Pretraga tekstova
Hildini geni modificirani su kako bi se spriječila emisija štetnih stakleničkih plinova
Rođenje Hilde, engleskog teleta, novi je tračak nade u području održivog govedarstva i proizvodnje mesa i mlijeka, ističu veterinari i znanstvenici, a prenosi Agroinform.
Naime, putem umjetnog osjemenjivanja Hildini geni modificirani su kako bi se spriječila emisija štetnih stakleničkih plinova.
Kao što je poznato, emisije metana iz stočarske proizvodnje trenutno čine pet posto ukupnog onečišćenja zraka, što je označeno kao problem jer metan zagrijava atmosferu puno više od ugljičnog dioksida.
Čovječanstvo trenutno konzumira dvjesto puta više govedine i mliječnih proizvoda nego 1900. godine, što je rezultiralo značajnim povećanjem utjecaja na okoliš.
Metan iz gnojnice - nazire se rješenje za ovaj globalni problem?
Tele je iz stada goveda Međunarodnog istraživačkog selekcijskog centra Langhill u Dumfriesu, koji je važan izvor za britansku mliječnu industriju više od pola stoljeća. Ujedno je prvo u stadu od šesnaest generacija nastalih umjetnim osjemenjivanjem i označava, kažu, početak "serijske proizvodnje" ovakve teladi.
Hilda je oteljena u sklopu projekta pod nazivom Cool Cow. Znanstvenici uključeni u projekt rekli su da korištenje tehnike koja uključuje oplodnju jajnih stanica majke pažljivo odabranom spermom bika u laboratoriju, znači da je sljedeća generacija stigla osam mjeseci ranije nego što je prije bilo moguće.
Prema znanstvenicima, ovim se postupkom može ubrzati proces selekcije i uzgoja goveda koja su "učinkovitija" kada je u pitanju metan.
NEW: This is Hilda, a calf part of the Dumfries-based Langhill Herd and the first member to be born using IVF ? The...
Objavljuje The National Newspaper u Četvrtak, 2. siječnja 2025.
Tagovi
Tele Hilda Metan Staklenički plilnovi Cool Cow
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Moj ispušni ventil 💚🌸🪻 najdraže godišnje doba 🥰
Đuro Japaric
prije 3 mjeseca
Makeba ima japanski film , Balada o Namaraji , radi gladi nose najstariju osobu na Namaraju ( planinu ) gdje ju živu ostavljaju da umre od gladi ! Ma bitno je da VOJSKE ne zagađuju okoliš sa ratovima i vozanjem avionima !
Makeba
prije 3 mjeseca
Hranidbeni lanci postojali su davno davno i priroda je to uvijek dobro ragulirala , a ovo što čovjek svjesno radi danas , vodi u dan kad će početi i samog čovjeka kad dođe do nekih godina 50, 60 proglašavati nepoželjnim i da ne kažem nešto gore. Tako da basne koje tome vode prodavajte nekom drugom. Gle celofana ima puno.
Marta Radić
prije 3 mjeseca
Čovječanstvo ide u krajnost , te u samouništenje...naime ovakav inžinjering bitno će narušiti mnogo toga što ćini hranu održivom. Možda bolje da nam prodaju neke pilule ..jedna na dan i zadovoljio si svoje potrebe. Kažu kriva je priroda za promjene , ne..nažalost sve kreće od čovjeka , a tako će i završiti.
Makeba
prije 3 mjeseca
Važno da ove u Brazilu ne ispuštaju co2 i Kini . Od kuda Gavrilovič uvozi svu sirovinu iz Južne Amerike
SASA FRANIC
prije 3 mjeseca
jedini koga trebe lijeciti i izmejniti mu bolesne gene je lijevi pogani skot koji izmislja sve te gluposti i lazi, o stenosti raznih stvari koje uopce nisu stetne, go svih ostalih opacina i gnjusoba. od CO2 koje je u stvari koristan, preko svih mogucih nakazetina, itd , pa nadalje. ta gnjusna lijeva necist i je sva bolest koju treba iskorjeniti
mali poljoprivrednik
prije 3 mjeseca
Kakve gluposti oni rade...