Pretraga tekstova
Na našim seoskim gospodarstvima mogu se naći i morke, poznate i kao misirke ili biserke. Njihov se uzgoj povezuje s eko proizvodnjom jer uspješno uništavaju štetočine.
Iako su morke živahne i bučne ptice, nisu zahtjevne za čuvanje. Mogu se naći među živinom u seoskim dvorištima, a poznate su i kao misirke ili biserke.
Glava im je omanja i nije pokrivena perjem, sa rožnatim izraštajem na vrhu, a lice je plavobijele boje. Vrat je kratak. Tijelo je prekriveno gustim perjem, plavičaste, smeđe, sive i bijele boje. Za sve boje, karakteristično je da je perje ukrašeno sedefastobijelim točkama. Noge su duge, a rep je uvijek okrenut prema dolje.
Odrasla morka teži od 1,3 do 2 kilograma. Mužjak u odnosu na ženku ima krupniji rožnati izraštaj, teži je od ženke i glasa se na drugačiji način.
Morke potječu iz zapadnog dijela Afrike, gdje i danas žive u jatima slobodno u prirodi. Pitome morke zadržale su određene osobine divljih predaka. Tako, kada se uzgajaju na slobodnom prostoru, jedna od glavnih karakteristika je da skrivaju svoja gnijezda, što može biti i glavni problem njihovog uzgoja.
Ženka morke nestane, napravi gnijezdo na nekom skrivenom i nepristupačnom mjestu, a pojavi se tek kada se pilići izlegu, nakon 26 do 28 dana. Stalno su u pokretu, dnevno mogu prehodati i preko 10 kilometara, ali nerado lete, samo kada su u opasnosti. I noć vole provoditi na slobodi, obično na niskom drveću.
Meso morke, koje je po ukusu slično mesu fazana ili prepelice, spada u specijalitete. Ono je tamnije boje u odnosu na kokošije, bogatije je proteinima, mineralima i vitaminima ali i dosta skuplje. Udio bijelog mesa u trupovima morke je znatno veće nego kod kokošaka.
Jaja su takođe hranjivija od kokošijih, sitnija su i imaju tvrđu i pjegavu ljusku.
Morka počinje nositi jaja od marta mjeseca pa sve do kasno u jesen. Za godinu dana jedna morka može snijesti u prosjeku 70 jaja.
Kako su po prirodi uvijek na oprezu i teritorijalne, morke glasom upozoravaju na pojavu grabežljivaca u svojoj okolini. Za razliku od kokošaka, morke ne čeprkaju, nego samo kljucaju i ne diraju nasade, sve dok postoji i jedan insekt u blizini, tako da mogu imati ulogu i u organskoj proizvodnji jer uspješno uništavaju štetočine.
Najviše intenzivnih sustava uzgoja morki je u afričkim zemljama, Indiji, Kini, SAD, Francuskoj, Mađarskoj, Italiji. Uzgoj ove životinje kod nas još uvijek nije dostigao veće razmjere. Ima farmi i ozbiljnih uzgajivača morki, ali je njihov broj mali.
Foto:morguefile.com
Tagovi
Kokoš Neprijatelj insekata Domaća potražnja Ljuska Divlji preci Bez perja Eko proizvodnja Grabežljivci
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu ! Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu !
Mladen Stojanovic
prije 1 tjedan
Ovo je Marlera u Medulinu, daleko smo od Slavonije, to je nekakva neobična zemlja sa istočne strane Marlere. A sa ove druge gdje sunce zalazi su Više [+] stijene i juzina kad zapuse bolje bjezi 😅😅 ja i moj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ? To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ?
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Pripremljena je zemlja za nešto novo? Pripremljena je zemlja za nešto novo?