Pretraga tekstova
Lani je u Hrvatskoj proizvedeno 50 milijuna litara mlijeka manje u odnosu na prethodnu godinu, a u ovoj referentnoj, prema kojoj će se u EU odrediti financijska omotnica za hrvatsku poljoprivredu, prijeti gubitak još stotinjak milijuna litara mlijeka. Budući da se gospodarski razvoj Osječko-baranjske županije temelji na razvoju poljoprivrede, od čega i na proizvodnji mlijeka, cilj nam je sačuvati razinu proizvodnje, zaštititi poljoprivrednike, razvijati industriju i omogućiti otvaranje radnih mjesta, kazao je Željko Kraljičak, zamjenik župana Osječko-baranjske županije.
Izjavio je to na jednom od brojnih znanstveno-stručnih skupova kojima je i ove godine Osječki proljetni sajam obilovao, a koji su bili iznimno dobro posjećeni. Kraljičak je kao jedan od većih problema s kojima se suočavaju poljoprivrednici ovih dana naveo problem legalizacije objekata bez kojih neće biti moguće dobiti poticaje u EU.
- Prema nekim procjenama, jer službenih podataka nema, u Hrvatskoj je nelegalizirano čak 100.000 objekata. Legalizacija jedne farme košta i do 100.000 kuna, što seljaci u ovim za njih teškim vremenima nemaju. Stoga ćemo u Županiji tražiti da se donese novi zakon prema kojem će se "preko noći" uz trošak od od samo 20-ak kuna - za biljeg, legalizirati svi objekti izgrađeni do 31. prosinca 2010. godine, rekao je Kraljičak.
Prof.dr. Pero Mijić s osječkog Poljoprivrednog fakulteta, iznoseći rezultate provedenih istraživanja na zajedničkom projektu koje je sufinancirala Osječko-baranjska županija istaknuo je da je jedan od većih problema s kojima se suočavaju farmeri nedostatak zemljišnih površina za proizvodnju stočne hrane. Mijić je naveo da Osječko-baranjska županija nije zabilježila pad proizvodnje, odnosno, da je uspjela zadržati razinu proizvodnje iz prethodne godine, te je lani proizvela ukupno 135 milijuna litara mlijeka.
U očuvanju i razvoju mljekarstva na području županije važnu ulogu ima i osječka mljekara Meggle Hrvatska. Kako je navela Jasenka Špika, voditeljica sirovinske službe Megglea, u toj su tvrtki u cilju zadržavanja proizvodnje mlijeka za svoje kooperante pripremili revolving fond u suradnji s Osječko-baranjskom županijom.
- Meggle je do sada kooperantima dodijelio ukupno 3,3 milijuna kuna beskamatnih kredita. Započeli smo i s nabavkom stočne hrane i repromaterijala vrijednosti 1,3 milijuna kuna, a ove smo godine prvi put nagradili najbolje proizvođače s nagradama ukupne vriijednosti 10.000 eura, kazala je Špika.
Autor: Zdenka RUPČIĆ
Tagovi
Stočarstvo Legalizacija Farma Mljekarstvo Proizvodnja mlijeka Meggle
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu ! Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu !
Mladen Stojanovic
prije 1 tjedan
Ovo je Marlera u Medulinu, daleko smo od Slavonije, to je nekakva neobična zemlja sa istočne strane Marlere. A sa ove druge gdje sunce zalazi su Više [+] stijene i juzina kad zapuse bolje bjezi 😅😅 ja i moj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ? To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ?
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Pripremljena je zemlja za nešto novo? Pripremljena je zemlja za nešto novo?