Prošlo je dva desetljeća otkako poljoprivredno gospodarstvo Sudar Mirta obogaćuje u ovo vrijeme ugroženu granu stočarstva baveći se uslužnim tovom svinja.
Premda više od 80% svinja potječe iz uvoza, premda uvozimo preko 600.000 tovne prasadi i premda je stanje u svinjogojstvu sve teže i teže, Stjepko ne gubi vjeru. Toveći svinje radi ono što najbolje zna.
Prošlo je dva desetljeća otkako poljoprivredno gospodarstvo Sudar Mirta obogaćuje u ovo vrijeme ugroženu granu stočarstva, baveći se uslužnim tovom svinja. Uzimajući u obzir da su nekoć radili za Đuru Salaja, a da su sada kooperanti firme Merkur iz Slavonskog Broda, ovi se marni bizovački gospodarstvenici mogu podičiti iskustvom.
Zbog povoljnih uvjeta na tržištu i ondašnjih potreba za proizvodnjom hrane s proizvodnjom su krenuli prije rata. U ovo vrijeme ih, kao i brojne druge, guši uvozni lobi koji uništava već osiromašenu domaću proizvodnju. Zbog takvog su okruženja mnogi nekada uspješni poljoprivrednici odustali od proizvodnje, a mnogi i propali. Uz lošu provedbu agrarne politike, naš nas hrvatski "uradi sam" odvodi sve dublje u propast, a tržište Europe gotovo nas i ne zamjećuje.
"Proizvođači, nije li tužno usporediti stanje od prije 20 godina kada je bilo puno više nas koji smo davali svinje u uslužni tov sa stanjem danas kada je sve manje nas i sve manje tova. Proizvođači, ne mislite li kao i ja da će zbog katastrofalnog stanja u svinjogojstvu svaka godina oduzeti kruh barem jednome od nas", pitao se Stjepko Sudar koji u ovo krizno vrijeme pohvaljuje firmu Merkur koja drži do svog kooperanta.
"Intenzivno proizvodimo pasminu Durok koja se pokazala najboljom za uzgoj jer se postižu najbolji rezultati. U jednom boksu imamo oko dvadesetak grla", dodao je.
Pasmina je karakteristične smeđe boje čekinja, različitih nijansa, ravne, glatke i sjajne dlake. Čvrsta je i otporna zbog čega je sposobna izdržati skromne uvjete uzgoja. Dobro se tovi, daje dosta mesa prihvatljive kvalitete te dobro iskorištava stočnu hranu. Za jedinicu prirasta potroši oko 3,5 kg smjese koncentrata. O zdravlju pasmine skrbi veterinarska stanica Merkur. U skladu navedenog, Stjepkove svinje nemaju bolesti, urednih su papaka, a gotovu hranu dobiju iz firme Merkur kojom obavljaju hranidbu.
"Oko stotinjak dana je potrebno da postignemo željenu težinu bravca. Trenutno se dičimo s oko 230 - 250 komada", kazao je Stjepko koji hranidbu obavlja dva puta dnevno. Ujutro i navečer, uvijek u isto vrijeme.
Osim uslužnim tovom, Sudari se bave i proizvodnjom ratarskih kultura na pet hektara poljoprivredno-obradivih površina. Uzimajući u obzir potrebe domaćeg tržišta bave se proizvodnjom pšenice i suncokreta čije su potrebe za vodom znatne iako dobro podnosi sušu.
"Suncokret je najosjetljiviji na nedostatke vode u fazama od pojave butona, cvatnje, oplodnje i nalijevanja sjemena tako da u to vrijeme ne smije izostati navodnjavanje", poručio je Stjepko koji je korisnik poticaja bez kojih bi, kao i brojni drugi,gotovo jedva opstao.
Foto:animalsvoice.com
Povezane biljne vrste
Sinonim: Cvijet sunca, trava sunca | Engleski naziv: Sunflower | Latinski naziv: Helianthus annuus L.
Suncokret potječe iz Amerike (Meksiko, Peru). Najprije je uzgajan kao ukrasna biljka, sjeme je korišteno za prehranu ptica, a ljudi su jeli jezgru iz sjemena. 1840. godine je prvi... Više [+]
Svinjogojstvo predstavlja granu stočarstva kojoj je cilj proizvodnja i snabdijevanje tržišta svinjskim mesom i prerađevinama. Posebna se pozornost posvećuje kvaliteti mesa, a pod... Više [+]
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Stjepan Žunac
prije 8 godina
Agrarna politika i nije toliko loša, loši su oni koji provode i "kontroliraju" zakone vezane za agrarnu politiku.Problem je što uvozničko-izvozni lobij gura svoju politiku, a to provodi preko potkupljivih političara koji ih štite.Iako nisu svjesni da uništavanjem domaće proizvodnje će i njima naštetiti jer oni sada izvoze našu kvalitetnu robu po daleko većim cijenama negoli ju otkupe, a uvoze zapadno smeće koje prodaju pod domaće, kada se uništi dovoljno domaće onda tek građani budu shvatili šta jedu cijelo vrijeme i odakle im raznorazne bolesti ... samo onda će biti kasno, jer nas malih neće biti, mi ćemo već biti negdje preko "bare"!!!
Roberta Kljenak
prije 8 godina
Eto nam naše neovisnosti kada smo iz Jugoslavije zakoraknuli u Euroslaviju....
Roberta Kljenak
prije 8 godina
Eh, Marko. Da nam se riješit agrarne politike koja pozdravlja i opravdava uvoz tuđeg smeća zbog kojeg naši domaći proizvodi "stoje" unatoč trudu marnog poljoprivrednika. Problematika se ogleda u tome što primjerice kupujemo (čak i) jabuke koje prije dolaska na naše tržište godinu dana stoje u hladnjači dok jabuke naših proizvođača propadaju.