"Prije dvije godine krenuli smo u projekt sa ciljem izgradnje elektrane na bioplin. U planu nam je sve ostatke koji se proizvode u stočarskoj i ratarskoj proizvodnji, kao što je primjerice stajski gnoj koristiti u proizvodnji električne energije"
"Kada me pitaju zašto se bavim upravo poljoprivredom, moj je odgovor uvijek isti - u poljoprivredi sam odrastao i ona mi je prirasla srcu. Tu sam se rodio i završio školu i da mi ponude bolje mogućnosti i uvjete rada drugdje, ne bih imanje nikada napustio.
Poljoprivreda je uvijek žrtva, ali ovo je moja tradicija i obiteljski posao", priča nam mladi poljoprivrednik Stjepan Knežević, vlasnik obrta Knežević iz mjesta Gundinci nedaleko Slavonskoga Broda.
Gospodarstvo obitelji Knežević jedno je od najstarijih u kraju, budući da je obitelj više od 300 godina u mjestu, a imanje se generacijama nasljeđuje. "Poljoprivredom se bavio još moj pradjed Karlo, kao i djed te otac Mato. Imanje je na kraju meni otac prepisao kada sam imao 18 godina te od 1998. godine sam vodim obrt", navodi Stjepan. Na imanju je zaposlena i supruga te jedan stalni radnik, ali u radu sudjeluju i otac i majka te brat i snaha koji žive u blizini.
Ovaj ratarsko - stočarski obrt u svom je kraju na glasu po uzgoju svinja, a proizvode pak najvećim dijelom plasiraju u inozemstvo - Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Albaniju i Crnu Goru, dok tek manji dio odlazi na domaće tržište. S poduzećem iz Brodsko - posavske županije posljednjih godina imaju dogovoren otkup, odnosno osigurano tržište, a glavnina proizvodnje odnosi se na proizvodnju Švedskog i Njemačkog Landrasa.
"Landras je mesna pasmina svinje, iako nešto manje mesna nego Pietren. Ipak, otpornija je na bolesti i brže naraste, stoga je i ciklus proizvodnje kraći. U posljednje smo vrijeme vrlo zadovoljni ovom pasminom i opet bismo ju izabrali", napominju s imanja Knežević. Osim proizvodnje svinja, obrt pruža usluge tova, kao i usluge transporta, sjetve i berbe.
Smatra se da je Švedski Landras najrasprostranjenija pasmina svinja u Hrvatskoj. Ovu mesnu pasminu karakterizira mala i lagana glava i tijelo klinastog oblika. Svinja najčešće oprasi 10 - 12 prasadi u jednom leglu. Osobito je razvijen leđni dio i zdjelica, zbog čega se najviše upotrebljava u proizvodnji mesa, osobito šunke.
Objekt koji služi uzgoju svinja, star je nešto više od sedam godina i može se reći da je praktički nov. Uzgoj je potpuno automatiziran, a ljudski je rad sveden na minimum. Stjepan pri tome naglašava da se u objekt rijetko kada i ulazi - higijena je ovdje na prvome mjestu.
"Higijena je u uzgoju svinja bitnija čak i od ishrane. U nekim godinama pojava bolesti može desetkovati proizvodnju, stoga se u objekt ne ulazi i higijena nam je na prvome mjestu."
Od ratarskih kultura uzgajaju pšenicu, ječam, kukuruz, soju i djetelinu, poglavito radi prehrane stoke, dok šećernu repu siju na 30% površina, najvećim dijelom radi plodoreda.
A činjenica da su još Stjepanov djed, pa i pradjed surađivali sa Sladoranom u Županji, govori u prilog činjenici da obrt posjeduje dugu tradiciju i znanje iz struke.
"Prije dvije godine krenuli smo u projekt sa ciljem izgradnje elektrane na bioplin. U planu nam je sve ostatke koji se proizvode u stočarskoj i ratarskoj proizvodnji, kao što je primjerice stajski gnoj, koristiti u proizvodnji električne energije pa čak i otkupljivati višak silažnog kukuruza sa susjednih farmi. Već smo u nekim dogovorima s Hrvatskom elektroprivredom, kojoj planiramo isporučivati struju, za što bismo dobivali naknadu.
U investiciju smo za sada ušli sami, iako postoji interes vanjskih ulagača", ističe Stjepan Knežević. Cijeli su projekt osmislili sami, a pomoć oko pripremanja i skupljanja dokumentacije pružila im je CTR - Razvojne agencije iz Slavonskoga Broda. Gospodarstvo obitelji Knežević ovom će investicijom imati zaokruženu poljoprivrednu proizvodnju te iskoristiti sve dostupne resurse.
Prema akcijskom planu Europske komisije za energetsku sigurnost i solidarnost, udio obnovljivih izvora energije u neposrednoj potrošnji do 2020. godine u Republici Hrvatskoj trebao bi iznositi 20%. Prema podacima HERA-e, elektrane na bioplin u 2013. godini proizvele su 63.229.680 kWh električne energije.
Gradnju objekta planiraju početi u drugoj polovini 2015. godine, a kao najveći problem realizaciji projekta navode dugotrajnost prikupljanja potrebne dokumentacije.
"U dvije godine kada smo počeli pisati projekt, zakoni su se šest puta promijenili. Očekivali smo krenuti u investiciju puno radnije, no za sada planiramo da projekt bude realiziran do kraja iduće godine."
Dugoročni se planovi obrta Knežević odnose na proširenje ratarske proizvodnje, koje će samim time povećati i mogućnosti razvoja stočarstva. Kao i većini poljoprivrednika, problem im predstavlja zemljište, do kojega je teško doći.
Iako imaju dogovoren otkup, Stjepan i dalje prati stanje na tržištu, osobito najveće poljoprivredne burze - Mađarsku i Francusku, gdje prate kretanje cijena sirovina. "Iako imamo dogovoren otkup pa se za sada ne moramo dodatno reklamirati, svjesni smo da je danas ključno ići u korak sa stanjem na tržištu. Kao i u svakome poslu, i u ovome je ključno biti ustrajan. Za sada možemo reći da smo zadovoljni i da vidimo veliku perspektivu u daljnjem razvoju, projektima i investicijama", zaključuje Stjepan Knežević.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
pege25
prije 10 godina
Lajk za naslov ..samo bolje da sam se rodio kao političar svj crveni ili plavi bitno je da sam na vlasi ...mislim na vlasti a ne na Vlasti he
Opg Goran
prije 10 godina
Kao sto bi Mujo rekao,bem ti logiku,,,svoju kvalitetnu stoku izvozimo,,a s druge strane,smrznuto,smrdljivo,uvozimo,,,Koliko vidim iz texta,tesko se probit u EU,,kad bjezi od nje sa prodajom,,,ipak,,kupac je kupac,,,