Pretraga tekstova
Kod dobro pripremljenih krava i u povoljnim uvjetima, one odmah daju mlijeko i za jednu minutu pomuze se tri do četiri litre mlijeka.
Mužnja krava se obavlja svaki dan, i to po pravilu dva puta dnevno. To znači direktni kontakt čovjeka s kravama. Pri tome, kako kaže stručnjak Zdravko Dobrić, svaki put treba "izvući" svu količinu mlijeka iz vimena, koja je do tada stvorena u njemu. Postupak sa životinja mora biti takav da se one ničim ne ozljeđuju, već da se još više potiču na veću proizvodnju mlijeka. Mlijeko se mora sačuvati bez zagađivanja i bez gubitaka.
Navodi i postupke pri strojnoj mužnji:
Kod dobro pripremljenih krava i u povoljnim uvjetima, one odmah daju mlijeko i za jednu minutu pomuze se tri do četiri litre mlijeka. Ta "puna mužnja", kako kaže Dobrić, traje kratko, obično oko tri do šest minuta. Nakon ove, glavne mužnje, slijedi "slijepa mužnja", gdje se ne izvlači mlijeko već sluz i time se oštećuje vime, pa je poželjno pri kraju glavne mužnje pristupiti masaži vimena i tako slijepu svesti na kratko trajanje.
Podsjetimo, masaža vimena stimulira da krava "otpusti" mlijeko. Prvo se masira lijeva polovica vimena tako što se palcem masira uzdužna brazda koja dijeli vime na lijevu i desnu polovinu, a dlanovima se masira vime.
"Zatim slijedi dopunska mužnja, odnosno domuzivanje koje traje najviše minutu i tada treba izvući svu preostalu količinu mlijeka. U tom mlijeku ima najviše bjelančevina i masti. Još tijekom rada aparata treba muznu jedinicu skinuti s vimena, a skidanje je jednostavno, brzo i lako, naročito ako na sabiraču mlijeka postoji ventil", kaže stručnjak za stočarstvo i dodaje da se on zatvara čime se prekida vakuum u muzne jedinice, pri čemu one padaju s vimena.
"Ako nema ventila onda jednom rukom treba pridržavati muznu jedinicu, a drugom potisnuti vime prema gore. Tada zrak ulazi u mutne čaše, pa muzna jedinica pada s vimena", kaže ovaj savjetodavac i dodaje da odmah nakon mužnje treba obaviti dezinfekciju sisa umakanjem u pripremljenu otopinu nekog dezinfekcijskog sresdtva.
Neposredno nakon mužnje, kako stručnjak kaže, treba detaljno oprati i dezinficirati pribor za mužnju. Prvo se obavlja pranje toplom vodom i deterdžentom. Za pranje se koriste specijalna sredstva za čišćenje mljekarskog pribora. Preporučuje se svakodnevno korištenje baznih sredstava, a zatim jednom tjedno pranje kiselim sredstvom. Ispiranje se vrši nakon detaljnog pranja, a zatim se sav pribor stavi da se ocijedi.
Trendovi u proizvodnji i primjeni robota za mužnju - što očekivati u budućnosti?
"Tako oprano posuđe stavlja se u priručnu mljekaru da se ocijedi i osuši okrenuto prema dolje. Prije sljedeće mužnje, ako je obavljena dezinfekcija, preporučuje se ispiranje čistom vrućom vodom", kaže Dobrić dodajući da održavanje opreme može biti svakodnevno, tjedno, mjesečno i povremeno.
Tagovi
Masaža vimena Mužnja krava Strojna mužnja Dezinfekcija
Autor
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.
Valentin Likosar
prije 1 godinu
Jaki stručnjak. Da u ozbiljnim stočarskim okruženjima izađe s tim savjetima, dobije otkaz odmah kod prve stavke o pranju vimena vodom.