Pretraga tekstova
Za neke farme to će značiti povećanje kapaciteta skladištenja, slame i stajnjaka. Trebat će dodatne zamjene za mlijeko, druge hrane, vode, energije
Ogroman izazov za poljoprivredne proizvođače u Njemačkoj bit će povećanje starosti teladi za prijevoz. Naime, ona se od 1. siječnja 2023. godine pomiče s 14 na 28 dana.
Najviše je pitanja oko toga s kakvim će se dodatnim financijskim i poslovnim posljedicama suočiti stočari.
Promjene zakonske regulative uzgoja, usklađivanja dobrobiti životinja i njihove zaštite, zahtjevi prema farmama, kompanijama i organizaciji rada, teme su o kojoj se u toj državi raspravlja.
Uzgajivači goveda će u budućnosti morati imati nova ulaganja i samim tim veće troškove, kako bi osigurali dodatna mjesta za telad. To će značiti povećanu potražnju za radnom snagom, povećanje troškova smještaja, hrane, dodatnih suplemenata i veterinarskog nadzora, navodi Agrarheute.
Poljoprivredna komora Donje Saske je obračunala da bi za tih 14 dana držanja dodatni troškovi mogli iznositi od 50 do 70 eura po teletu. Za neke farme to će značiti povećanje kapaciteta skladištenja, slame i stajnjaka. Trebat će i dodatne zamjene za mlijeko, druge hrane, vode, energije.
Puno pažnje će trebati posvetiti dogovoru između uzgajivača, tovljača i trgovaca zbog provođenja neophodnih radnji u uzgajanju kao što su cijepljenje, odstranjivanje rogova grlima namijenjenim za tov i drugo.
Poseban problem će biti kako osigurati dodatni prostor za telad stariju od 14 dana, jer već sada nisu dozvoljeni boksevi dimenzija 1,20 x 0,80m. Postavlja se pitanje hoće li se ona držati van njih u grupama.
Treba napomenuti da unutar Njemačke važi zabrana transporta teladi do 28 dana starosti, a izuzetak je učinjen stočarima da onu iz vlastitog uzgoja mogu prevoziti u krugu od 50km. To važi i kada su u pitanju životinje za tovljenje s farme koja je u vlasništvu stočara.
Komisija EU namjerava da do kraja 2023. godine, na osnovu europske građanske inicijative "Završite doba kaveza", predstaviti nacrt uredbe o zabrani pojedinačnog smještaja teladi.
Ova uredba će najvjerojatnije stupiti na snagu 2027. godine, ali neka pitanja još uvijek nisu riješena. Prije svega radi se o neujednačenim pravilima u državama članicama Europske unije. Nije riješeno pitanje ko će financirati dodatne troškove ulaganja u proizvodnju. Hoće li to biti sami stočari ili tržište? Ovakve promjene mogu dodatno djelovati na tržišnu situaciju u ovom sektoru.
Tagovi
Transport teladi Dobrobit životinja Troškovi
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom