Pretraga tekstova
Mliječna industrija odlučila ponovno dići proizvodnju mlijeka u Hrvatskoj
Povećanje matičnih stada mjera je koja može u kratku vremenu omogućiti rast proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj, bude li interesa proizvođača mlijeka te budemo li djelovali dovoljno brzo - kaže A. Fontana, generalni direktor Dukata.
U subvencioniranu kupnju junica Dukat će do kraja ove i početkom iduće godine uložiti više od šest milijuna kuna vlastitih sredstava, čime će se stvoriti uvjeti za povećanje proizvodnje mlijeka za novih 15 milijuna litara mlijeka godišnje, akcijski je plan te kompanije kojim će nastojati zaustaviti negativne trendove u proizvodnji mlijeka u Hrvatskoj. Dukatovi kooperanti, s godišnjom proizvodnjom većom od 30.000 litara mlijeka koji iskažu interes za povećanje matičnih stada i proizvodnje mlijeka, moći će aplicirati za subvencioniranu kupnju više od 4000 komada junica, priopćili su.
Uz subvenciju Dukata, podršku HBOR-a i komercijalnih banaka, što je pozdravilo resorno ministarstvo, kooperanti Dukatovih mljekara - zagrebačkog Dukata, bjelovarske Sirele i karlovačkog KIM-a, sada, naime, imaju mogućnost kupnje junica po povoljnim cijenama, uz znatno smanjene troškove financiranja i produljen rok otplate kredita.
Povećanje matičnih stada mjera je koja može u relativno kratku vremenu omogućiti rast proizvodnje mlijeka u Hrvatskoj, bude li interesa proizvođača mlijeka te budemo li djelovali dovoljno brzo - istaknuo je Alen Fontana, generalni direktor Dukata.
Ova mjera stigla je u jeku “mliječnog rata” između proizvođača i mljekara, koji se ovih dana nikako ne mogu dogovoriti o formiranju nove otkupne cijene, zbog koje proizvođači, ne uspije li u petak posljednji pokušaj pomirenja u resornom ministarstvu, prijete i neisporukom mlijeka mljekarama. No, u Dukatu, kao i ostalim hrvatskim mljekarama, upozoravaju da rast otkupne cijene mlijeka nije mjera koja može utjecati na povećanje proizvodnje mlijeka.
U korist tome, tvrde, govori i podatak kako su hrvatski proizvođači mlijeka u drugoj polovici ove godine imali 17 posto veću otkupnu cijenu mlijeka u odnosu na prethodnu godinu, dok je u posljednjem kvartalu ove godine otkupna cijena mlijeka bila čak 20 posto veća u odnosu na lani. Istodobno, proizvodnja mlijeka u Hrvatskoj pala je 7,7 posto.
Autor: Jolanda Rak Šajn
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Prvi snjeg uz pečenje rakije. Može li bolja kulisa uz pucketanje vatre iz kazana? PS. Za desert ledena berba
Maja Celing Celić
prije 3 tjedna
Nekoliko dimenzija zimske idile ;) Nekoliko dimenzija zimske idile ;)
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Ostalo je samo na par loza nekog kasnog stolnog grožđa, za nas i ptice 😊 Ostalo je samo na par loza nekog kasnog stolnog grožđa, za nas i ptice 😊
Đuro Japaric
prije 3 tjedna
Da li će berači biti ptice ? Rakiju sam ispekao sa sebe i nešto koji su kupili šljive od mene ! Neka paze kada voze rakiju , da imaju neke dokumente ! Da li će berači biti ptice ? Rakiju sam ispekao sa sebe i nešto koji su kupili šljive od mene ! Neka paze kada voze rakiju , da imaju neke dokumente !