Pretraga tekstova
Stočarima i mljekarima nikada teže
Stočari i mljekari u istočnoj Slavoniji već duže vrijeme "dišu na škrge" pokušavajući uloviti i najmanji optimizam da ipak nije sve otišlo "k vragu" i da nade za njih, kao i sve ostale hrvatske građane suočene s neumoljivom gospodarskom i finacijskom krizom, još uvijek ima. Koliko je teško stanje na terenu, pokazuju i podacima Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo i ruralni razvoj Vukovarsko-srijemske županije, a prema kojima ako je suditi, situacija u stočarstvu i mljekarstvu nije nimalo ohrabrujuća.
Stočari se nalaze u teškoj situaciji, a proizvođači mlijeka još uvijek trpe posljedice afere aflatoksin jer se u Vukovarsko-srijemskoj županiji ne otkupljuje 12.000 litara mlijeka dnevno što je prosječno 55 litara po proizvođaču. U blokadi, zbog aflatoksina, nalazi se ukupno 218 vukovarsko-srijemskih proizvođača mlijeka. Najviše pri tome stradavaju mali proizvođači. Dnevna šteta koju trpe procjenjuje se na oko 35.000 kuna. Proizvodnja mlijeka u stalnom opadanju te je tako na razini Hrvatske dosegla proizvodnju iz 2005. godine dok na području županije stagnira ili lagano raste i to ponajprije zahvaljujući velikim farmama.
Na području županije sagrađeno je inače 26 farmi, od kojih tri nisu u funkciji. Problemi s kojima se farme suočavaju su niska otkupna cijena mlijeka, nedostatak hrane za ishranu stoke zbog katastrofalne suše u 2012. i zabrane otkupa mlijeka što se negativno odrazilo na nemogućnost otplate kredita, pa gotovo svi vlasnici farmi traže reprogram kredita kod HBOR-a.
Broj mliječnih krava u stalnom je padu kako u cijeloj državi tako i u županiji. Procjenjuje se kako je svake godine u Hrvatskoj krava manje za oko 15.000, a u Vukovarsko-srijemskoj županiji za oko 1.000 krava. U stalnom je padu i broj uzgajatelja mliječnih krava. Samo u prošloj godini 129 vukovarsko-srijemskih proizvođača (desetak posto od ukupnog broja) odustalo je od proizvodnje mlijeka. Broj mliječnih krava u posljednja dva mjeseca smanjen za 281 grlo, pri čemu ih je 61 završilo u klaonici, 51 krava je uginula, a ostale su prodane, dijelom i za pokriće postojećih dugova.
Sve u svemu, nimalo optimistična slika uoči ulaska Hrvatske u EU i suočavanja sa zajedničkim europskim tržištem na kojemu, ako se ovakvi trendovi nastave, malo će koji od vukovarsko-srijemskih proizvođača u stočarstvu i mljekarstvu, iskreno govoreći, imati što tražiti.
Autor: Alen Kuns
Tagovi
Stočarstvo Mljekarstvo Proizvođači Mlijeko Krave Farme Aflatoksin Stanje Trendovi
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar sa više od dvadeset godina staža na temama vezanim uz poljoprivredu, selo i ruralni razvoj. Dugogodišnji suradnik glasila Hrvatske gospodarske komore (HGK) Hrvatsko gospodarstvo, Gospodarskog lista te niz novina poput Glasa Slavonije i Vjesnika.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 2 dana
Divota za gledat samo slabe koristi više od toga. Što više radiš to manje imaš po ovim apprrr pravilnicima. Pravilnici i onaj ko ih pisao nije čak ni Više [+] ovakvu sliku vidio.