Pretraga tekstova
U Njemačkoj su cijene otkupa svinjskog mesa sve niže, a životinja je na farmama sve više. Ministrica je pozvala klaoničare i mesare da rade vikendom i praznicima.
Njemačka ministrica poljoprivrede, Julija Kloeckner pozvala je klaoničare i mesare da rade vikendom i praznicima kako bi riješili zaostali životinjski fond koji je stvorio čep na farmama tijekom koronakrize.
Procjene pokazuju da 590.000 životinja, posebno svinja, čeka na klanje u toj zemlji. Jedna od mogućnosti su i državne subvencije za skladištenje neprodanog mesa, ali se to ne planira odmah. Ta je zemlja pooštrila radne i zdravstvene propise u klaonicama i pogonima za preradu mesa nakon izbijanja SARS-CoV-2.
Pored toga cijene svinjetine nastavljaju padati zbog pritiska na europskom tržištu.
U Njemačkoj su sve niže, ali i u mnogim susjednim zemljama, što pojačava konkurenciju na tržištu mesa.
Istodobno, prodaja diljem Europe stagnira, piše Agrarheute na što utječe pandemija koronavirusa, ali i afrička svinjska kuga (ASK). Zatvaranje restorana, zabrana događanja i visoki higijenski uvjeti u klaonicama te stalni nedostatak osoblja povezan s virusom Covid-19 stvaraju neravnotežu ponude i potražnje, primjećuje Interesna skupina svinjogojaca u Njemačkoj (ISN).
Meso iz Njemačke srušilo cijenu živih svinja i svinjskih trupova
Zabranjen im je izvoz u Kinu pa se meso namijenjeno azijskom tržištu plasira diljem EU. Nedavno je naš tržišni cjenovni informacijski sustav u poljoprivredi (TISUP) objavio podatke o prosječnoj otkupnoj cijeni živih svinja, a iznosila je 10,85 kn/kg, što je za 2% manje u odnosu na prošlu godinu.
Zbog naglog pada cijena, njemački uzgajivači su do sada pretrpjeli štetu od oko 1,3 milijarde eura. Podsjetimo, stoga su krenuli u prosvjede i traže 50 centi više po kilogramu svinjetine, ali i 15 centi po litri mlijeka, 1 euro za kilogram govedine, i 20 centi više za kilogram peradi.
Kolone traktora duge 16 km: Njemački farmeri traže više otkupne cijene mlijeka i mesa
Prekomjerni broj svinja koje čekaju na klanje također je prijavljen iz mnogih drugih zemalja EU. To se može vidjeti i po sve većoj težini zaklanih životinja. Sve u svemu, cijene su osjetno pale i u drugim zemljama Unije.
Iako su one u Španjolskoj zbog dobrog izvoza u Kinu i dalje 1,55 eura/kg, u Belgiji su naglo srušene na samo 1 euro.
Trenutno trgovina na malo zahtijeva velike popuste na ovu vrstu mesa, a njemačke klaonice su se morale prilagoditi kako bi smanjili zalihe. Stoga su cijene između 8 i 10 centi niže nego prethodnog tjedna.
Udruga njemačkih proizvođača (VEZG) pak izvještava o cijeni svinjskog mesa od 1,19 eura za razdoblje od 26. studenog do 2. prosinca, a trenutno su na najnižoj razini još od siječnja 2011. godine.
Prosječna težina zaklanih svinja je 100,9 kg. Što se tiče cijene prasadi teške 25 kg za razdoblje od 23. do 29. studenog iznosi samo 22 eura po grlu. U usporedbi s prethodnim tjednom, to je pad od 5 eura i ujedno najveći pad u posljednjih 10 godina.
Tagovi
Svinjetina Svinjsko meso Cijene Njemačka Europska unija
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom