Pretraga tekstova
Od ovakvih strojeva se puno zahtijeva, a prije svega da su sigurni i efikasni. Pogon može biti ručni, traktorski, preko elektromotora ili kombiniran
Stroj koji se često upotrebljava na poljoprivrednim gospodarstvima je krunjač kukuruza koji olakšava rad i skraćuje vrijeme. Nekada se za ovakav posao, dok se radio ručno, moralo skupiti susjedstvo ili se obavljati tijekom cijele godine.
Osnovna namjena mu je da odvoji zrno od klipa (oklaska, komušine, kočanke, okomine) kukuruza. Kod ovakvih strojeva bitno je da su sigurni za rukovanje, pouzdani, da prilikom rada na klipu ne ostaju zrna i da ih ne lomi.
Poljoprivrednici najviše cijene kada su što efikasniji, manje težine, laki za rad i održavanje, izdržljivi, dugotrajni, pouzdani, da se s njima može jednostavno manipulirati. Treba dodati da je neophodno da se krunjač može lako pozicionirati i fiksirati, posebno kada se priključuje na traktor. Važna je i razina buke koju stvara, možemo li kontinuirano puniti usipni koš i kruniti kukuruz i odvaja li se lako otpad (klip) od zrna.
Rezultat krunjenja ovisi o kvaliteti krunjača, ali i o kukuruzu. Klip i zrno trebaju biti zreli, dobro osušeni. Mjesto na kojem se skladišti treba biti prozračno što će osigurati prosušivanje i spriječiti stvaranje plijesni.
Količina klipova se uzima po potrebi, kruni, a čisto zrno se skladišti do upotrebe. U slučaju da klip i zrno nisu dobro osušeni dolazi do zagušenja, sve se mora dobro očistiti, nekad može doći do loma dijelova krunjača, samozapaljenja.
Prilikom rukovanja je neophodan oprez, jer vrebaju mnoge opasnosti. Djeca ne trebaju rukovati ovakvim strojevima, jer se često događa da im valjak sa zupcima zahvati ruku pri pokušaju da odglave zaglavljen klip kukuruza.
Pogon može biti ručni, traktorski preko kardana, zatim preko elektromotora ili kombiniran.
Kada je pogon preko kardana traktora prijenos ide preko remena. Klipovi kukuruza se usipaju u koš krunjača unutar koga se nalazi valjak ili valjci sa zupcima koji odvajaju zrno od klipa. Treskanjem se zrno prosijava i odvajaju nečistoće. Kod poljoprivrednika se najčešće nalaze modeli za čiji rad je potrebno 1.500 obrtaja u minuti.
Uz ovakav pogon često idu i problemi kod blokiranja, zahvaćanja odjeće ili ruke u pokušaju da se pokrene, loma samog kardana. Također, u krunjaču se podešava zazor ovisno o krupnoći klipa. Sam disk se pokreće remenima određenog prijenosnog omjera.
Na kraju, treba paziti i da korito ne ostane prazno jer pri kraju, kad se istroši počne bacati jako zrno koje može doletjeti u glavu ili još gore, u oko.
Tagovi
Krunjač Krunjač kukuruza Krunjenje kukuruza Oprez kod krunjenja Klip kukuruza Stroj za krunjenje
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Za one koji žele mirisati kao prava delicija! Novi parfem s notama dima, paprike i ljubavi prema Baranji
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂 Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Vedrane pazi da te poslije ovoga kulena neka žena ne zasadi u svoju sobu kao drvo pa ima da se penje po tebi svaki dan po potrebi. A za svaku nus Više [+] pojavu neka se obrati prvom doktoru ako ih upšte više i imamo 😂😂😂😂😂😂
Željka Rački-Kristić
prije 4 tjedna
Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo! Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo!
Damir Senjan
prije 1 godinu
Prvo moraš paziti da imaš gače na sebi, ako te uhvati bočna remenica kao mene prošle godine odere sve sa tebe par bar na tebi ostanu gače ako imaš sreče. Nažalost istinita priča sa sretnim ishodom.