Pretraga tekstova
Posljednjih godina trihineloza na istoku Hrvatske je gotovo iskorjenjena, a od početka ove sezone nije zabilježen niti jedan pozitivan slučaj.
Trihineloza pripada zaraznim bolestima koje su zajedničke ljudima i nekim životinjama, a mogu prelaziti sa životinja na ljude i obrnuto. Iako trihinelu pronalazimo u mnogim divljim mesojedima i svejedima, za čovjeka je najvažnija karika u prijenosu bolesti domaća svinja. Svinja se može zaraziti jedući različite vrste zaraženih divljih životinja (pa čak i ostatke zaraženog svinjskog mesa u klaonicama), a čovjek se zarazi jedući nedovoljno smrznuto ili pečeno zaraženo svinjsko meso (osobito šunku, kobasice i kulen).
U Slavoniji se o toj opasnoj bolesti ponajviše govori upravo u ovo doba godine, kada se u brojnim dvorištima obavljaju svinjokolje. Međutim, u seoskim dvorištima u Vukovarsko-srijemskoj županiji, trihineloza je gotovo pa iskorijenjena zahvaljujući višegodišnjim aktivnostima veterinarske struke, inspekcijske službe i obaveznom pregledu svih zaklanih i odstrijeljenih svinja te neškodljivom uklanjanju konfiskata zaraženih životinja.
"Do 2005. godine gotovo niti jedna godina nije prošla, a da na području Vukovarsko-srijemske županije nismo imali oboljelih osoba od trihineloze. Dakle, svake godine smo imali bar jednu epidemiju sa više oboljelih, a bilo je godina i sa više desetaka oboljelih", kaže ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo Vukovarsko-srijemske županije Kata Krešić navodeći kako je posljednjih godina trihineloza na istoku Hrvatske gotovo iskorijenjena, a od početka ove sezone nije zabilježen niti jedan pozitivan slučaj.
Prema njezinim riječima, suzbijanje trihineloze na ovim našim područjima jedno je do najvećih dostignuća u suzbijanju zaraznih bolesti u novijoj povijesti. "Nemojmo jedno tako dostignuće dovesti u pitanje našim neodgovorenim ponašanjem", poručuje ta stručnjakinja. Stoga stoji i dalje preporuka svima onima koji obavljaju svinjokolje u domaćinstvima za vlastite potrebe da meso svinja obavezno odnesu na pregled. To je zakonska obveza, ali i najbolja prevencija bolesti.
Prema podacima vukovarsko-srijemskog Upravnog odjela za poljoprivredu, u 2012. godini pregledana su 75.562 uzorka kod fizičkih osoba i 9.445 uzoraka u klaonicama, odnosno ukupno 86.007 uzoraka svinja zaklanih na području Vukovarsko-srijemske županije, od kojih je pozitivno bilo 9 uzoraka na 6 lokacija. Valja istaknuti kako ni u 2012. godini nije bilo zaraze trihinelom na području Vukovarsko-srijemske županije. Inače, najveći broj oboljelih u toj županiji bilježi se 1998. godine kada je u Vukovarsko-srijemskoj županiji oboljelo ukupno 345 osoba, a od toga u samo jednoj epidemiji je oboljelo 198 osoba.
Tagovi
Trihineloza Bolest Svinje Zaraza Svinjokolja Oboljeli Trihinela Suzbijanje Prevencija Meso Pregled Kata Krešić
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar sa više od dvadeset godina staža na temama vezanim uz poljoprivredu, selo i ruralni razvoj. Dugogodišnji suradnik glasila Hrvatske gospodarske komore (HGK) Hrvatsko gospodarstvo, Gospodarskog lista te niz novina poput Glasa Slavonije i Vjesnika.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Moj ispušni ventil 💚🌸🪻 najdraže godišnje doba 🥰