Pretraga tekstova
Uzgoj svinja u takozvanom zaokruženom ciklusu proizvodnje uopće nije jednostavan posao. Osim izgradnje suvremene farme, stočari moraju biti educirani kako u lancu proizvodnje ne bi napravili neku kardinalnu pogrešku.
Iskusni stočari u ovom poslu imaju običaj savjetovati potencijalne uzgajivače riječima: "Majstori proizvode prasad, a šegrti i svi ostali tove svinje"!
Kada se stočar-početnik planira baviti svinjogojstvom, mora prvo odlučiti hoće li samo nabavljati (kupiti) prasad od manjih uzgajivača i hraniti (toviti) do određene težine za klanje ili će uzgajati i krmače za rasplod te svoju prasad staviti u tov. Ako se opredijeli za drugu, daleko težu proizvodnu varijantu, prof. dr.sc. Milan Tošić, savjetuje da se ne naprave početničke pogreške.
Proizvodnja prasadi je, dakle - uzgoj krmača. Ovdje se nerastovi kao "partneri" i ne spominju. Jer, samo jedan nerast je dovoljan za neko manje "stado" krmača, a s umjetnim osjemenjivanjem čak i za jednu manju farmu!
Krmače kao rasplodna grla su osnova svinjogojstva i one moraju imati dobru genetiku. One donose na svijet prasad, većim brojem - za tov. Time se dobiva svinjsko meso kao najvažnija vrsta mesa u svijetu. Manji broj (prije svega ženske) prasadi se usmjerava u rasplod kao zamjena za majke-krmače. Krmače oprase u prosjeku 10-12 prasadi svakih pet mjeseci, a reprodukcijski ciklus traje tri-četiri, pa i više godina. Tako jedna krmača ispuni "životnu normu" od najmanje 70, ali i do 100 prasadi, koja su "osposobljena" za uzgoj i dalje za tov.
Pri uzgoju krmača, farmski objekti trebaju imaju tri organizacijska dijela s odgovarajućom opremom. Prvi ili početni dio proizvodnog kruga je pripustilište. U ovom dijelu farme se krmače drže s nerastovima.
"U posljednje vrijeme veprovi uglavnom služe samo da otkriju koja je nazimica ili krmača spremna za parenje, odnosno za osjemenjivanje, jer je na suvremenijim farmama osjemenjivanje uglavnom umjetno. Krmače su pojedinačno smještene u boksovima i u njima ostaju oko mjesec dana poslije osjemenjivanja, kako je to propisano pravilima Europske unije", ističe dr. Tošić.
Poslije toga se prevode u dio farme zvan - čekalište. Krmače najduže borave slobodno u manjim ujednačenim grupama. Cijela grupa se hrani istovremeno. Svaka krmača ima svoju "pregradu", tako da svaka od njih u miru pojede svoj obrok.
Treći i svakako najosjetljiviji dio farme je - prasilište. Krmače se obavezno prase u boksovima za prašenje. Klasičan boks omogućava da prasad lako i sigurno sisa, bez opasnosti da ih krmača (majka) majka ozlijedi ili čak - zgnječi!
Da bi krmače odnjegovale što brojniji i zdrav podmladak - ambijent na farmi mora biti po svim pravilima znanosti i struke. Najkraće rečeno to bi bilo: u svakom trenutku svaka krmača treba se osjećati - zadovoljno!
"Pored redovne i pravilne hranidbe najveći utjecaj na zadovoljstvo krmača ima smještajni prostor. On mora biti ne samo čist, već da klima u njemu bude zadovoljavajuća. To se manje odnosi na temperaturu zraka. Krmačama manje smetaju nešto niže temperature, mada im je ugodno kada su tijekom zimskih noći "pokrivene" - da im bude toplije. Više im smetaju visoke temperature preko ljeta", naglašava prof. Tošić.
Daleko veći utjecaj na zadovoljno ponašanje krmača, kako kaže naš sugovornik, ima čistoća zraka. Krmače troše puno kisika, ali ga istovremeno i jače zagađuju. Iz tog razloga dobra razmjena zraka (ventilacija) ima veliki doprinos ukupnoj udobnosti pri uzgoju krmača.
Tagovi
Uzgoj svinja Farma svinja Prasilište Krmače Milan Tošić Rasplodna grla
Autor
Više [+]
Dugogodišnji novinar,kao i urednik, tiskanih i elektronskih medija, bogat iskustvom u sektoru poljoprivrede i prehrambene industrije.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.