Pretraga tekstova
Na trgu ispred zgrade Parlamenta je izvedeno nekoliko simboličnih i atraktivnih akcija sa ciljem ukazivanja na postojeće neodrživo stanje u proizvodnji mlijeka
Predstavnici Hrvatskog saveza udruga proizvođača mlijeka (HSUPM) sudjelovali su 27. i 28. 11. 2012. na protestnom skupu europskih proizvođača mlijeka pred EU- Parlamentom u Bruxellesu. Skup je organizirao European Milk Board - EMB. Povod za održavanje skupa je dramatično stanje tržišta mlijeka u EU, stoji u priopćenju. Posljednjih nekoliko godina troškovi su porasli za 30 - 40%, a otkupna cijena stagnira ili pada te ne pokriva troškove proizvodnje. Takova situacija uzrokuje industrijalizaciju i teritorijalnu koncentraciju proizvodnje mlijeka u Europi, ističu iz Udruge. Propada veliki broj obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, tako je u četrnaest zemalja EU u posljednje 3 godine propalo 157 000 ili 9% proizvođača mlijeka. U Hrvatskoj je u istom periodu od 2009. - 2012. godine, broj proizvođača mlijeka koji daju mlijeko na otkup, smanjen sa 22.000 na 12.000, odnosno za 10 000 ili 54%.
Na skupu u Bruxellesu sudjelovalo je oko 1.000 traktora i šlepera i 4.000 poljoprivrednika, stoji u priopćenju. Na trgu ispred zgrade Parlamenta je izvedeno nekoliko simboličnih i atraktivnih akcija sa ciljem ukazivanja na postojeće neodrživo stanje u proizvodnji mlijeka. Ukidanje mliječnih kvota koje se planira od 2015. godine će dodatno pogoršati situaciju, što je jasno vidljivo iz primjera Švicarske koja je ukinula kvote 2009. godine, o čemu je izvijestio Martin Haab njihov predstavnik proizvođača mlijeka, kažu iz Udruge. Prema njegovim riječima od tada stalno raste proizvodnja i padaju otkupne cijene. Od usvajanja EU- Mliječnog Paketa nitko ne očekuje da će značajno utjecati na poboljšanje stanja, stoji u priopćenju.
Na tribini koja je održana u okviru Skupa, sudjelovali su uz vodeće ljude EMB-a i najviši dužnosnici EU Parlamenta i Komisije, te predstavnici civilnog sektora koji podržavaju djelovanje EMB-a. Tako su na skupu govorili: Dacian Ciolos, povjerenik EU - Komisije za poljoprivredu, potpredsjednica EU - Parlamenta; Paolo De Castro, predsjednik Odbora za poljoprivredu EU Parlamenta; Jose Bove i Martin Hausling, parlamentarni članovi Odbora. Na skupu u glavnom terminu govorio je i Davorin Blažić predsjednik HSUPM-a. U simboličnoj akciji komemoracije za propala obiteljska gospodarstva svaka članica EMB-a je zapalila jednu svijeću, pa je tako pred Dacianom Ciolosom Jasminka Markešić predstavnica HSUPM-a iz Koprivnice donijela veliku svijeću u nacionalnim bojama Hrvatske. To je potaknulo Povjerenika za poljoprivredu da se u svom govoru posebno osvrne na stanje u Hrvatskoj u smislu potpore specifičnim nacionalnim mjerama za mliječni sektor.
Rezultat ove velike i perfektno organizirane akcije u Bruxelles-u je promptna reakcija visokih EU dužnosnika koji su došli u šator EMB-a te dogovor da će hitno formirati EU - ekspertni tim za praćenje primjene Mliječnog Paketa i predlaganje održivih rješenja za stabilizaciju mliječnog tržišta u EU, napominje se dalje u priopćenju. Dacian Ciolos je pozvao da EMB predloži u ekspertni tim stručnjake od svog povjerenja. Dogovorena je intenzivna komunikacija Komisije, Parlamenta i EMB-a, stoji među ostalim u priopćenju.
Izvori
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/