Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva poziva proizvođače, stručnjake i širu javnost da se aktivno uključe u postupak savjetovanja kako bi zajednički pridonijeli oblikovanju učinkovitijeg sustava potpore sektoru proizvodnje mlijeka u Republici Hrvatskoj
Javno e-Savjetovanje o Nacrtu Pravilnika za provedbu Programa potpore u sektoru mliječnog govedarstva, ovčarstva i kozarstva, koji će se provoditi u razdoblju od 2025. do 2027. godine, otvorilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Kako ističu, kroz ovaj Program Vlada Republike Hrvatske planira uložiti 24 milijuna eura kako bi se obnovio narušeni proizvodni potencijal domaće proizvodnje kravljeg, ovčjeg i kozjeg mlijeka.
"Program je odgovor na višegodišnje izazove u sektoru, među kojima su oscilacije u otkupnim cijenama, povećani troškovi proizvodnje i smanjenje broja proizvođača", pojašnjavaju. Dodaju da će sredstva biti usmjerena prema mikro, malim i srednjim proizvođačima koji ispunjavaju propisane kriterije, a potpora može pokriti do 75 % troškova vezanih uz povećanje proizvodnog potencijala na gospodarstvu.
Kako stoji u Nacrtu, u izračunu se koriste koeficijenti standardnog prinosa proizvodnje, koji se preuzimaju iz važećeg kalkulatora ekonomske veličine poljoprivrednog gospodarstva (EVPG), a iznose za mliječnu kravu 2.102,24 eura, za rasplodnu kozu 320,98 € te rasplodnu ovcu 134,62 €.
Veličina gospodarstva za potrebe ovog Programa izračunava se iz broja ženskih grla mliječnih i/ili kombiniranih pasmina goveda, ovaca i/ili koza na gospodarstvu koja su se barem jednom telila /janjila/jarila prema odabranoj vrsti stoke za koju je podnesen zahtjev za potporu.
Prihvatljivi korisnici su mikro, mala i srednja poduzeća koja dostavljaju podatke o proizvodnji mlijeka u skladu s Pravilnikom o obveznoj dostavi podataka u sektoru mlijeka i mliječnih proizvoda i upisana su u Upisnik poljoprivrednika ili Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava te koja:
Naglašavaju kako svi korisnici moraju biti upisani u Registar objekata (farmi) te u Jedinstveni registar držanih životinja te posjeduju najmanje 3 uvjetna grla koje pripada skupini mliječnih i/ili kombiniranih pasmina goveda, ovaca i/ili koza koja su se barem jednom telila/janjila/jarila (za izračun broja uvjetnih grla primjenjuju se koeficijenti za krave 1, te ovce i koze 0,15) na dan 31. 12. u godini koja prethodi godini podnošenja zahtjeva.
Potpora se, stoji u nacrtu, ne može dodijeliti gospodarstvima koja su neaktivna odnosno zatvorena u Upisniku poljoprivrednika odnosno Upisniku poljoprivrednih gospodarstava.
E-savjetovanje traje 30 dana, tijekom kojih svi zainteresirani dionici mogu dati svoje primjedbe, komentare i prijedloge na predloženi Pravilnik. Sudjelovanje je omogućeno putem mrežne platforme e-Savjetovanja, a svi priloženi komentari bit će razmotreni prije donošenja konačne verzije Pravilnika.
Cjelovit tekst e-savjetovanja možete pronaći OVDJE.
Pozivaju ovim putem proizvođače, stručnjake i širu javnost da se aktivno uključe u postupak savjetovanja kako bi zajednički pridonijeli oblikovanju učinkovitijeg sustava potpore sektoru proizvodnje mlijeka u Republici Hrvatskoj.
Tagovi
Autorica