Pretraga tekstova
“Družba” mini mljekara uspješno posluje
Dok proizvođači mlijeka ovih dana prosvjeduju i vode bitku s najvećim prerađivačima radi veće otkupne cijene mlijeka, vlasnik babogredske mini mljekare “Družba”, Pavo Barić, nema takvih problema. Za litru mlijeka kooperantima plaća prosječno 2,7 kuna, a dnevno otkupljuje i prerađuje 6.000 litara.
“Družba” je specijalizirana za proizvodnju svih vrsta sira, od svježeg do polutvrdih i tvrdih, a zbog skupe proizvodnje i neisplativosti, prije tri godine odustalo se od proizvodnje jogurta i vrhnja. Mini mljekara godišnje proizvede 300 tona sira, koji je pronašao svoje mjesto na tržištu, a unatoč krizi i vrlo oštroj konkurenciji, Barić je uspio na duže vrijeme osigurati plasman svojih proizvoda. Tvrtka iz Slovenije otkupila je cjelokupnu proizvodnju sira u sljedećih pet godina. Kao najveći problem ističe nelojalnu konkurenciju i dampinške cijene, koje opterećuju domaće prerađivače mlijeka.
- Najviše nas guši prevelik uvoz, a ako se on nastavi dosadašnjim intenzitetom, proizvodnja u Hrvatskoj bit će potpuno uništena i domaći proizvođači jednostavno će nestati - smatra Barić, dodajući da se i mlijeko upitne kvalitete uvozi po niskim cijenama. Primjerice, kilogram sira za samo 2,1 euro.
- Zemlje iz kojih uvozimo daju poticaje proizvođačima za izvoz u izvaneuropske zemlje, sir se uvozi po vrlo niskoj cijeni od samo 15-ak kuna za kilogram, a i njima je, kao i nama, za proizvodnju kilograma sira potrebno deset litara mlijeka - pojašnjava Barić koji je donedavno imao i farmu mliječnih krava.
No, od novog je vlasnika farme nastavio otkupljivati mlijeko, kao i od stotinjak kooperanata iz Babine Grede i okolnih sela. Ima i lanac vlastitih prodavaonica u Hrvatskoj, a zapošljava 25 djelatnika. Dvije godine se priprema za ulazak u EU, a za potpunu prilagodbu europskim standardima treba uložiti još milijun i pol kuna.
Barić zna što ga čeka u EU jer je radio u Njemačkoj. Prije 14 godina vratio se u rodno selo i ušteđevinu uložio u mljekaru. Nailazio je na brojne probleme, no uvijek je, kaže, našao izlaz i iz naizgled nerješivih situacija, tako da je spreman i za tržišnu utakmicu koja ga očekuje od srpnja sljedeće godine.
Autor: M.L.Omerović
Tagovi
Proizvodnja mlijeka Sirarstvo EU standard Domaća proizvodnja
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Moj mali raj i melem za oči 🌸🌷🩷
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂 Jel to slučajno da su baš crveni pred izbore? 😂