Govedarstvo je zbog niza krivih poteza u teškom stanju. Kroz program kapitalnih ulaganja, porezni obveznici uložili su u poljoprivrednu proizvodnju 5 milijardi kuna, ali unatoč tome, stanje je loše jer se velika većina OPG-a zaduživala.
Dvjestotinjak uzgajivača goveda iz cijele zemlje okupilo se 20. i 21. studenoga u Bjelovaru na 10. savjetovanju uzgajivača goveda u Republici Hrvatskoj koje su pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede i Bjelovarsko-bilogorske županije organizirali Hrvatska poljoprivredna agencija i središnji savezi hrvatskih uzgajivača simentalskog i Holstein goveda.
Skup je otvorila zamjenica ministra poljoprivrede Snježana Španjol, istaknuvši da je Hrvatska 2002. godine brojala 250 tisuća krava, a danas ih je tek 180 tisuća. "Imali smo 100 tisuća poljoprivrednih gospodarstava s dvije do tri krave, koji su proizvodili mlijeko i mliječne proizvode. Danas su se gotovo sva poljoprivredna gospodarstva i imanja ugasila, a u pojedinim dijelovima Hrvatske nestala su i čitava sela", rekla je Španjol.
Ustvrdila je da je govedarstvo u vrlo teškom stanju jer je unazad desetak godina napravljeno puno krivih poteza. "Kroz program kapitalnih ulaganja, porezni obveznici uložili su u poljoprivrednu proizvodnju 5 milijardi kuna, ali unatoč tome, stanje je loše jer se velika većina poljoprivrednih gospodarstava ili zaduživala kod poslovnih banaka s velikim kamatama, ili su bili prezaduženi jer su za kupovinu stoke i mehanizacije uzimali više kredita koje zbog poremećaja na tržištu više nisu mogli vraćati", rekla je zamjenica ministra.
Napomenula je da se država trudi pronaći načine kako bi stočarima koji ostvaruju dodanu vrijednost osigurala normalnije poslovanje. "Za ovu godinu smo osigurali punu financijsku omotnicu iz ugovora o pristupanju i dodatno proizvodno vezane potpore za krave dojilje i tov junadi te proizvodnju proteinskih usjeva za stoku. Kroz Program ruralnog razvoja osigurali smo dodatne potpore za mlade i potpore za mala poljoprivredna gospodarstva jer je to od izuzetne važnosti za opstojnost sela i za stvaranje prepoznatljivih proizvoda", rekla je Snježana Španjol.
Predavanjima su obuhvaćene teme iz svih područja uzgoja, uvjeta držanja, hranidbe, zdravstvene zaštite, provedbe uzgojnih programa, proizvodne tehnologije, te aktualnosti i zakonske regulative vezane za govedarsku proizvodnju. Osim praktičnih savjeta o uzgoju i držanju goveda, uzgajivači se informiraju i o obvezama s obzirom na aktualne zakone i propise.
Bilo je riječi i o uređenju tržišta goveđeg mlijeka i mesa, priključenju Hrvatske Međunarodnom centru za genetsko vrednovanje bikova (INTERBULL) i novim načinima borbe protiv bolesti na mliječnim farmama. Uz hrvatske stručnjake, bilo je i dva inozemna predavača - jedan iz Mađarske s predavanjem o državnim i EU potporama za poljoprivredna gospodarstva iz Slovenije sa primjerima razvoja farmi i obiteljskih gospodarstava kroz dvadesetogodišnje razdoblje.
Hrvatska poljoprivredna agencija već desetu godinu u suradnji sa Središnjim uzgajivačkim savezima organizira ovu edukaciju s ciljem pronalaženja rješenja problema u govedarskom sektoru. Ravnateljica HPA dr.sc. Marija Vukobratović ističe kako je ovo i mjesto neformalnog druženja na kojemu uzgajivači imaju priliku podijeliti iskustva s ostalim uzgajivačima i stručnjacima. "Svjesni potrebe stjecanja novih saznanja i važnosti cjeloživotnog obrazovanja, kontinuirano se okupljamo s ciljem edukacije uzgajivača po pitanju provedbe uzgojno selekcijskih programa s naglaskom na trenutnu situaciju kao i prilagodbu svih segmenata hrvatskog govedarstva postojećim standardima Europe", rekla je ravnateljica Vukobratović.
Načelnik odjela za razvoj gospodarstva HPA Zdenko Ivkić smatra da ovakva savjetovanja mogu pripomoći rješavanju problema u govedarstvu, padu broja krava i proizvodnji mlijeka. "Mjere koje se pripremaju kroz agrarnu politiku i Program ruralnog razvoja mogu pomoći da se negativni trendovi zaustave. Bitno nam je sačuvati uzgajivače, prije svega osposobiti i animirati mlade da nastave tu proizvodnju", navodi Ivkić.
Povezana stočna vrsta
Govedarska proizvodnja uključuje uzgoj goveda i proizvodnju mesa, odnosno tov te predstavlja značajnu granu stočarstva Republike Hrvatske. Prema podatcima Hrvatske poljoprivredne... Više [+]
Fotoprilog
Tagovi
Autor
pege25
prije 10 godina
Stočari manje lažite i ufatite se posla a ne samo kukanja ...puni ste para ko titanic...he ...mi ratari smo gori i od crkvenih miševa na tom titanicu ..heMorate se školovati da bi znali pomusti kravu kako treba ...u vašim dojkam tj kravljim ostane puna mlijeka morate to bolje iscjediti ..i eto para.Biće bolje
Srećko Biro
prije 10 godina
Bumo gledali kravu na sliki ak je bumo imeli.
DANIEL GUŠTIN
prije 10 godina
Pa oni još uvjek misle da su seljaci zaostali i da im treba objasnit odakle se hrani krava , nije ni čudno da imamo takvo stanje u govedarstvo i mljekarstvo , žalosno jako žalosno .
ERNEST PAJDLIN
prije 10 godina
Koja crna edukacija,dok god politika jedne države guli seljaka uz pomoć banaka i nebuloznim zakonima,selo će postajati sve napuštenije i praznije,matematika je neumoljiva,jer nitko ne može raditi nekoliko godina sa minusom i još tome napredovati,pojedinci koji su progurani preko političkih veza su isto su došli u probleme i samo je pitanje dokle još mogu raditi.Ako se želi pomoći selu i seljacima,onda država mora stati uz svoj narod a ne biti sluga bankarskog sistema i pojedinaca koji su taj sustav skrojili prema svojim željama bez milosti za veliku većinu ostalog naroda
Ivan Tvrdojević
prije 10 godina
Opet samo "EDUKACIJE".Praviti se pametan pred gomilom seljaka ne košta ništa,ali poluobrazovanom državnom službeniku koji je na to mijesto došao preko stranačke, rodbinske ili neke druge "debele" veze dobro dođe za izgradnju sopstvenog ega.