OPG Kučan iz Aleksinice, nedaleko Gospića, prostire se na 130 hektara zemlje, a na farmi uzgajaju 850 ovaca o kojima brigu vode sestre Katarina i Josipa, brat Josip te majka Kristina, dok najstarija sestra Barbara, kao vlasnica, obavlja administrativne poslove.
U podnožju osamljenog mističnog diva Zira, nadvijenog nad Ličkim poljem, pase 850 ovaca OPG-a Kučan.
"Djed je cijeli život imao tek oko 20 ovaca, a naš pokojni otac ih je 2009. upisao u matično stado ličke pramenke te ih je tada bilo oko 240. Njegov san je bio imati veće stado i smatrao je da će se to isplatiti, ali da je prvo potrebno uložiti puno truda, rada i novca“, priča nam Josipa Kučan, iz Aleksinice nedaleko Gospića.
Trenutno imaju 130 hektara zemlje o kojima računa vode sestre Katarina i Josipa, brat Josip i majka Kristina.
"Vlasnica našeg OPG-a je naša najstarija sestra Barbara, koja s predanošću vodi administrativne poslove gospodarstva. Uz to, završava diplomski studij održivog upravljanja vodenim ekosustavima“, dodaje Josipa.
Trenutno se na farmi odvija sezona janjenja, što je najzahtjevnije razdoblje u godini.
"Ustajemo u 6.30 i označavamo novoojanjenu janjad zamjenskim markicama te upisujemo spol, kilažu, datum i broj majke, kako bismo točno znali koja je ovca majka određenom janjetu“, priča nam Josipa.
Nakon toga slijedi doručak životinja koje dobivaju sijeno.
"Ovce koje su ojanjile dvoje janjadi odvajamo u posebne boksove, svaku zasebno, kako bismo ih mogli posebno hraniti. One s jednim janjetom nalaze se u skupinama do 20 ovaca te ih nakon nekoliko dana spajamo u veće skupine kada janjad malo ojača“, pojašnjava.
Popodne životinje dobivaju zob, a nakon toga ponovno sijeno. Od 19 sati započinju smjene. Obitelj dežura u stajama kako bi stalno netko bio prisutan i kontrolirao tijek janjenja.
"Dežuramo cijele noći na način da se izmjenjujemo svakih nekoliko sati. Takav ritam rada traje mjesec i pol do dva mjeseca, dok se sve ovce ne ojanje“, opisuje.
Od svibnja do studenog, ovce prelaze na ispašu i tijekom tog razdoblja hrane se isključivo pašom, bez dodatka voluminoznog i koncentriranog krmiva
"U lipnju započinje košnja trave i spremanje sijena, a u prosjeku pripremimo oko 650 rola bala promjera 135 cm“, kaže.
Osim što se bavi stočarstvom, Josipa studira na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti u Osijeku. Trenutno je na drugoj godini diplomskog studija specijalne zootehnike.
"Sestra Katarina je prije dvije godine magistrirala je na Sveučilištu u Zadru, smjer Informacijske znanosti. Nakon toga upisala je tečaj za nastavničke kompetencije, a 2024. godine upisala je preddiplomski studij na FAZOS-u, isti smjer kao i ja“, priča nam Josipa.
Katarina je trenutno zaposlena u knjižnici te, uz stalni posao, sudjeluje u svim poslovima na farmi zajedno s obitelji.
Brat ima 12 godina i pohađa osnovnu školu u Gospiću, a majka je zaposlena u gradskoj upravi grada Gospića.
"Dobivamo godišnju potporu države za zemlju i ovce, ali sve potrebne objekte, strojeve i priključke kupili smo bez korištenja mjera i potpora Europske unije“, ističe.
Najveći izazovi kroz godinu su mortalitet stada i financije. Uginuća, nestanci i krađe česti su uzročnici mortaliteta u stadu.
"Na području Like veliki problem stvaraju vukovi, koji razaraju stada ovaca i krava u Gorskoj Hrvatskoj, prouzrokujući brojne slučajeve uginuća svake godine. Uz nadzor pastira i velikih pasa, pokušavamo suzbiti te gubitke“, priča nam Josipa.
