Pretraga tekstova
Obje vrste tova imaju svoje prednosti, u tov se uvodi mlada junad i ima intenzivniji porast, veću konzumacija hrane po jedinici tjelesne mase te manji utrošak hrane za prirast u odnosu na tov starijih goveda.
Intenzivni tov junadi, bilo koja vrsta tova, je rentabilna proizvodnja samo ako je prodajna cijena utovljene junadi veća od uloženih sredstava i truda. Stoga je vrlo važno odabrati način tehnologije tova jer to u konačnici znači i mogući plasman na tržište. Danas se u svijetu, ali i kod nas najčešće proizvodi tzv. meso mlade i zrelije junetine.
Razlike su očite u tehnologiji uzgoja, ishrani, dužine tova i u konačnici postizanju konačnih utovljenih težina kao i cijene mesa na tržištu. Obje vrste tova imaju svoje prednosti, u tov se uvodi mlada junad i imaju intenzivniji porast, veća konzumacija hrane po jedinici tjelesne mase te manji utrošak hrane za prirast u odnosu na tov starijih goveda. Tov mlade junadi poznatiji kao proizvodnja "baby-beef" mesa i proizvodnja "zrelije junetine", junad utovljena do 18-22 mjeseca.
U tov ulaze odbijena telad od mlijeka sa 110-130 kg dobrog zdravstvenog stanja kada su u mogućnosti samostalno preživati hranu. Posebna pažnja se mora posvetiti tzv. "prelasku" sa kabaste hrane na koncentratne smjese, a u prvim danima je to oko 3kg smjese podijeljene u nekoliko obroka dnevno. Postepeno se povećava koncentrat do 8 kg dnevno uz ograničenu kabastu hranu, a sijeno je najbolje ostaviti junadi da konzumiraju po volji.
Prva faza tova karakterizira proces prilagodbe ishrane, dok se kod druge faze oko 2-3 mjeseca prije klanja pojačava obrok sa energetskim krmivima kako bi se postigao željeni trup i masa. Obično se ova junad tovi do 12 mjeseci starosti kada postignu težinu oko 350-450 kg, dok se kod velikog broja farmera ovaj tov i produžuje i do 15 mjeseci sa nešto većim težinama. Mlada junetina je izuzetno cijenjeno meso i na tržištu postiže mnogo veće prodajne cijene.
Proizvodnja zrelije junetine podrazumijeva tov junadi sa većom završnom konačnom težinom od oko 550-650 kg, gdje tov traje 18-22 mjeseca. Ovakav oblik uzgoja predstavlja i najveći dio ukupne proizvodnje goveđeg mesa kod nas. Jedna od osnovnih razlika u odnosu na tehnologiju baby-beef tova su veće uzdržne potrebe za energijom i veće odlaganje masti tijekom prirasta.
Karakteristike tehnologije tova su podijeljene u nekoliko faza: uzgojna faza, period odbijanja teladi, predtov faza kada se potencira stvaranje mišića - mesa od 130 kg do 300 kg u ovisnosti o ishrani i završna faza tova - finiširanje do završne željene mase. Također vrlo česta pojava je tzv. "jeftinija varijanta tova" smanjene količine skupe koncentratne hrane uz veće količine kabastih krmiva - zelene mase i suhe stočne kabaste krme. Ovakva tehnologija uzgoja produžuje tov uz prirast oko 1.000 grama i spada u grupu poluintenzivnog tova.
Proizvodnja crvenog mesa, kao i bilo koja druga proizvodnja je opravdana ako na kraju ima plasman na tržište uz odgovarajuće prodajne cijene. Tov junadi do krajnjih težina oko 650 kg je na našim prostorima najzastupljeniji, a proizvodnja baby-beefa je trenutno zanemariva, što pruža priliku farmerima da iskoriste prednosti ove vrste tova u pogledu veće potražnje na tržištu i većih prodajnih cijena.
Foto: Bigstockphoto/NejroN Photo
Tagovi
Tov junadi Baby-beef Koncentrirana hrana
Autor
Više [+]
Magistar Poljoprivredno - prehrambenog fakulteta u Sarajevu sa specijalizacijom na odsjeku Tehnologija uzgoja životinja. Autor je dva samostalna razvojna projekta i jednog istraživačkog rada iz područja mljekarstva. Najviše ga zanimaju teme iz područja uzgojno selekcijskog rada i farmerskog poslovanja.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