Pretraga tekstova
Italija, Slovenija i Mađarska su potvrdile izbijanje visokopatogene influence ptica serotipa H5N1 HPAI. U SAD-u eutanazirano 58 milijuna peradi, u Poljskoj 1,4 milijuna
U posljednjih nekoliko mjeseci pojava ptičje gripe nezaustavljivo se širi europskim zemljama, a Hrvatska se nalazi u pravom okruženju.
Italija, Slovenija, Mađarska, zemlje su koje su potvrdile izbijanje visokopatogene influence ptica serotipa H5N1 HPAI, piše Wattagnet.
Svjetska organizacija za zdravlje životinja (WOAH) potvrdila je najveći broj novih epidemija u ovoj kategoriji u Italiji gdje je izravno pogođeno oko 602.200 ptica.
Ova i 11 drugih epidemija pogodile su kokoši nesilice, zajedno s pet jata mesnih purana, četiri tovnih pilića i jedno pataka. Prema lokaciji, 13 pogođenih objekata bilo je u regiji Lombardija, a devet u Venetu.
Nakon gotovo dvije godine, ista varijanta HPAI virusa otkrivena je u jugozapadnoj njemačkoj pokrajini Baden-Wurttemberg.
Prije nekoliko dana, jato od približno 11.000 mesnih purana bilo je pozitivno na virus u okrugu na sjeveroistoku države.
Mađarska Uprava za zdravlje životinja prijavila je WOAH-u još dva izbijanja HPAI na farmama u Hajdu-Biharu. Posljednje su zaražena dva jata pataka. Time se ukupan broj epidemija u ovoj istočnomađarskoj županiji popeo na 11.
Najveću štetu od europskih zemalja pretrpjela je Poljska gdje se ptičja gripa proširila na nekoliko regija.
Glavna veterinarska inspekcija izvijestila je o novoj pojavi. Bolest se pojavila u golemom jatu nesilica. Eutanazirano je gotovo 849.489 kokoši, pa su gubici od ptičje gripe premašili 1,4 milijuna peradi!, piše Farmer.
Ipak, ptičjom gripom najviše su pogođene Sjedinjene Američke Države, gdje je od početka pojave virusa eutanazirano 58 milijuna peradi!
Do sada je ove godine sedam europskih zemalja potvrdilo HPAI u svojim komercijalnim jatima peradi.
Putem svog informacijskog sustava o bolestima životinja, EK prati popis bolesti životinja u državama članicama EU-a i susjednim zemljama.
Tijekom posljednja dva tjedna WOAH-u je prijavljeno jedno izbijanje HPAI kod ptica u zatočeništvu u Albaniji, Njemačkoj, Slovačkoj i Ujedinjenom Kraljevstvu. Prema informacijama Državne veterinarske službe, prva epidemija u ovoj kategoriji ove godine dogodila se u Češkoj Republici.
Belgija, Francuska, Njemačka, Mađarska, Italija, Nizozemska, Poljska, Slovenija i Ujedinjeno Kraljevstvo prijavile su WOAH nove slučajeve divljih ptica pozitivnih na virus H5N1 HPAI.
Virus se još ne može prenijeti s čovjeka na čovjeka. Međutim, zdravstveni stručnjaci već dugo ističu da bi se to moglo promijeniti u bliskoj budućnosti. Posebice na to upozorava slučaj gdje je jedna osoba oboljela od ptičje gripe. Pojedinac se zarazio na farmi u West Midlandsu nakon kontakta s velikim brojem zaraženih ptica, a vlasti su to opisale kao "vrlo rijedak slučaj", piše The Guardian.
Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) i Europska agencija za sigurnost hrane ECDC i EFSA savjetovali su vladama da naprave planove u slučaju da se to dogodi.
Tagovi
Ptičja gripa Zarazna bolest Eutanazija WOAH ECDC i EFSA
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/