Kako bi ovce imale dovoljno voluminoznog i koncentriranog krmiva preko zime, potrebna su financijska sredstva za proizvodnju dovoljnih količina sijena i kupnju potrebne količine zobi za dohranu u zimskom periodu.
U poslu kojim se Kučani bave, mnogo je izazova. Najteži među njima nisu samo fizički napori, već i financijski pritisci.
"Poticaji su smanjeni, dok su troškovi visoki, a cijene hrane i održavanja značajno porasle. Uz to, visoka smrtnost stada predstavlja veliki izazov, što dovodi do dodatnih gubitaka, a nedostatak zemljišta samo pogoršava situaciju“,
Najveći im je izazov pronaći radnike koji će biti posvećeni ovom poslu. Na farmi trenutno imaju jednog zaposlenika, profesionalnog pastira, koji im je izuzetno dragocjen i teško im je pronaći nekog poput njega.
"Kod nas je zaposlen već pet godina i sudjeluje u svim navedenim poslovima. Tijekom ljeta, u sezoni ispaše, čuva ovce na prostranim pašnjacima. Posao je prilično naporan jer zahtijeva stalni nadzor i čuvanje ovaca, ali uz dobru organizaciju i volju sve je lakše", kazuje nam Josipa.
Unatoč tome što uspješno vode OPG i s ljubavlju rade svoj posao, ali i obavljaju teške poslove na farmi, često se susreću s predrasudama.
"Ljudi nas i daje gledaju skeptično, kao da vođenje farme nije posao za žene. No, mi znamo apsolutno sve o našem stadu. Sve radimo – od hranjenja, vaganja, pa sve do prodaje“, ističe.
"Jako volimo životinje, a posebno ovce, uz koje smo odrasli“, dodaje Josipa, "a svaka minuta provedena s njima donosi nam mnogo smijeha i veselja".
Ponosni su na svaki trenutak na OPG-u jer su uspjeli održati dugogodišnju obiteljski tradiciju.
Planovi za budućnost su održati farmu na istoj razini ili pokušati unaprijediti proizvodnju u određenim segmentima.
"Mladim poljoprivrednicima poručili bismo da se odvaže na veću proizvodnju i prihvate rizik koji nosi otvaranje svakog novog posla. Nas je motivirala ljubav prema ovcama i naša složnost u obavljanju posla. Uz dobru ekipu sve je lakše“, ponosno će Josipa.
Život na gospodarstvu opisuje u tri riječi: sreća, brige, izazovi.
"Sreća – zato što volimo ono što radimo i jer nas smiruje život na selu i rad sa životinjama. Brige i izazovi – jer su neizbježni i s njima se svakodnevno suočavamo. Kako stara poslovica kaže 'Gdje je blaga, tu je i štete'. Moramo biti svjesni gubitaka kroz godinu i raznih izazova koji nam se nađu na putu", zaključuje Josipa.
Povezana stočna vrsta
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Dalibor Vlahovic
prije 4 tjedna
Bravo cure ! Samo naprijed ,nagrada za vaš trud će doći kad tad....sretno dalje !
Božica Babić
prije 1 mjesec
Palac gore i naklon do poda za sestre Kučan...bravo djevojke... Svjedočite da mladost vjeruje u dobru budućnost HR poljoprivrede. Uspješnih projekata itekako manjka u našem javnom prostoru...osobno znam, ima ih dosta, no za njih se ne čuje... Naša medijska scena više voli isticati negativu, kukanje, prozivke i pritužbe... A rješenje za boljitak je sadržano u jednoj riječi - udruživanje. Nažalost, kod nas caruju zloba i zavist.
Đuro Japaric
prije 1 mjesec
130 ha i govorite o nedostatku zemljišta , problem su vam vukovi , dobro da vam problem ne pravi KRIM organizacija sa raspolaganjem sa državnom i privatnom zemljom ! PRABAKINA obitelj doselila je iz Like u brdsku Slavoniju u kojoj je još u katastru , a možda i u gruntovnici , a umrla je NE DAVNO 1964 , potres je tada bio pa mi ostalo u sjećanju ! Inače nešto zemlje imam i od PRABAKE , malo neobičnim postupkom ! Puno sreće u poslu koji radite !