Pretraga tekstova
Osječko Žito najavilo je kako kreće u otkup crnih slavonskiih svinja za proizvodnju premium proizvoda, a prema prvim procjenama - za to bi mogli otkupiti najmanje 10 tisuća tovljenika godišnje.
Osječko Žito Marka Pipunića najavilo je kako kreće u otkup crnih slavonskih svinja za proizvodnju premium proizvoda. U pogonu koji bi se trebao otvoriti sredinom travnja na Ovčari kraj Čepina, kapacitet proizvodnje pršuta premium kvalitete i onoga s oznakom eko proizvoda kretao bi se oko 150.000 komada, ali i 3.000 tona trajnih kobasica i salama te 2.200 tona suhomesnatog komadnog mesa poput suhe vratine - buđole, suhog karea - pečenice, suhe slanine, odnosno pancete u prirodnom obliku, kao i rolan te suhe govedine, sve također premium kvalitete.
Prema prvim Žitovim procjenama, godišnje bi za to mogli otkupiti najmanje 10 tisuća komada tovljenika.
Za pregovarački stol oko uvjeta otkupa sa Žitom sjeli su i predstavnici Udruge uzgajivača crne slavonske svinje Slavonije, Baranje i zapadnog Srijema Fajferica koja okuplja preko 70 registriranih uzgajivača u Hrvatskoj. Krajnji im je cilj preregistracija u proizvođačku organizaciju, za što je potreban minimalni promet od 4.000 komada svinja kroz Udrugu, što je definirano Pravilnikom o priznavanju proizvođačkih organizacija.
Prema podacima s kojima raspolažu iz prošle godine, u selekcijskom uzgoju u Hrvatskoj ima oko 1.100 krmača i kada bi se u funkciju stavili svi prasci koje one proizvedu, navedene količine bi se mogle dosegnuti. Od sredine ove godine nekolicina većih uzgajivača, članova ove udruge, ugovorila je već isporuku 300 tovljenika u određenim vremenskim intervalima do kraja godine.
U Udruzi Fajferica za pregovaračkim stolom uvjetovali su pak, budući su jedina uzgojna organizacija ove pasmine u Hrvatskoj, da na sebe preuzmu organizaciju tova. No, oko toga se još pregovara.
"Dogovorili smo se da idemo na klasični ekstenzivni uzgoj, znači uzgoj na otvorenom, pašnjacima, livadama i određenih kategorija svinje, tovljenika teških oko 150 kilograma i starih 18 mjeseci, ali je to moguće korigirati. Uzgoj crne slavonske svinje sam po sebi je ekološki jer tu nema neke industrije i aditiva u prehrani, ali nije u sustavu ekološke proizvodnje", objašnjava Dominik Knežević, predsjednik Udruge Fajferica.
Pretpostavlja kako će se težina tovljenika korigirati zbog težine sirovog buta potrebnog za proizvodnju pršuta kao glavnog proizvoda.
"O cijenama pregovaramo, još ništa konkretno nije dogovoreno. Ona bi trebala biti veća od konvencionalnog uzgoja tovljenika upravo zbog produženog tova. Mislim kako će cijena biti presuda za ovaj posao u cijeloj priči. Stoga je naša ideja da se formiraju razredi, dva ili tri, koja će ovisiti o mesnoj jedinici čime će se stimulirati i same uzgajivače da kroz ishranu dobiju što bolju svinju", ističe Knežević koji voli reći kako je crna slavonska svinja fantastična pasmina jer ju se može tjerati u dva smjera, u mast, i u meso.
Interes među uzgajivačima postoji, a svoje konačno mišljenje o čitavom poslu trebali bi reći na godišnjoj skupštini ove udruge koja će se održati za oko mjesec dana. Predstavnici Fajferice do tada bi se trebali još nekoliko puta naći za pregovaračkim stolom s predstavnicima Žita. Ako takav model zaživi, bio bi prvi u Hrvatskoj u svinjogojskom sektoru kojega bi mogle slijediti i druge udruge.
Foto: OPG Petrović
Tagovi
Fajferica Crna Slavonska Svinja Otkup Žito Pogon Tovljenik Krmača Prase But Pršut Kobasica Udruga Hrvatska
Autorica
Više [+]
Prije nego je upisala pravo, počela se baviti novinarstvom. I u njemu ostala. Pisala je za Večernji list, Poslovni dnevnik i Tportal, a televizijsko iskustvo stekla je na RTL-u. Kada ne piše, vozi bicikl, romobil ili skija :)
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Josip Ivić
prije 9 godina
ako budu plaćali kao pšenicu roda 2016 kako da ne