Embriotransfer tehnologija, genotipizacija, novi sustavi za mužnju i menadžment stada - bile su teme radionice za proizvođače koji koriste robote na farmama.
Domaće mljekarstvo godinama je u slobodnom padu, a cijena mlijeka najniža je u Europi. Unatoč ovim izazovima još uvijek imamo vrhunske uzgajivače simentalskog goveda, koji naprednim sustavima mužnje postižu visoku proizvodnju mlijeka, a koja konkurira i europskim farmama.
Nekoliko njih okupilo se na naprednom tečaju za robotske farme. Na Veleučilištu u Križevcima održana je prva radionica za korisnike programa GEA Dairy Plan, koji su tamo došli usavršiti znanja i doznati novosti kojima mogu povećati proizvodnju.
Nove informacije prenio im je doktor veterinarske medicine Ivica Jožef, direktor Nacionalnog istraživačko-obrazovnog centra inovacijskih tehnologija u poljoprivredi, pri Univerzitetu u Novom Sadu (Agro Campus).
Iznio je rezultate embriotransfer tehnologije i genotipizacije, te predstavio nove sustave za mužnju i menadžment stada.
Popričali smo s nekoliko sudionika radionice.
Jedan od njih je Franjo Imbrišić, mladi poljoprivrednik koji GEA robota za mužnju koristi već tri godine. Postavio ga je u izmuzište, gdje je ranije bila instalirana riblja kost. Na novi sustav nije se odlučio tek tako, a projektu je pristupio ozbiljno.
Njegova farma Kloštru Podravskom je mala, trenutno su 44 simentalke na mužnji, ne stane mu više od 50 grla, a da imaju komociju.
"Dva tjedna smo učili krave na novi sustav, a ne onaj s mužnjom ujutro i navečer. Intervenirali smo u ishranu i jako smo zadovoljni - podigli smo proizvodnju s 29 litara po kravi na 36“, rekao je Franjo Imbrišić.
Puno muka skratio je korištenjem aplikacije GEA Dairy Plan, s jednostavnim izvještajem kojim u nekoliko klikova sazna trenutno stanje na farmi.
U pet minuta dobije pregled je li neka životinja pala po parametrima, koja se treba osjemeniti i slično, pa po tome zna što mora (prvo) raditi taj dan.
Robota za mužnju Franjo je kupio komercijalnim kreditom.
"Nismo uspjeli proći na fondu, jer je Ministarstvo poljoprivrede nekoliko puta odgađalo natječaj za robote. Sada čekamo rezultate za intervenciju 73.10. jer moramo mijenjati rešetke, uzeli bi robota za prigrtanje hrane, madrace. Ventilaciju smo već kupili, nismo mogli više čekati rezultat natječaja“, kazao je Franjo Imbrišić, koji je ujedno i predsjednik Saveza udruga uzgajivača simentalskog goveda Koprivničko-križevačke županije.
Stalna modernizacija na farmi je neophodna, kaže Ivica Jožef, koji je vodio radionicu za proizvođače.
Pohvalio je Franju na odličnom rezultatu i to što kravama osigurava višak ležišta. Kaže da se vidi se da radi na genomici, voluminoza je dobra i te životinje stvarno jesu maksimalno iskorišten potencijal.
"Ovako dobar rezultat da simentalka da 34 litre na balkanskom nivou nema nigdje, čak ni s Holsteinom. Ja volim reći da najbolja krava nije ona koja da najviše mlijeka, nego ona koja je zdrava i koja će imati barem pet laktacija“, rekao je direktor Agro Campusa.
Braća Zoran i Marko Peršić iz Križica u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, također su sudjelovali na radionici u Veleučilištu, na kojem su i stekli svoje diplome. Imaju stado od 100 krava koje se muze automatski.
"Došli smo na usavršavanje da vidimo koje su nove mogućnosti iz GEA Dairy Plan da bi podigli proizvodnju i bili konkurentni na tržištu", rekao je Marko Peršić.
Oni su svoja dva robota financirali iz mjere 4.1.1. još 2020. godine. Sada planiraju proširenje stare farme, treba im traktor i još jedan robot. Prijavili su se na natječaj za intervenciju 73.10., pa kao Franjo i mnogi drugi, čekaju rezultate već godinu dana.
Negoduju zbog cijene mlijeka i traže bolju suradnju s Ministarstvom poljoprivrede oko genotipizacije.
"Moramo zajedno raditi kako bi se koristile dobre životinje, pa da budemo kao farme u Njemačkoj i Austriji. Kada hrvatski seljak bude bogat onda će i država biti", kazao je Zoran Peršić.
Cilj radionice na Veleučilištu u Križevcima je bio da svi korisnici GEA Dairy Plana, naročito oni koji imaju robotsku mužnju, osnovna znanja koja smo im prenijeli prilikom ugradnje opreme podignu na veći nivo.
"Program ima veće mogućnosti od onih koji poljoprivrednici realno koriste – to nije njihova krivica, jer su vezani svakodnevnim poslovima. Sad u zimskom periodu kad imaju malo više vremena pružamo im mogućnost da kroz stručnog predavača s iskustvom dobiju neke ideje i informacije što sve mogu kroz program koristiti“, rekao je Zoran Rosić, direktor prodaje GEA Farm Technologies Croatia d.o.o.
Najavio je i nove radionice za farme različitih tipova i veličina na kojima će informirati o novim sustavima za mužnju i menadžment stada, inovativnoj hranidbi i opremi za štale.
Modernizacija farmi i stručna edukacija ključ su uspjeha unatoč izazovima u sektoru mljekarstva.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Leticija Hrenković
prije 1 mjesec
@FarmaLužak za odgovor na Vaše pitanje budite slobodni obratiti se g. Zoranu Rosiću (+385 911384195) koji Vam stoji na raspolaganju.
Farma Lužak
prije 1 mjesec
Bilo bi poucno a nadasve svrsishodno da se kod ovakvih članaka koji sugeriraju nova tehnološka rješenja za modernizaciju farmi i da podatak koji je to optimalni broj krava na mužnji da bi se takav uređaj ili uređaji koristili u punom kapacitetu i od kojeg bi farmer imao najviše profita. Dali su to 4 krave u stali, 14 ili 44 .