Pretraga tekstova
Domaći tovljači junadi priželjkuju hitno zaustavljanje daljnjeg pada proizvodnje Proizvodnja junećeg mesa u Europi danas je deficitarna, a mlada hrvatska junetina na tom tržištu već je dobro poznata
Aktivno sudjelovanje u pregovaračkom procesu s EU, stabilizacija i uređenje tržišta, daljnje povećanje konkurentnosti tovnog govedarstva, te nastavak aktivnosti oko zaštite mlade hrvatske junetine, to će biti temeljne odrednice plana rada u budućem razdoblju Udruge za tov i uzgoj junadi „Baby - beef“ čulo se na prošlotjednoj godišnjoj skupštini u Gudovcu.
Tovno govedarstvo, tvrde u Udruzi, definitivno ima perspektivu, no potrebno je s institucijama usuglasiti poteze kojima bi se zaustavio daljnji pad proizvodnje.
-Mi već treću godinu zaredom bilježimo pad proizvodnje. Samo u prošloj godini on je iznosio oko deset posto, a prema sadašnjim procjenama i tekuću godinu mogli bi završiti s padom od sedam do osam posto, tvrdi Toni Raič, dosadašnji predsjednik Udruge koji je na skupštini dobio jednoglasnu podršku za još jedan mandat. Raič napominje da bi odgovorni u Vladi i ministarstvu trebali uvidjeti da su proizvođači u ovoj zemlji doista zakinuti, a da su pritom upravo oni ti koji proračun trebaju napuniti.
-Mislim da se doista ne treba uzimati onima koji pune proračun, ljudima koji proizvode. Iako se danas govori o očuvanju svakog radnog mjesta, mislim da bi netko već trebao shvatiti da nije isto sačuvati radno mjesto u proizvodnji i radno mjesto u birokraciji, jasan je Raič.
Članovi Udruge najveći optimizam temelje na činjenici da je proizvodnja junećeg mesa deficitarna u Europskoj uniji, te da je mlada hrvatska junetina na tom tržištu već dobro poznata. Sudeći prema stanju na domaćem tržištu, gdje je zahvaljujući uvozu po dampinškim cijenama, juneće meso doseglo dosad najnižu cijenu, domaćim tovljačima izvoz je jedina šansa koju ni slučajno ne smiju propustiti. Nelojalna konkurencija iz uvoza, gdje se juneće meso uvozi po cijenama nižim čak i od cijene žive vage stoke, naprosto guši domaću proizvodnju koja je danas dosegla negdje oko 70 posto samodostatnosti u zadovoljenju domaćih potreba. Takvu konkurenciju nitko ne može izdržati i zato je izvoz jedina šansa. Toga su u Udruzi potpuno svjesni i zato u planovima aktivnosti za buduće razdoblje na prvo mjesto i stavljaju aktivno sudjelovanje u pregovorima s EU i to posebno u poglavlju 11. Domaći tovljači dali su bezrezervnu podršku svojim kolegama koji se na traktorima bore za isplatu obećanih poticaja, a koji su očito isparili u najavljenom 40 postotnom proračunskom rezu.
Autor: Darko Marčinković
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/