Pretraga tekstova
Rumunjska bilježi sve veći broj slučajeva, posebice u županiji Arad, koja se nalazi na samo 60-ak kilometara od granice sa Srbijom
Unatoč redovitim proljetnim testiranjima goveda na leukozu, brucelozu i tuberkulozu, Rumunjska se i dalje bori s prisutnošću enzootske leukoze goveda (ELG) u domaćim stadima, piše Agroinform.
Za razliku od većine zapadnoeuropskih zemalja koje su slobodne od ove bolesti, Rumunjska bilježi sve veći broj slučajeva, posebice u županiji Arad, koja se nalazi na samo 60-ak kilometara od granice sa Srbijom i gradom Kikindom.
Prema podacima lokalne Uprave za zdravlje životinja, samo u posljednjih deset dana otkriveno je 25 novih žarišta leukoze, čime se broj aktivnih slučajeva u toj županiji popeo na ukupno 75. Stručnjaci upozoravaju da bi stvarni broj zaraženih životinja mogao biti i veći, a širenje bolesti izvan regije nije isključeno.
S druge strane, županija Hargita trenutno ima povoljniju epidemiološku sliku, bolest je ondje posljednji put zabilježena 2020. godine i od tada je uspješno iskorijenjena.
Enzootska leukoza goveda (ELG) je kronična virusna zarazna bolest goveda. Značajna je zbog gospodarskih gubitaka nastalih prilikom odbacivanja trupova s tumoroznim promjenama na liniji klanja, kao i zbog smanjene proizvodnosti životinja, odnosno smanjenja mliječnosti i plodnosti u zaraženih goveda.
"Često se otkrije tek kada je širenje već uzelo maha. Zato je ključno stalno praćenje i preventivne mjere“, ističe dr. Levente Fodor, voditelj epidemiološkog odjela Uprave za zdravlje životinja i sigurnost hrane u županiji Hargita.
Za leukozu obavezna praksa uključuje izolaciju novopridošlih životinja, redovitu dezinfekciju nastambi te uklanjanje zaraženih goveda putem klanja u kontroliranim uvjetima. Iako bolest nije opasna za ljude, meso se može konzumirati samo ako se uklone zaraženi organi.
Osim zdravstvenih rizika, nosi ozbiljne ekonomske posljedice za uzgajivače. Zaražene životinje često moraju biti uklonjene iz stada, što vodi do gubitaka u proizvodnji mlijeka, smanjene plodnosti i dodatnih troškova zbog regulacija i veterinarskih mjera.
Za sada nema informacija o prodoru bolesti u susjedne zemlje, no stručnjaci ističu potrebu za pojačanim nadzorom i regionalnom suradnjom kako bi se rizici držali pod kontrolom.
Tagovi
Enzootska leukoza Zarazna bolest Arad Rumunjska Levente Fodor Srbija
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom
AKTIVA
prije 3 tjedna
Iz Rumunjske nam je stizalo najviše teladi za uzgoj pa će sada to biti problem za tovljače koji su tamo nabavljali ... Plus još i slinavka i šap u Mađarskoj... Uglavnom problemi na sve strane.