Pretraga tekstova
U govedarskom sektoru, koji je više nego prepolovljen zadnja tri desetljeća, ogromni organizacijski deficit i sustavno ignoriranje udruga i saveza uzgajatelja, dovelo je do toga da se ne isplati uzgajati domaću stoku pa veliki broj ženske teladi i junica odlazi na klanje, navode iz Saveza uzgajivača simentalskog goveda.
Potičimo ugoj, a ne uvoz teladi, stoji u apelu Saveza uzgajivača simentalskog goveda Zagrebačke županije i grada Zagreba.
"Korona kriza sve više razotkriva nagomilane probleme i sve promašene poljoprivredne politike zadnjih desetljeća. Probleme na svojoj koži najviše osjete obiteljska poljoprivredna gospodarstva koja nemaju sustavnu organizacijsku, institucionalnu ni tržišnu infrastrukturu, niti potporu, kakvu svih ovih godina imaju veliki i moćni. U ovoj krizi, u kojoj je uz zdravlje glavni fokus i hrana, ponovo svjedočimo nemoći pojedinaca poljoprivrednika u odnosu na velike sustave.
U govedarskom sektoru, koji je više nego prepolovljen zadnja tri desetljeća, ogromni organizacijski deficit i sustavno ignoriranje udruga i saveza uzgajatelja, dovelo je do toga da se ne isplati uzgajati domaću stoku pa veliki broj ženske teladi i junica odlazi na klanje", navode iz Saveza.
Kako dodaju, osim institucionalnog, stručnog i organizacijskog zanemarivanja domaćih uzgajivača, tom je problemu jako pridonijelo i potpuno krivo usmjeravanje potpora.
"U Češkoj su, primjerice, u isto vrijeme pametnom potporom za teljenje teladi od mesnih bikova, povećali broj krava za proizvodnju tovne teladi sa 38.000 na 221.000 u 20 godina. Zato tražimo, zahtijevamo i inzistiramo na svekolikoj potpori uzgoju domaće teladi, posebno ženske. Jer samo od ženskog teleta može se za 2-2,5 godine uzgojiti nova krava, koja ponovo može oteliti tele za rasplod ili tov", napominju iz Saveza.
Naime, pojašnjavaju, tijekom 2-2,5 godine uzgoja žensko tele i junica ne ostvaruje niti jednu kunu prihoda, niti poticaja! Dapače, u našem poreznom sustavu junica je nedovršena proizvodnja, ulazi u prihode i oporezuje se, dok za to vrijeme tovna telad i junad (velikom većinom uvozna) ostvaruju potporu i po nekoliko puta zbog kratkog obaveznog držanja.
"Ako ne želimo gledati nastavak negativnih trendova u govedarstvu, okrenimo se uzgoju i dajmo svesrdnu institucionalnu, stručnu, organizacijsku i financijsku potporu uzgoju vlastite teladi, junica i krava – višestruko će nam se vratiti kroz povećanje BDP-a", zaključuje se u apelu.
Tagovi
Apel Savez uzgajivača simentalskog goveda Poticanje uzgoja Junice
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom