preradu, ali bez pomoći EU fondova teško je ići u širenje, skupo je", kaže.
Inače, revitalizacija fajferice je krenula 90-ih godina. S početnih 400 do 500 komada, danas imamo pet puta veći broj svinja. "Osnivanjem udruge su se neke stvari poboljšale. Neki vole reći da je to trend. Radimo već dugo na tome i to je rezultat ne samo nas uzgajivača već i određenih kuhara, klaoničara, prerađivača, jedan napor da završi na stolovima hrvatskih restorana", zaključuje Knežević.
Tagovi
Crna slavonska svinja Fajferica Novi uzgojni program
Partner
Sv.L.B.Mandića bb,
Osijek,
Hrvatska
tel: (031) 400 - 000,
e-mail: marketing@ostv.hr
web: http://www.osjecka.com
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/