Pretraga tekstova
Cilj je, kažu iz Ministarstva poljoprivrede, proširenje opsega i učinkovitosti stočarske proizvodnje.
Za pašarenje je osigurano dodatnih 23.200 hektara šumskog zemljišta, priopćeno je iz Ministarstva poljoprivrede.
Kako pojašnjavaju, u cilju povećanja korištenja šumskog zemljišta u svrhu pašarenja te proširenja opsega i učinkovitosti stočarske proizvodnje, izmjenama Pravilnika o uređivanju šuma omogućena je ispaša i na onim površinama na kojima to šumskogospodarskim planovima prije nije bilo dozvoljeno.
"Izvanrednim revizijama dozvoljava se korištenje šumskog zemljišta u osam gospodarskih jedinica na području šumarija Sinj, Knin, Obrovac i Makarska, na kojima je trenutno ugovoren zakup na 3.300 ha, a oslobađa se potencijal od 23.200 ha krških pašnjaka", navode iz Ministarstva.
Odobreno je, dodaju, šest izvanrednih revizija s dodatnih 17.200 ha dok su preostale dvije u hitnom postupku odobrenja.
"Po skorom okončanju zakonski propisanog postupka, u prvoj polovici mjeseca prosinca za ove površine putem javnih poziva bit će omogućen zakup, kratkoročni i dugoročni", objašnjavaju dalje.
Ministarstvo poljoprivrede podsjeća i da je od listopada 2019. godine do danas sklopljeno više od 1.100 ugovora o zakupu u svrhu pašarenja na površini većoj od 40.000 ha.
Kako bi se poljoprivrednim proizvođačima omogućilo učinkovito, ali prije svega zakonito korištenje šumskog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske, kroz model kratkoročnog i dugoročnog zakupa potencijalnim zakupnicima putem devet javnih poziva ponuđeno je preko 70.000 ha, stoji u priopćenju.
Tagovi
Krški pašnjaci Pašaranje Šumsko zemljište Javni poziv
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
I opet :)
Howard Watson
prije 1 tjedan
Kakvo je ovo drvo? Ovo je prvi put da to vidim. https://geometry-lite.io/ Kakvo je ovo drvo? Ovo je prvi put da to vidim. https://geometry-lite.io/
Đuro Japaric
prije 3 godine
Zakonom o šumama , šumom se smatra najmanja površina od 0, 1 ha i to je ŠUMSKO zemljište , a ako se iskrči onda se može voditi kao PAŠNJAK , pa ako je vlasnik RH , onda LOKALNE vlasti temeljem SMEĆA zvanog Zakon o poljoprivrednom zemljištu , MOGU raspolagati sa njim !
Đuro Japaric
prije 3 godine
NEMA šumskog zemljište , već postoji ŠUMA i zemljište na kojem se uzgaja ŠUMA . Zakonom o šumama definiran je pojam šume ! Postoji i PROMJENA poljoprivrednog zemljišta iz napr. oranica u ŠUMA , ako se na poljoprivrednom zemljištu posade šumske vrste za ugoj ŠUME ! Ako se nakon sječe ŠUME , zemljište prenamjeni u oranica ne vodi se više kao šuma ! Ovo su IGRE da je Hrvatskim šumama dato podržavljno zemljište kojeg one NEĆE pošumiti , već INŽINJERINGOM mogu davati za stočarstvo !
Eva Mandarić
prije 3 godine
Još samo da se nadu poljop. koji žele voditi blago na ispašu i uspjeh je i vise no garantiran..!!..
Tea Januš
prije 3 godine
Lijep inicijativa :) nadam se da će uroditi svojom svrhom.